helprace - en to nb_NO translation catalogue (1011 entries)

en: Name
nb_NO: Navn

en: Description
nb_NO: Beskrivelse

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Created
nb_NO: Opprettet

en: Default
nb_NO: Standard

en: Learn more
nb_NO: Finn ut mer

en: Agents
nb_NO: Agenter

en: Unassigned
nb_NO: Ikke tilordnet

note: A button, which can be clicked to add a comment
en: Comment
nb_NO: Kommenter

en: Title
nb_NO: Tittel

note: Click this button to upgrade your subscription plan
en: Upgrade
nb_NO: Oppgrader

en: Space
nb_NO: Område

en: Icon
nb_NO: Ikon

en: Change
nb_NO: Endre

en: Reset to Default
nb_NO: Tilbakestill til standard

en: Restrictions
nb_NO: Restriksjoner

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

[ctx: User activity record]
en: Replied
nb_NO: Besvart

[ctx: User activity record]
en: Marked Best
nb_NO: Merket beste

[ctx: User activity record]
en: Commented
nb_NO: Kommenterte

[ctx: User activity record]
en: Voted
nb_NO: Stemt

[ctx: User activity record]
en: Unvoted
nb_NO: Ikke stemt

[ctx: User activity record]
en: Followed
nb_NO: Fulgt

[ctx: User activity record]
en: Changed Status
nb_NO: Endret status

[ctx: User activity record]
en: Posted
nb_NO: Skrevet

en: Date
nb_NO: Dato

en: Users
nb_NO: Brukere

en: Add
nb_NO: Legg til

en: Country
nb_NO: Land

en: Job Title
nb_NO: Jobbtittel

en: City
nb_NO: Sted

en: Phone
nb_NO: Telefon

en: Organization Website
nb_NO: Organisasjonens nettside

en: Message
nb_NO: Melding

en: Subject
nb_NO: Emne

en: Email
nb_NO: E-post

en: No results found for %s
nb_NO: Fant ingen resultater for %s

en: %1$s result found for %2$s | %1$s results found for %2$s
nb_NO[0]: %1$s treff funnet for %2$s
nb_NO[1]: %1$s treff funnet for %2$s

en: From
nb_NO: Fra

en: Login
nb_NO: Logg på

en: Password
nb_NO: Passord

en: Success
nb_NO: Vellykket

en: Confirmed
nb_NO: Bekreftet

en: Wildcard
nb_NO: Jokertegn

en: Assignee
nb_NO: Tildelt

en: Live preview of condition match
nb_NO: Sanntidsvisning av samsvar med betingelser

en: Requester
nb_NO: Anmoder

en: Received
nb_NO: Mottatt

en: Hide preview
nb_NO: Skjul forhåndsvisning

en: Remove Condition
nb_NO: Fjern betingelse

en: Remove Action
nb_NO: Fjern handling

en: Conditions
nb_NO: Betingelser

en: Add Condition
nb_NO: Legg til betingelse

en: Preview match for the conditions above
nb_NO: Forhåndsvis samsvarer med betingelsene over

en: Actions
nb_NO: Handlinger

en: Add Action
nb_NO: Legg til handling

en: Inactive Rules
nb_NO: Inaktive regler

en: There are no active rules
nb_NO: Det er ingen aktive regler

en: Active Rules
nb_NO: Aktive regler

en: Triggers
nb_NO: Triggere

en: Automations
nb_NO: Automatisering

en: more
nb_NO: mer

en: Best Reply
nb_NO: Beste svar

en: This reply is marked as best
nb_NO: Dette svaret er merket som best

note: Space, channel and category of a topic as shown in feedback widget. E.g. "Posted in General > Knowledge Base > Getting Started"
en: Posted in
nb_NO: Postet i

note: e.g. Posted [11 months ago]
en: Posted %s
nb_NO: Postet %s

en: Updated %s
nb_NO: Oppdatert %s

en: Following
nb_NO: Følger

en: Category
nb_NO: Kategori

en: Triggers perform an action when a ticket is created or updated. For example, a trigger can send an email notification to CEO an urgent ticket has been received. The order of triggers is important. A trigger can change one ticket's property, activating another trigger in the process. You can change the order of triggers by dragging them.
nb_NO: Utløsere utfører en handling når en sak opprettes eller oppdateres. En trigger kan for eksempel sende en e-postmelding til Administrerende direktør når en kritisk sak er mottatt. Rekkefølgen på triggere er viktig. En trigger kan endre en saks attributter, som igjen fører til aktiveringen av en annen trigger i prosessen. Du kan endre rekkefølgen på triggerne ved å dra dem.

en: Automations perform an action after a specified amount of time after a ticket has been created or updated. An automation can close a ticket four days after it has been marked as Solved. The order of automations is important. An automation can change one ticket's property, activating another automation in the process. You can change the order of automations by dragging them.
nb_NO: Autojobber utfører en handling etter en angitt tidsperiode etter at en sak er opprettet eller oppdatert. En autojobb kan lukke en sak fire dager etter at den er merket som løst for eksempel. Rekkefølgen på autojobber er viktig. En autojobb kan endre en saks attributter, som igjen aktiverer en annen autojobb i prosessen. Du kan endre rekkefølgen på autojobber ved å dra dem.

en: Export
nb_NO: Eksport

en: Ticket type
nb_NO: Sakstype

en: Organization
nb_NO: Organisasjon

en: This is a sample ticket created by you
nb_NO: Dette er en eksempelsak opprettet av deg

en: This is the first ticket message.
nb_NO: Dette er den første saksmeldingen.

en: This is the first reply. Ticket status has also been changed to Open.
nb_NO: Dette er det første svaret. Saksstatus har også blitt endret til Åpen.

en: This is a private comment added on your behalf. It is visible to employees only. Ticket priority has also been changed to Urgent. You can view a ticket's complete history by clicking the All Events in the ticket.
nb_NO: Dette er en privat kommentar lagt til på dine vegne. Den er kun synlig for ansatte. Saksprioritet har også blitt endret til Haster. Du kan se en saks fullstendige historie ved å klikke Alle hendelser i saken.

en: This is the latest reply for this ticket.
nb_NO: Dette er det siste svaret for denne saken.

en: My Topics
nb_NO: Mine emner

en: Hot Topics
nb_NO: Populære emner

en: New Topics
nb_NO: Nye emner

en: Top Topics
nb_NO: Topp emner

en: Activity
nb_NO: Aktivitet

en: Activity in All Topics
nb_NO: Aktivitet i alle emner

en: Updates
nb_NO: Oppdateringer

en: My Questions
nb_NO: Mine Spørsmål

en: Hot Questions
nb_NO: Populære spørsmål

en: New Questions
nb_NO: Nye spørsmål

en: Frequently Asked Questions
nb_NO: Ofte stilte spørsmål

en: Answered Questions
nb_NO: Besvarte spørsmål

en: Unanswered Questions
nb_NO: Ubesvarte spørsmål

en: Activity in Questions
nb_NO: Aktivitet i Spørsmål

en: My Problems
nb_NO: Mine Problemer

en: Hot Problems
nb_NO: Populære problemer

en: New Problems
nb_NO: Nye problemer

en: Common Problems
nb_NO: Vanlige problemer

en: Acknowledged Problems
nb_NO: Anerkjente problemer

en: Problems in Progress
nb_NO: Problemer i gang

en: Solved Problems
nb_NO: Løste problemer

en: Activity in Problems
nb_NO: Aktivitet i problemer

en: My Ideas
nb_NO: Mine idéer

en: Hot Ideas
nb_NO: Populære idéer

en: Top Ideas
nb_NO: Topp idéer

en: New Ideas
nb_NO: Nye idéer

en: Accepted Ideas
nb_NO: Aksepterte idéer

en: Closed Ideas
nb_NO: Lukkede idéer

en: Activity in Ideas
nb_NO: Aktivitet i idéer

en: Praise
nb_NO: Ros

[ctx: Topic filter]
en: My
nb_NO: Mine

[ctx: Topic filter]
en: Hot
nb_NO: Populære

[ctx: Topic filter]
en: New
nb_NO: Nye

[ctx: Topic filter]
en: Top
nb_NO: Topp

[ctx: Topic filter]
en: Frequently Asked
nb_NO: Vanlige

[ctx: Topic filter]
en: Answered
nb_NO: Besvarte

[ctx: Topic filter]
en: Unanswered
nb_NO: Ubesvarte

[ctx: Topic filter]
en: Common
nb_NO: Felles

[ctx: Topic filter]
en: Acknowledged
nb_NO: Godkjent

[ctx: Topic filter]
en: In Progress
nb_NO: Pågående

[ctx: Topic filter]
en: Solved
nb_NO: Løst

[ctx: Topic filter]
en: Accepted
nb_NO: Aksepterte

[ctx: Topic filter]
en: Closed
nb_NO: Lukket

en: Re: {$ticket.title}
nb_NO: SV: {$ticket.title}

en: To add additional comments, reply to this email.
nb_NO: For å legge til flere kommentarer, svar på denne e-posten.

en: You have been assigned to this ticket (#{$ticket.id}).
nb_NO: Du er tilordnet denne saken (#{$ticket.id}).

en: Here's the full ticket thread:
nb_NO: Her er fullstendig sakshistorikk:

en: Notify all agents of received request
nb_NO: Varsle alle agenter om mottatt sak

en: A ticket (#{$ticket.id}) by {$ticket.requester.name} has been received. It is unassigned.
nb_NO: En sak (#{$ticket.id}) av {$ticket.requester.name} er mottatt. Den er ikke tilordnet.

en: Close ticket 4 days after it has been solved
nb_NO: Lukk sak 4 dager etter at den er løst

en: This is an email to remind you that your request (#{$ticket.id}) is pending and awaits your feedback.
nb_NO: Dette er en email å minne deg på at saken (#{$ticket.id}) venter på din tilbakemelding.

en: Here's a reminder of what your request was about:
nb_NO: Her er en påminnelse om hva saken din dreier seg om:

en: This is an email to remind you that your request (#{$ticket.id}) has been pending for 5 days and awaits your feedback.
nb_NO: Dette er en email å minne deg på at saken (#{$ticket.id}) har vært på vent i 5 dager og venter på din tilbakemelding.

[ctx: Sample automation (send a follow-up to the requester of a pending ticket after 24 hours)]
en: Pending notification 24 hours
nb_NO: Ventende varsel 24 timer

[ctx: Sample automation (send a follow-up to the requester of a pending ticket after 5 days)]
en: Pending notification 5 days
nb_NO: Ventende varsel 5 dager

en: All Unsolved
nb_NO: Alle uløste

en: My Unsolved
nb_NO: Mine uløste

en: Recently Updated
nb_NO: Nylig oppdatert

en: Recently Solved
nb_NO: Nylig løst

en: Pending
nb_NO: Ventende

en: Ticketing System
nb_NO: Sakssystem

en: Allows you to keep track and of all your customer's requests, whether they originate from email or your user portal. Collect, manage and respond to tickets in a feature-packed help desk. Feels like regular email, but with added shortcuts, productivity and collaboration tools.
nb_NO: Gir deg oversikt og mulighet til å holde orden på alle kundens forespørsler, uavhengig om de stammer fra e-post eller brukerportalen. Samle, behandle og svare på saker i en funksjonsrik helpdesk. Føles som vanlig e-post, men med ekstra snarveier, produktivitet-, og samarbeidsverktøy.

en: Tackle support requests with a helpdesk
nb_NO: Takle supportanmodninger med en helpdesk

en: <p>Assign tickets to team members, close tickets after a period of inactivity following resolution or send follow-ups automatically when certain conditions are met. Save time with macros: they allow agents to insert saved replies and change multiple ticket properties with one click. Enhance agent productivity with custom case rules. Service Level Agreements (SLA) allow you to track your team's performance and meet support goals.</p><p>You can even use our helpdesk interface or your own email client to manage or respond to tickets.</p>
nb_NO: <p>Tilordne saker til gruppemedlemmer, lukk saker etter en periode med inaktivitet eller send oppfølgingsmelding automatisk når visse betingelser er oppfylt. Spar tid med makroer: de lar agenter sette inn lagrede svar og endre flere saksegenskaper med ett klikk. Forbedre produktivitet med egendefinerte regler. Service nivå avtaler (SLA) lar deg spore gruppens ytelse og møte avdelingens mål.</p> <p>Du kan velge om du vil bruke vårt helpdesk-grensesnitt eller din egen e-postklient til å administrere eller svare på saker.</p>

en: Tickets management in the admin panel
nb_NO: Sakshåndtering i admin-panelet

en: Customer sees all his requests in their private area
nb_NO: Kunden ser alle sine saker i sitt private område

en: Smart suggestions are displayed when customer is composing a ticket
nb_NO: Smarte forslag vises når kunden skriver en ny sak

en: Customer Community
nb_NO: Nettsamfunn

en: Let your customers be heard. Build a branded platform for crowd-sourced support. Listen to ideas, address concerns and engage users right on your website. Make your community either public, visible to internal staff or to registered users only. Create separate communities for multiple products.
nb_NO: La dine kunder bli hørt. Bygg en profilert plattform for crowssources support. Lytte til ideer, hør på bekymringer og engasjer brukere på websiden. Gjør fellesskapet enten offentlig, synlig kun for ansatte eller for registrerte brukere. Opprett egne fellesskap for flere produkter.

en: Collect feedback from your user base
nb_NO: Innhent tilbakemeldinger fra brukerbasen din

en: <p>Understand what your customers want and build a better product. Allow users to ask and answer questions, report and solve problems, suggest and vote for ideas, and share their love for your product. Votes draw attention to the most frequently asked questions, the top popular ideas and most useful replies. Agents can mark user replies as best and have them show up at the top. Extremely useful for busy topics with many responses.</p><p>Also, users can search the user portal and submit feedback without leaving your site.</p>
nb_NO: <p>Forstå hva kundene ønsker og bygg et ennå bedre produkt på bakgrunn av det. Tillat brukere å spørre og svare på spørsmål, rapportere og løse problemer, foreslå og stemme for idéer og dele deres kjærlighet for produktet ditt. Stemmer trekker oppmerksomhet til de mest vanlige spørsmålene, topp populære idéer og mest nyttige svar. Agenter kan merke brukeres svar som best og de vil vises øverst. Svært nyttig for travle emner med mange svar.</p> <p>I tillegg, brukere kan søke brukerportalen og sende feedback uten å forlate nettsiden.</p>

en: Community management in the admin panel
nb_NO: Portalledelse i admin-panelet

en: Community channels on the main User Portal page
nb_NO: Samfunnet kanaler på hovedsiden for Brukerportal

en: Knowledge Base
nb_NO: Kunnskapsbase

en: Centralize company literature in one place. Share documentation with staff members and build a self-service portal for your users. Say it all with rich text, cloud-hosted images, powerful search, attached files and videos.
nb_NO: Sentraliser firmaets dokumentasjon på ett sted. Del dokumentasjon med ansatte og bygge en selvbetjent portal for brukerne. Si det med rik tekst, bilder fra skyen, kraftige søk, vedlagte filer og videoer.

en: A place for all your company literature
nb_NO: Et sted for all dokumentasjon i firmaet

en: <p>The Helprace Knowledge Base gives your company a platform to upload articles, white papers, user guides or compile an FAQ database. This is a searchable knowledge base with a visual article editor, categories, tags, feedback and discussions. Article usefulness rating and voting lets you gauge the quality of your knowledge base content.</p><p>With a knowledge base your customers are given an opportunity to benefit from a full self-service experience before they are forced to call support or submit &amp; open a ticket.</p>
nb_NO: <p>Helprace Kunnskapsbase gir din bedrift en plattform for å laste opp artikler, hvitbøker, brukerveiledninger eller sette sammen en FAQ-database. Dette er en søkbar kunnskapsbase med et visuelt artikkelinterface, kategorier, tagger, tilbakemeldinger og diskusjoner. Ved å bruke artikkelens nytte-rating og stemmegivning kan du måle kvaliteten på innholdet i kunnskapsbasen.</p> <p>Med en kunnskapsbase får kundene en mulighet til å dra nytte av en full selvbetjent erfaringsløsning før de blir tvunget til å ringe kundestøtte eller åpne en sak.</p>

en: User Portal with a knowledge base
nb_NO: Brukerportal med en kunnskapsbase

en: Managing knowledge base in the admin panel
nb_NO: Administrasjon av kunnskapsbase i admin-panelet

en: Acknowledge and solve
nb_NO: Godta og sett til løst

en: Thanks for contacting us! If you have any questions, feel free to reply. I'll be happy to help!
nb_NO: Takk for at du kontakter oss! Hvis du har spørsmål til oss, kan du gjerne svare på denne. Jeg hjelper deg gjerne!

en: Request more details
nb_NO: Be om mer informasjon

en: I'm afraid I need more information regarding your issue. Could you please provide more details? I'll get on it right away.
nb_NO: Jeg er redd jeg trenger mer informasjon om problemet. Kunne du vennligst skaffe mer detaljer? Jeg starter på den umiddelbart.

en: High priority incident
nb_NO: Høyprioritetshendelse

en: Thank you for bringing this to my attention! This is a high priority issue for our team. I'll personally see to it that it gets resolved and report to you as soon as possible.
nb_NO: Takk for at du gjør meg oppmerksom på dette! Dette har høy prioritet i vårt team. Jeg vil personlig se til at dette blir løst og rapporterer tilbake til deg så snart som mulig.

en: Customer reminder
nb_NO: Kundepåminnelse

en: Sorry, but I haven't heard from you for some time. Would you like us to consider this request solved? In either case, I hope to hear back from you.
nb_NO: Beklager, men jeg har ikke hørt fra deg på en stund. Ønsker du at vi skal sette denne saken til løst? Uansett håper jeg å høre fra deg.

en: Welcome to our new user portal!
nb_NO: Velkommen til våre nye Brukerportal!

en: Welcome to our brand-new user portal! Here, you can submit private requests directly to our help desk, ask a question or share your ideas in our community. You can report problems or give praise, too!
nb_NO: Velkommen til vår splitter nye Brukerportal! Her kan du sende privat forespørsler direkte til våre brukerstøtteavdeling, stille spørsmål eller dele idéer i vårt nettsamfunn. Du kan rapportere problemer eller gi ros, også!

en: First knowledge base article.
nb_NO: Første kunnskapsbaseartikkel.

en: This is your first knowledge base article. You and your colleagues can create knowledge base articles with rich text, images, videos, tables, etc. here.
nb_NO: Dette er din første kunnskapsbaseartikkel. Du og dine kolleger kan opprette kunnskapsbaseartikler med rik tekst, bilder, videoer, tabeller osv. her.

en: Questions
nb_NO: Spørsmål

en: Feel free to ask your questions
nb_NO: Still gjerne spørsmål

en: Have a question? Let us know. You will be provided with a list of possible matches and might find your answer. If not, your question will be submitted and answered.
nb_NO: Har du et spørsmål? Gi oss beskjed. Du vil få en liste over mulige treff og kan kanskje finne svaret der. Hvis ikke blir spørsmålet ditt sendt og besvart.

en: Ideas
nb_NO: Idéer

en: You are welcome to share your ideas
nb_NO: Du er velkommen til å dele idéer

en: Feel free to suggest improvements to our product or service. Users can discuss your suggestion and vote for and against it. We'll look at it, too.
nb_NO: Foreslå gjerne forbedringer av våre produkter eller tjenester. Brukere kan diskutere forslaget og stemme for og imot. Vi skal se på det vi også.

en: Problems
nb_NO: Problemer

en: Have a problem? Please share it with us and we will do our best to solve it!
nb_NO: Har du et problem? Du kan dele det med oss og vi vil gjøre vårt beste for å løse det!

en: Looking for a solution to your problem? Start by writing it here. Chances are someone has experienced it in the past and will help you resolve it.
nb_NO: Leter du etter en løsning på problemet ditt? Start ved å skrive det her. Det kan hende noen har opplevd noe liknende før som kan hjelpe deg og løse det.

en: Enjoying our service? Tell everyone about it!
nb_NO: Liker du tjenesten vår? Fortell alle om det!

en: Share your love and appreciation of our work through Praises. Have we answered your questions and addressed your concerns in a timely manner? Leave us a praise!
nb_NO: Del din kjærlighet og takknemlighet til arbeid vårt gjennom Ros. Har vi svart på spørsmålene dine og tatt hånd om dine bekymringer i tide? Gi oss litt ros!

en: Emails
nb_NO: E-poster

en: Notifications
nb_NO: Varsler

en: Tags
nb_NO: Tagger

en: Tickets
nb_NO: Saker

en: Macros
nb_NO: Makroer

en: Manage Macros
nb_NO: Administrer makroer

en: Email Templates
nb_NO: E-postmaler

en: HTML Template
nb_NO: HTML-mal

en: Community
nb_NO: Nettsamfunn

en: Forums
nb_NO: Forum

en: Product
nb_NO: Produkt

en: Service
nb_NO: Tjeneste

en: Department
nb_NO: Avdeling

en: Products
nb_NO: Produkter

en: Spaces
nb_NO: Områder

en: Voting
nb_NO: Stemming

en: Was this article helpful?
nb_NO: Var denne artikkelen nyttig?

en: Change Order
nb_NO: Endre rekkefølge

en: User Portal
nb_NO: Brukerportal

en: Branding
nb_NO: Profilering

en: User Portal Title
nb_NO: Brukerenportalens tittel

en: Home Page
nb_NO: Hjemmeside

en: We are Here to Help
nb_NO: Vi er her for å hjelpe

en: New Members
nb_NO: Nye medlemmer

en: Domain Alias
nb_NO: Domenealias

en: Employees
nb_NO: Ansatte

en: Owners
nb_NO: Eiere

en: Social Authentication
nb_NO: Sosiale media pålogging

en: Anonymous Access
nb_NO: Anonym tilgang

en: Access Restrictions
nb_NO: Tilgangsbegrensninger

en: Apps
nb_NO: Apper

en: Language
nb_NO: Språk

en: Localization
nb_NO: Lokalisering

en: Subscription & Billing
nb_NO: Abonnement & Fakturering

en: Update Payment Details
nb_NO: Oppdater betalingsdetaljer

en: Credit Card
nb_NO: Kredittkort

en: Invoices
nb_NO: Fakturaer

en: Incidents with priority less than Urgent must be assigned to an agent within 24 hours and solved within 120 hours
nb_NO: Saker med prioritet mindre enn Haster må være tilordnet en agent innen 24 timer og løst innen 120 timer

en: Tickets with priority less than Urgent must be assigned to an agent immediately and solved within 1 hour
nb_NO: Saker med prioritet mindre enn Haster må være tilordnet en agent umiddelbart og løst innen 1 time

en: Urgent tickets must be assigned to an agent immediately and solved within 1 hour
nb_NO: Hastesaker må være tilordnet en agent umiddelbart og løst innen 1 time

en: All tickets must be assigned to an agent within 1 hour and solved within 2 hours
nb_NO: Alle saker må være tilordnet en agent innen 1 time og løst innen 2 timer

note: e.g. _43 votes_ from 21 people
en: %s vote | %s votes
nb_NO[0]: %s stemme
nb_NO[1]: %s stemmer

en: You found this helpful
nb_NO: Du fant dette nyttig

en: You found this unhelpful
nb_NO: Du syns ikke dette var nyttig

en: change vote
nb_NO: endre stemme

en: Select Channel
nb_NO: Velg kanal

en: This topic will be posted publicly.
nb_NO: Dette emnet vil postes offentlig.

en: This request will be submitted privately.
nb_NO: Denne saken vil bli sendt privat.

en: Submit a Request
nb_NO: Lag en sak

en: Select Category
nb_NO: Velg kategori

en: Uncategorized
nb_NO: Ukategorisert

en: Post
nb_NO: Send

en: Attachments
nb_NO: Vedlegg

en: Select %s your post relates to
nb_NO: Velg %s meldingen gjelder

[ctx: Selecting how many votes give to a new topic]
en: Votes
nb_NO: Stemmer

en: %s Attachment | %s Attachments
nb_NO[0]: %s vedlegg
nb_NO[1]: %s vedlegg

en: Confirmation
nb_NO: Bekreftelse

en: Share by Email
nb_NO: Del via e-post

en: Stop following this and unsubscribe from email notifications
nb_NO: Slutt å følge denne og fjern abonnementet på e-postvarsler

en: Follow this and subscribe to email notifications
nb_NO: Følg dette og abonnér på varsler

en: Follow
nb_NO: Følg

en: Topic not found.
nb_NO: Emne ikke funnet.

[ctx: Topic unfollow button]
en: Following
nb_NO: Følger

[ctx: Response button]
en: Reply
nb_NO: Svar

en: Replies with the most votes first
nb_NO: Svar med flest stemmer først

en: New replies first
nb_NO: Nye svar først

en: Replies in the order they were provided
nb_NO: Svar i rekkefølgen de ble gitt

[ctx: Replies sorting]
en: Votes
nb_NO: Stemmer

[ctx: Replies sorting]
en: Newest
nb_NO: Nyeste

[ctx: Replies sorting]
en: Oldest
nb_NO: Eldste

en: %s reply | %s replies
nb_NO[0]: %s svar
nb_NO[1]: %s svar

en: Best
nb_NO: Beste

en: Unmark as Best
nb_NO: Fjerne som Beste

en: Mark as Best
nb_NO: Markér som Beste

en: You like this
nb_NO: Du likte dette

en: you may not vote for your replies
nb_NO: du kan ikke stemme på dine svar

en: You and %s person like this | You and %s people like this
nb_NO[0]: Du og %s person liker dette
nb_NO[1]: Du og %s personer liker dette

en: %s person likes this | %s people like this
nb_NO[0]: %s person liker dette
nb_NO[1]: %s personer liker dette

en: Like
nb_NO: Lik

en: Don't Like
nb_NO: Ikke lik

en: You don't like this
nb_NO: Du liker ikke dette

en: You and %s person don't like this | You and %s people don't like this
nb_NO[0]: Du og %s person liker ikke dette
nb_NO[1]: Du og %s personer liker ikke dette

en: %s person doesn't like this | %s people don't like this
nb_NO[0]: %s person liker ikke dette
nb_NO[1]: %s personer liker ikke dette

en: Your Reply
nb_NO: Ditt svar

en: You support this
nb_NO: Du støtter dette

en: You voted against this
nb_NO: Du stemte mot dette

en: %s vote from You | %s votes from You
nb_NO[0]: %s stemme fra deg
nb_NO[1]: %s stemmer fra deg

note: e.g. 43 votes _from 21 people_
en: from %s person | from %s people
nb_NO[0]: fra %s person
nb_NO[1]: fra %s personer

note: e.g. Last reply [10 days ago] by [John Smith]
en: Last reply %1$s by %2$s
nb_NO: Siste svar %1$s av %2$s

en: + %s more
nb_NO: + %s mer

en: Categories
nb_NO: Kategorier

en: All Topics
nb_NO: Alle emner

en: Email addresses, separated by comma, space or semicolon.
nb_NO: E-postadresser, adskilt med komma, mellomrom eller semikolon.

en: Role
nb_NO: Rolle

en: Primary
nb_NO: Primær

en: Stats
nb_NO: Statistikk

en: Company Participation
nb_NO: Firmaets deltakelse

en: Supporters
nb_NO: Tilhengere

en: People participating
nb_NO: Mennesker som deltar

en: Employees helping
nb_NO: Ansatte som hjelper

[ctx: Activity filter]
en: Replies
nb_NO: Svar

en: Related Topics
nb_NO: Relaterte emner

en: Manage in Admin Panel
nb_NO: Administrere i Admin-panelet

en: Are you sure you want to mark this as spam?
nb_NO: Er du sikker på at du vil merke dette som spam?

en: Refresh
nb_NO: Oppdater

en: Sign Up
nb_NO: Registrer

en: Open a ticket with us.
nb_NO: Åpne en sak hos oss.

en: A confirmation code has been sent to your email. To associate this email with your user account, copy-paste the confirmation code below.
nb_NO: Bekreftelseskoden er sendt til din e-post. For å knytte denne e-postadressen til din brukerkonto, lim inn bekreftelseskoden nedenfor.

en: Enter your registered email and we'll send you password reset instructions.
nb_NO: Skriv inn e-postadressen du er registrert med, og vi sender deg instruksjoner for å tilbakestille passordet.

en: Forgot your password?
nb_NO: Glemt passordet ditt?

en: Please, enter your email below. We need it only during your first sign in.
nb_NO: Vennligst skrv inn e-postadressen din nedenfor. Vi trenger den kun til din første pålogging.

en: Search
nb_NO: Søk

[ctx: Topic status (question)]
en: Answered
nb_NO: Besvart

[ctx: Topic status (idea)]
en: Under Review
nb_NO: Til godkjenning

[ctx: Topic status (idea)]
en: Planned
nb_NO: Planlagt

[ctx: Topic status (idea)]
en: Started
nb_NO: Startet

[ctx: Topic status (idea)]
en: Completed
nb_NO: Fullført

[ctx: Topic status (idea)]
en: Declined
nb_NO: Avvist

[ctx: Topic status (problem)]
en: Acknowledged
nb_NO: Godkjent

[ctx: Topic status (problem)]
en: In Progress
nb_NO: Pågående

[ctx: Topic status (problem)]
en: Solved
nb_NO: Løst

[ctx: Topic status]
en: Unanswered
nb_NO: Ubesvarte

note: Activity entry when someone added a comment to another user reply. e.g. [Commented] Peter Jackson's reply to.
en: %s's reply to
nb_NO: %s's svar

[ctx: Topic status (KB article)]
en: Published
nb_NO: Publisert

[ctx: Topic status (KB article)]
en: Unpublished
nb_NO: Upublisert

[ctx: Topic status]
en: No Status
nb_NO: Ingen status

en: What's New?
nb_NO: Hva er nytt?

en: We've found some topics that might be helpful to you. Do they help?
nb_NO: Vi har funnet noen emner som kan være nyttige for deg. Hjelper de?

en: Continue Posting...
nb_NO: Fortsette å poste...

en: Request
nb_NO: Forespørsel

en: Search...
nb_NO: Søk...

en: Submit Ticket
nb_NO: Post sak

en: Posted %1$s about %2$s
nb_NO: Postet %1$s om %2$s

en: Authorization Required
nb_NO: Godkjenning kreves

en: Please login to access.
nb_NO: Vennligst logg på for tilgang.

en: Forbidden
nb_NO: Forbudt

en: Under Maintenance
nb_NO: Under vedlikehold

en: Please try one of the following suggestions
nb_NO: Prøv ett av følgende forslag

en: Use more general search terms
nb_NO: Bruke mer generelle søkeord

en: If you are using a filter, try clearing or adjusting the filter
nb_NO: Hvis du bruker et filter, prøve å fjerne eller justere filteret

en: Add Email
nb_NO: Legg til e-post

en: Current Password
nb_NO: Nåværende passord

en: New Password
nb_NO: Nytt passord

[ctx: Topic filter]
en: All
nb_NO: Alle

[ctx: Topic filter]
en: Under Review
nb_NO: Til godkjenning

[ctx: Topic filter]
en: Planned
nb_NO: Planlagt

[ctx: Topic filter]
en: Started
nb_NO: Startet

[ctx: Topic filter]
en: Completed
nb_NO: Fullført

[ctx: Topic filter]
en: Declined
nb_NO: Avvist

[ctx: Topic filter]
en: No Status
nb_NO: Ingen status

[ctx: Activity filter]
en: All Actions
nb_NO: Alle handlinger

[ctx: Activity filter]
en: Posted
nb_NO: Postet

[ctx: Activity filter]
en: Replied
nb_NO: Besvart

[ctx: Activity filter]
en: Commented
nb_NO: Kommenterte

[ctx: Activity filter]
en: Voted
nb_NO: Stemt

[ctx: Activity filter]
en: Following
nb_NO: Følger

en: Make Primary
nb_NO: Gjør til primær

en: Verification Email Sent
nb_NO: E-postbekreftelse sendt

en: Resend
nb_NO: Send på nytt

en: Verified
nb_NO: Verifisert

en: Email Notifications
nb_NO: E-post varsling

en: Send me emails to my primary email address about new replies on topics I have posted, replied to, or followed.
nb_NO: Send meg e-poster til min primære e-postadresse om nye svar på emner jeg har postet, besvart eller følger.

en: Send as a digest email once a day (rather than an immediate notification for a single event).
nb_NO: Send et daglig sammendrag (i stedet for en umiddelbar varsling for hver enkelt hendelse).

en: Email Notifications for Employees
nb_NO: E-postvarsling for ansatte

en: Send me emails to my primary email address about:
nb_NO: Send meg e-post til min primære e-postadresse om:

en: All new topics (including status changes)
nb_NO: Alle nye emner (inkludert statusendringer)

en: All new replies and comments (including status changes)
nb_NO: Alle nye svar og kommentarer (inkludert statusendringer)

note: 4 employees helping 32 users
en: %s employee helping | %s employees helping
nb_NO[0]: %s ansatt hjelper
nb_NO[1]: %s ansatte hjelper

note: 4 employees helping 32 users
en: %s user | %s users
nb_NO[0]: %s bruker
nb_NO[1]: %s brukere

en: If you authorized your social media accounts to login to this portal, you can remove these associations here.
nb_NO: Hvis du autoriserte dine sosiale media kontoer til å logge inn i denne portalen, kan du fjerne disse koblingene.

[ctx: Activity filter]
en: All
nb_NO: Alle

[ctx: Activity filter]
en: Topics
nb_NO: Emner

[ctx: Activity filter]
en: Comments
nb_NO: Kommentarer

[ctx: Activity filter]
en: Votes
nb_NO: Stemmer

[ctx: Activity filter]
en: Followed
nb_NO: Fulgt

en: Profile
nb_NO: Profil

[ctx: User stats]
en: Topics
nb_NO: Emner

[ctx: User stats]
en: Replies
nb_NO: Svar

[ctx: User stats]
en: Following
nb_NO: Følger

en: Emails & Notifications
nb_NO: E-post & varsler

en: Change Password
nb_NO: Endre passord

en: External Accounts
nb_NO: Eksterne kontoer

en: Upload
nb_NO: Last opp

en: Use Gravatar
nb_NO: Bruk Gravatar

en: + %s more employee | + %s more employees
nb_NO[0]: + %s ansatt til
nb_NO[1]: + %s flere ansatte

en: + %s community member | + %s community members
nb_NO[0]: + %s brukerportal medlem
nb_NO[1]: + %s brukerportal medlemmer

note: e.g. Joined [25 days ago]
en: Joined %s
nb_NO: Ble medlem for %s

en: Not a member yet?
nb_NO: Ikke medlem enda?

en: Join the Community to
nb_NO: Delta i samfunnet til

en: Get your questions answered
nb_NO: Få svar på spørsmål

en: Learn from others' experience
nb_NO: Lær av andres erfaring

en: Track topics of your interest
nb_NO: Følg emner av interesse for deg

en: Receive the latest news
nb_NO: Motta de siste nyhetene

en: Engage in discussions
nb_NO: Delta i diskusjoner

en: Use your knowledge to help others
nb_NO: Bruk din kunnskap til å hjelpe andre

en: Join Community
nb_NO: Bli med i nettsamfunn

en: Channel
nb_NO: Kanal

en: All Channels
nb_NO: Alle kanaler

en: All Categories
nb_NO: Alle kategorier

en: Content
nb_NO: Innhold

en: Replies and Comments
nb_NO: Svar og kommentarer

en: Time
nb_NO: Tid

en: Any Date
nb_NO: Når som helst

en: Last 24 Hours
nb_NO: Siste 24 timer

en: Last 48 Hours
nb_NO: Siste 48 timer

en: Last Week
nb_NO: Forrige uke

en: Last Month
nb_NO: Forrige måned

en: Last 6 Months
nb_NO: Siste 6 måneder

en: Last Year
nb_NO: I fjor

en: Last 2 Years
nb_NO: Siste 2 år

note: Description for the Time field on the user portal search results page.
en: Created or edited within the range.
nb_NO: Opprettet eller endret innenfor kriteriet.

en: Filter
nb_NO: Filtrér

en: Clear
nb_NO: Nullstill

[ctx: General use]
en: Topics
nb_NO: Emner

en: Refine Your Search
nb_NO: Rediger søket

[ctx: Ticket filter]
en: Open
nb_NO: Åpen

[ctx: Ticket filter]
en: Answered
nb_NO: Besvart

[ctx: Ticket filter]
en: Solved
nb_NO: Løst

[ctx: Ticket filter]
en: All
nb_NO: Alle

en: Participation
nb_NO: Deltakelse

en: Go back and try to login again
nb_NO: Gå tilbake og prøve å logge på igjen

en: Select an image area for your avatar.
nb_NO: Velg et bildeområde for ditt profilbilde.

en: Enter page number and hit Enter
nb_NO: Tast inn sidenummeret og trykk Enter

en: Page %1$s of %2$s
nb_NO: Siden %1$s av %2$s

en: There are no topics of this kind. Be the first to %1$spost%2$s
nb_NO: Det er ingen emner av denne typen. Bli den første til å %1$spost%2$s

en: Avatar
nb_NO: Profilbilde

en: Displaying: %1$s-%2$s of %3$s
nb_NO: Viser: %1$s-%2$s av %3$s

en: Today
nb_NO: I dag

en: Yesterday
nb_NO: Igår

en: Older than a week
nb_NO: Eldre enn en uke

[ctx: Topic activity record]
en: Deleted
nb_NO: Slettet

en: Signed in as...
nb_NO: Logget på som...

en: Logout
nb_NO: Logg av

note: New Helprace account registration.
en: Account Registration
nb_NO: Registrering av konto

en: Export Ready for Download
nb_NO: Eksport klar for nedlasting

en: You can download the exported file here:
nb_NO: Du kan laste ned din eksporterte fil her:

en: Confirm Your Email Address
nb_NO: Bekrefte din e-postadresse

en: To confirm your email please click this link (or copy and paste the URL into your browser):
nb_NO: For å bekrefte din e-postadresse, vennligst klikk på denne linken (eller kopier og lim inn nettadressen i nettleseren din):

en: You've recently added a new email address into your account in %s.
nb_NO: Du har nylig lagt til en ny e-postadresse i kontoen i %s.

en: You are an agent. Add a comment by replying to this email or %1$sview ticket in admin panel%2$s.
nb_NO: Du er en agent. Legg til en kommentar ved å svare på denne e-post eller %1$sview saken i admin panelet%2$s.

en: Your Email Verification Code
nb_NO: Din E-post bekreftelseskode

en: Please copy and paste this code into the "Confirmation Code" box on the email verification screen to confirm your email.
nb_NO: Vennligst lim inn denne koden i "Bekreftelseskode" feltet på e-postbekreftelses skjemaet for å bekrefte din e-post.

en: Invitation to %s
nb_NO: Invitasjon til %s

en: You have been invited to %s. To accept the invitation click this link (or copy and paste the URL into your browser):
nb_NO: Du er invitert til %s. For å godta invitasjonen klikk på denne lenken (eller kopier og lim den inn i nettleseren din):

en: Please save it for your records.
nb_NO: Vennligst ta vare på denne.

en: The invoice for time period of %1$s - %2$s is attached to this email.
nb_NO: Fakturaen for for %1$s - %2$s er vedlagt denne e-posten.

en: Your payment for Helprace %s subscription came through.
nb_NO: Din betaling for Helprace %s abonnement ble gjennomført.

en: Your recent payment for your Helprace subscription didn't go through, unfortunately.
nb_NO: Siste betaling for abonnementet Helprace gikk ikke gjennom, dessverre.

en: Please update your payment details at your earliest convenience to receive uninterrupted service.
nb_NO: Oppdater din betalingsinformasjon så snart som mulig slik at du forhindrer avbrudd i tjenesten.

en: Thank you!
nb_NO: Tusen takk!

en: You can do that on the %1$sSubscription & Billing%2$s page of your Helprace account.
nb_NO: Du kan gjøre det på %1$sAbonnement & Betaling%2$s siden av kontoen Helprace.

en: Password Reset Request
nb_NO: Forespørsel om tilbakestilling av passord

en: If you did not ask to reset your password, simply ignore this email.
nb_NO: Hvis du ikke spurte om å tilbakestille passordet ditt, vennligst ignorer denne e-posten.

en: We've received a request to reset the password for your %s account. To reset your password please click this link (or copy and paste the URL into your browser):
nb_NO: Vi har mottatt en forespørsel om å tilbakestille passordet for kontoen %s. For å tilbakestille vennligst klikk på denne linken (eller kopier og lim inn nettadressen i nettleseren din):

note: You're seeing this within an email when someone has shared a topic with you. e.g. "John Doe (john@doe.com) shared this with you"
en: %1$s (%2$s) shared this with you
nb_NO: %1$s (%2$s) delte dette med deg

en: Unsubscribe
nb_NO: Avslutt abonnement

en: Confirm Your Registration
nb_NO: Bekrefte registreringen

en: To confirm your registration on %s website please click this link (or copy and paste the link text into your web browser address bar):
nb_NO: For å bekrefte din registrering på %s nettstedet, vennligst klikk på denne linken (eller kopier og lim inn adressen i nettleseren din):

en: Yes
nb_NO: Ja

en: No
nb_NO: Nei

note: This is a checkbox available to the end-user on a request page. If it is checked, the request (ticket) will be solved after the end-user submits a reply to the ticket.
en: Consider this request solved
nb_NO: Anse denne saken som løst

en: ZIP / Postal Code
nb_NO: Postnummer

en: User has been blocked and cannot login to User Portal
nb_NO: Brukeren er sperret og kan ikke logge på Brukerportalen

en: Blocked
nb_NO: Blokkert

en: User was invited but haven't joined the community yet
nb_NO: Brukeren ble invitert, men har ikke blitt med i nettsamfunnet ennå

en: Invited
nb_NO: Invitert

en: User
nb_NO: Bruker

en: File
nb_NO: Fil

en: People
nb_NO: Personer

en: Your message will be sent to the ticket requester
nb_NO: Meldingen sendes til sakens anmoder

en: Your note will be visible to agents only
nb_NO: Notatet vil kun være synlig for agenter

en: Attach File
nb_NO: Legg ved fil

[ctx: Response message]
en: Reply
nb_NO: Svar

en: Search Query
nb_NO: Søkestreng

en: Sort by
nb_NO: Sorter etter

en: Ascending
nb_NO: Stigende

en: Descending
nb_NO: Synkende

en: Drop Here
nb_NO: Slipp her

en: Tags: Add
nb_NO: Tagger: legge til

en: Tags: Set
nb_NO: Tagger: Angi

en: Tags: Remove
nb_NO: Tagger: fjerne

en: To
nb_NO: Til

en: Cause
nb_NO: Årsak

en: Next
nb_NO: Neste

note: Reason for email suspension
en: Detected as spam
nb_NO: Oppdaget som spam

en: Not Spam
nb_NO: Ikke Spam

en: Restore
nb_NO: Gjenopprett

en: Question
nb_NO: Spørsmål

en: Incident
nb_NO: Hendelse

en: Task
nb_NO: Oppgave

en: Delete All
nb_NO: Slett alle

en: View
nb_NO: Vis

en: This topic is not visible on your user portal
nb_NO: Dette emnet er ikke synlig på Brukerportalen

en: Priority
nb_NO: Prioritet

en: Trigger
nb_NO: Triggere

en: Automation
nb_NO: Autojobber

en: Email notification
nb_NO: E-postvarsling

en: Current User
nb_NO: Gjeldende bruker

en: Non Restricted Agents
nb_NO: Ikke begrensede agenter

en: Size
nb_NO: Størrelse

en: No Restrictions
nb_NO: Ingen restriksjoner

en: Staff & Registered Users
nb_NO: Personalet & registrerte brukere

en: Select All
nb_NO: Velg alle

en: Loading...
nb_NO: Laster inn...

en: Keep Working
nb_NO: Fortsett å arbeide

en: Discard Changes
nb_NO: Forkast endringer

en: Unsaved Changes
nb_NO: Ulagrede endringer

en: Complete Solution
nb_NO: Komplett løsning

en: Enter a valid email address
nb_NO: Oppgi en gyldig e-postadresse

en: Password must be at least 6 characters
nb_NO: Passord må bestå av minst 6 tegn

en: Enter your company name
nb_NO: Skriv inn firmanavn

en: Use only letters, numbers or dash. 63 chars max
nb_NO: Bruk bare bokstaver, tall eller bindestrek. 63 tegn maks

en: Value is required and can't be empty
nb_NO: Verdien er nødvendig og kan ikke være tom

en: Ask your question...
nb_NO: Still spørsmålet ditt...

en: Share your idea...
nb_NO: Del idéen din...

en: Report your problem...
nb_NO: Rapporter problemet ditt...

en: Give your praise...
nb_NO: Gi ros...

en: File size has to be less than %s.
nb_NO: Filstørrelsen må være mindre enn %s.

en: You do not have sufficient privileges
nb_NO: Du har ikke tilstrekkelige rettigheter

en: Preview
nb_NO: Forhåndsvisning

en: OK
nb_NO: Ok

en: All Events
nb_NO: Alle hendelser

en: Apply
nb_NO: Bruk

en: Close
nb_NO: Lukk

en: Attachment with same name already exists. Do you want to replace it with this file?
nb_NO: Vedlegg med samme navn allerede finnes. Vil du erstatte den med denne filen?

en: Replace
nb_NO: Erstatt

en: Company
nb_NO: Firma

en: Text
nb_NO: Tekst

en: Search Guide
nb_NO: Søke Guide

en: All Users
nb_NO: Alle brukere

en: End-user, e.g. your customer. Cannot see the admin panel.
nb_NO: Sluttbruker, f.eks kunden. Kan ikke se admin-panelet.

en: Owner
nb_NO: Eier

[ctx: General use]
en: All
nb_NO: Alle

en: Is
nb_NO: Er

en: Is not
nb_NO: Er ikke

en: Admin Panel
nb_NO: Admin-panelet

en: Sorry..
nb_NO: Beklager..

en: Icon size must not exceed 32x32 pixels
nb_NO: Ikonstørrelse må ikke overstige 32 x 32 piksler

en: All Spaces
nb_NO: Alle områder

en: Back
nb_NO: Tilbake

en: Continue
nb_NO: Fortsett

en: Agent Name
nb_NO: Agentnavn

en: Make Default
nb_NO: Sett som standard

en: %s ticket found | %s tickets found
nb_NO[0]: %s sak funnet
nb_NO[1]: %s saker funnet

en: Done!
nb_NO: Ferdig!

en: Disabled in the current plan
nb_NO: Deaktivert i gjeldende abonnement

en: Invalid
nb_NO: Ugyldig

en: You and %s person support this | You and %s people support this
nb_NO[0]: Du og %s person støtter dette
nb_NO[1]: Du og %s personer støtter dette

en: %s person supports this | %s people support this
nb_NO[0]: %s person støtter dette
nb_NO[1]: %s personer støtter dette

note: A percentage, e.g. "74% of people found this article helpful"
en: %s of people found this article helpful
nb_NO: %s av folkene fant denne artikkelen nyttig

en: %s person found this helpful | %s people found this helpful
nb_NO[0]: %s person syns dette var nyttig
nb_NO[1]: %s personer syns dette var nyttig

en: %s person found this unhelpful | %s people found this unhelpful
nb_NO[0]: %s person syns dette var unyttig
nb_NO[1]: %s personer syns dette var unyttig

en: You and %s person voted against this | You and %s people voted against this
nb_NO[0]: Du og %s person stemte imot dette
nb_NO[1]: Du og %s personer stemte imot dette

en: %s person voted against this | %s people voted against this
nb_NO[0]: %s person stemte imot dette
nb_NO[1]: %s personer stemte imot dette

en: End-user
nb_NO: Sluttbruker

[ctx: Ticket status]
en: New
nb_NO: Ny

[ctx: Ticket status]
en: Open
nb_NO: Åpne

en: On-hold
nb_NO: På vent

[ctx: Ticket status]
en: Solved
nb_NO: Løst

[ctx: Ticket status]
en: Closed
nb_NO: Lukket

en: Waiting for the requester to reply
nb_NO: Venter på at anmoder svarer

en: Waiting for a third party
nb_NO: Venter på en tredjepart

en: The ticket has been closed
nb_NO: Saken er lukket

note: Submits the ticket and sets it status to New
en: Submit as %1$sNew%2$s
nb_NO: Sende som %1$sNy%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Open
en: Submit as %1$sOpen%2$s
nb_NO: Sende som %1$sÅpen%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Pending
en: Submit as %1$sPending%2$s
nb_NO: Sende som %1$sAvventer%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to On-hold
en: Submit as %1$sOn-hold%2$s
nb_NO: Sende som %1$sI bero%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Solved
en: Submit as %1$sSolved%2$s
nb_NO: Sende som %1$sLøst%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Closed
en: Submit as %1$sClosed%2$s
nb_NO: Sende som %1$sLukket%2$s

en: Low
nb_NO: Lav

en: High
nb_NO: Høy

en: Urgent
nb_NO: Haster

en: Ticket
nb_NO: Sak

en: Would you like to restore defaults? All changes will be lost.
nb_NO: Vil du gjenopprette standardinnstillingene? Alle endringer vil gå tapt.

en: Contains at least one of the following words
nb_NO: Inneholder minst ett av følgende ord

en: Contains none of the following words
nb_NO: Inneholder ingen av følgende ord

en: Contains the following string
nb_NO: Inneholder følgende streng

en: Does not contain the following string
nb_NO: Inneholder ikke følgende streng

en: Less than
nb_NO: Mindre enn

en: Greater than
nb_NO: Høyere enn

en: Changed
nb_NO: Endret

en: Changed to
nb_NO: Endret til

en: Changed from
nb_NO: Endret fra

en: Not changed
nb_NO: Ikke endret

en: Not changed to
nb_NO: Ikke endret til

en: Not changed from
nb_NO: Ikke endret fra

en: Ticket: Status
nb_NO: Sak: Status

en: Ticket: Type
nb_NO: Sak: Type

en: Ticket: Priority
nb_NO: Sak: Prioritet

en: Ticket: Assignee
nb_NO: Sak: Tilordnet

en: Ticket: Requester
nb_NO: Sak: Anmoder

en: Ticket: Tags
nb_NO: Sak: Tagger

en: Ticket: Received at
nb_NO: Sak: Mottatt

en: Ticket: Is
nb_NO: Sak: Er

en: Ticket: Reply is
nb_NO: Sak: Svar er

en: Ticket: Reply text
nb_NO: Sak: Svar tekst

en: Ticket: Reopens
nb_NO: Sak: re-åpninger

en: Ticket: Agent replies
nb_NO: Sak: agentsvar

en: Ticket: Assignee stations
nb_NO: Sak: Saksbehandlere

en: Ticket: Channel
nb_NO: Sak: Kanal

en: Ticket: Update via
nb_NO: Sak: Oppdatert via

en: Ticket: Last updated by
nb_NO: Sak: Sist oppdatert av

en: Public
nb_NO: Offentlig

en: Private
nb_NO: Privat

en: Present (public or private)
nb_NO: Presentere (offentlig eller privat)

[ctx: Condition in automations and triggers]
en: Added
nb_NO: Lagt til

[ctx: Condition in automations and triggers]
en: Updated
nb_NO: Oppdatert

en: Title is required
nb_NO: Tittel er påkrevd

en: Email subject is required
nb_NO: Emne er påkrevd

en: Email message is required
nb_NO: Melding er påkrevd

en: Ticket: Set tags
nb_NO: Sak: Sett tagger

en: Ticket: Add tags
nb_NO: Sak: Legg til tagger

en: Ticket: Remove tags
nb_NO: Sak: Fjern tagger

en: All text fields are required
nb_NO: Alle tekstfelt er påkrevd

en: Start typing for users...
nb_NO: Begynn å skrive for å få opp brukere...

en: Contains at least one of the following
nb_NO: Inneholder minst ett av følgende

en: Contains none of the following
nb_NO: Inneholder ingen av følgende

en: Ticket: Hours since created
nb_NO: Sak: Timer siden opprettet

en: Ticket: Hours since opened
nb_NO: Sak: Timer siden åpnet

en: Ticket: Hours since pending
nb_NO: Sak: Timer siden satt på vent

en: Ticket: Hours since on-hold
nb_NO: Sak: Timer siden satt i bero

en: Ticket: Hours since solved
nb_NO: Sak: Timer siden løst

en: Ticket: Hours since closed
nb_NO: Sak: Timer siden lukket

en: Ticket: Hours since assigned
nb_NO: Sak: Timer siden tildelt

en: Ticket: Hours since update
nb_NO: Sak: Timer siden oppdatering

en: Ticket: Hours since requester update
nb_NO: Sak: Timer siden anmoder oppdaterte

en: Ticket: Hours since assignee update
nb_NO: Sak: Timer siden saksbehandler oppdaterte

en: Clone
nb_NO: Klone

en: Deactivate
nb_NO: Deaktiver

en: Activate
nb_NO: Aktiver

en: Add Category
nb_NO: Legg til kategori

en: Rename
nb_NO: Endre navn

en: Article
nb_NO: Artikkel

note: "Update" in Helprace is a synonym to "News post" or "Blog post".
en: Update
nb_NO: Oppdatèr

en: Idea
nb_NO: Idé

en: Invite
nb_NO: Invitér

en: Import
nb_NO: Importér

en: Error
nb_NO: Feil

en: Page
nb_NO: Side

en: First Page
nb_NO: Første side

en: Previous Page
nb_NO: Forrige side

en: Next Page
nb_NO: Neste side

en: Last Page
nb_NO: Siste side

en: Items per Page
nb_NO: Elementer per side

en: Bulk actions on selected
nb_NO: Massehandlinger på er valgt

en: Bulk Actions
nb_NO: Massehandlinger

en: Select all items on this page
nb_NO: Velg alle elementene på denne siden

en: Oops, something went wrong. Please refresh the page or try again later.
nb_NO: Oops, noe gikk galt. Oppdatere siden, eller prøv igjen senere.

en: Space Page
nb_NO: Områdeside

en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: Integrations
nb_NO: Integrasjoner

en: Security
nb_NO: Sikkerhet

en: Logs
nb_NO: Logger

en: API Log
nb_NO: API logg

en: New Macro
nb_NO: Ny makro

en: CC: Set
nb_NO: CC: Angi

en: CC: Add
nb_NO: CC: legg til

en: CC: Remove
nb_NO: CC: fjerne

en: Monthly
nb_NO: Månedlig

en: Annual
nb_NO: Årlig

en: Please fill in title and details
nb_NO: Vennligst fyll ut tittel og detaljer

en: The Helprace server cannot be contacted. This may be a temporary glitch or your internet connection may be down. Please refresh the browser page.
nb_NO: Får ikke kontakt med Helprace serveren. Dette kan være et midlertidig problem eller at Internett-tilkoblingen er nede. Oppdater siden i nettleseren.

en: Reload
nb_NO: Last på nytt

[ctx: Number of replies]
en: Reply | Replies
nb_NO[0]: Svar
nb_NO[1]: Svar

note: Topic importing screen. Topic content format could be Plain text or HTML.
en: Topic content format:
nb_NO: Emneformat:

en: Plain text
nb_NO: Ren tekst

en: Upload a spreadsheet (.csv) file.
nb_NO: Laste opp en regnearkfil (.csv).

en: Download CSV Template
nb_NO: Last ned CSV-malen

en: Please select a channel on the left before importing
nb_NO: Velg en kanal til venstre før import

en: Please select a file to import
nb_NO: Velg fil som skal importeres

en: You will receive an email shortly with a download link to the exported file
nb_NO: Du vil om kort tid motta en e-post med en nedlastingslenke for den eksporterte filen

en: Helpful
nb_NO: Nyttig

en: Unhelpful
nb_NO: Lite nyttig

en: Support this
nb_NO: Støtt dette

en: Vote against this
nb_NO: Stem mot dette

en: Set Status
nb_NO: Sett status

en: New Folder
nb_NO: Ny mappe

en: All macros in this folder will also be deleted.
nb_NO: Alle makroene i denne mappen vil også bli slettet.

en: New Category
nb_NO: Ny kategori

en: No Reply
nb_NO: Ingen svar

en: No Staff Reply
nb_NO: Ingen ansatte svar

en: I Created
nb_NO: Jeg opprettet

en: I Replied to
nb_NO: Jeg svarte på

en: I Voted for
nb_NO: Jeg stemte for

[ctx: Topic filter]
en: Unpublished
nb_NO: Upubliserte

[ctx: Topic filter]
en: Published
nb_NO: Publiserte

note: e.g. [John Doe] added [Topic Name]
en: %1$s added %2$s
nb_NO: %1$s la til %2$s

note: e.g. [John Doe] replied to [Topic Name]
en: %1$s replied to %2$s
nb_NO: %1$s svarte på %2$s

note: e.g. [John Doe] commented on reply by [Peter Smith] to [Topic Name]
en: %1$s commented on reply by %2$s to %3$s
nb_NO: %1$s kommenterte svar av %2$s på %3$s

en: Created %s
nb_NO: Opprettet %s

en: Print
nb_NO: Skriv ut

en: Posted in %s
nb_NO: Postet i %s

en: Save & Publish
nb_NO: Lagre & publiser

en: Save Unpublished
nb_NO: Lagre upublisert

en: Publish to the user portal.
nb_NO: Publiser til brukerportalen.

en: Save as draft.
nb_NO: Lagre som utkast.

en: Meet ALL of the following conditions:
nb_NO: Oppfyll alle følgende betingelser:

en: Meet ANY of the following conditions:
nb_NO: Oppfyll EN AV følgende betingelser:

en: Perform these actions:
nb_NO: Utfør følgende handlinger:

en: SLA Target
nb_NO: SLA mål

note: SLA target setup. E.g. [Ticket] with a priority [Equal to] [High]
en: with a priority
nb_NO: med prioritet

note: SLA target setup. E.g. must be assigned to an agent [within 2 hours]
en: %1$s must %2$s be assigned to an agent
nb_NO: %1$s må %2$s tilordnes en agent

note: SLA target setup. E.g. and solved [within 2 days (48 hours)]
en: %1$s and %2$s solved
nb_NO: %1$s og %2$s løst

en: Any
nb_NO: Alle

en: Equal to
nb_NO: Lik

en: any priority
nb_NO: hvilken som helst prioritet

en: immediately
nb_NO: umiddelbart

en: within %d hour | within %d hours
nb_NO[0]: innen %d time
nb_NO[1]: innen %d timer

en: within %d day | within %d days
nb_NO[0]: innen %d dag
nb_NO[1]: innen %d dager

en: %d hour | %d hours
nb_NO[0]: %d time
nb_NO[1]: %d timer

en: Add SLA Target
nb_NO: Legg til SLA mål

en: Method
nb_NO: Metode

en: Result
nb_NO: Resultat

en: IP Address
nb_NO: IP-adresse

en: Response
nb_NO: Svar

en: Fault
nb_NO: Feil

en: User portal title is displayed on the portal header, in email notifications and RSS feeds.
nb_NO: Brukerenportaltittel vises i portalhodet i beskjeder og RSS-feeder.

en: This title does not affect the URL of your user portal home page, which is %1$s.
nb_NO: Denne tittelen påvirker ikke URL-adressen til din brukerportals Startside, som er %1$s.

en: Website URL
nb_NO: Webadresse

en: Clicking on your logo in the User Portal takes users to this page. If left empty, it points to the main page of your User Portal.
nb_NO: Å klikke på logoen i Brukerportal tar brukere til denne siden. Hvis feltet er tomt, peker det til hovedsiden på brukerportalen.

en: Disable if you would like users to access your site only after login or registration.
nb_NO: Deaktiver hvis du vil at brukere skal ha tilgang til kun etter innlogging eller registrering.

en: Allow your users to sign in using their favorite social account.
nb_NO: Tillat brukere å logge på med deres sosiale mediakonto.

en: Restrict by IP
nb_NO: Tilgang basert på IP

en: Only requests from these IP ranges will be allowed. Others will see the "Access Denied" message. Specify the IP range using asterisk (*) wild cards in n.n.n.n format (where n is a number or an asterisk) or using the IP subnet mask syntax n.n.n.n/n. Separate multiple IP ranges with a comma.
nb_NO: Bare forespørsler fra disse IP-områdene tillates. Andre vil se meldingen "Ingen tilgang". Angi IP med stjerne (*) jokere i n.n.n.n format (der n er et tall eller en stjerne) eller bruke IP subnet maske syntaksen n.n.n.n/n. Skill flere IP områder med et komma.

en: Your current IP address is: %s
nb_NO: Din gjeldende IP-adresse er: %s

en: This channel contains site news and updates published by your team. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page with the list of updates and set commenting options.
nb_NO: Denne kanalen inneholder nettstedet nyheter og oppdateringer utgitt av gruppen. Du kan vise eller skjule den i brukerportalen, endre utseendet på siden med listen over oppdateringer og angi alternativer for kommentering.

en: This channel is for organizing your company literature. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of articles, set commenting and voting options.
nb_NO: Denne kanalen er for å organisere ditt firmas dokumentasjon. Du kan vise eller skjule den i brukerportal, endre utseendet på siden som viser listen over artikler, og endre alternativer for kommentering og stemming.

en: This channel allows users to ask questions about your brand. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of questions, set commenting and voting options.
nb_NO: Denne kanalen tillater brukerne å stille spørsmål om din merkevare. Du kan vise eller skjule den i brukerportalen, endre utseendet på siden viser listen over spørsmål, og endre alternativer for kommentering og stemming.

en: This channel allows users to suggest ideas and track their progress. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of ideas, set commenting and voting options.
nb_NO: Denne kanalen tillater brukerne å foreslå idéer og spore idéenes fremdrift. Du kan vise eller skjule den i brukerportalen, endre utseendet på siden som viser listen over spørsmål, og endre alternativer for kommentering og stemming.

en: This channel allows users to report issues with your product. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of problems, set commenting and voting options.
nb_NO: Denne kanalen tillater brukere å rapportere problemer med produktet. Du kan vise eller skjule den i brukerportal, endre utseendet på siden som viser listen med problemer, og endre alternativer for kommentering og stemming.

en: This channel allows users to leave a good word about your work. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of praise, and set commenting options.
nb_NO: Denne kanalen kan brukerne legge inn et godt ord om arbeidet ditt. Du kan vise eller skjule det i brukerportalen, endre utseendet på siden som viser listen av ros, og endre alternativer for kommentering og stemming.

en: Adjust the look of your user portal's "All Topics" page which aggregates all channels into a sortable list
nb_NO: Endre utseendet til brukerportalens "Alle emner" side som samler alle kanaler i en sorterbar liste

en: Enable This Channel
nb_NO: Aktiver denne kanalen

en: Make this channel available in the User Portal.
nb_NO: Gjør kanalen tilgjengelig i brukerportalen.

en: Default Filter
nb_NO: Standardfilter

en: Show Preview
nb_NO: Vis forhåndsvisning

en: Show short content preview in the topics list.
nb_NO: Vis kort forhåndsvisning av innhold under emner.

en: Show Additional Info
nb_NO: Vis tilleggsinformasjon

en: Show additional details (like the author name or total replies) in the topics list.
nb_NO: Vis tilleggsinformasjon (som forfatternavn eller hele svar) under emner.

[ctx: Voting type]
en: Disabled
nb_NO: Deaktivert

en: User can give a positive vote (+1).
nb_NO: Brukeren kan gi en positiv stemme (+ 1).

en: User can vote either positive or negative (+1 or -1).
nb_NO: Brukeren kan stemme enten positivt eller negativt (1 eller -1).

en: User can vote on a scale from +1 to +3.
nb_NO: Brukeren kan stemme på en skala fra 1 til 3.

en: User can vote on a scale from -3 to +3.
nb_NO: Brukeren kan stemme på en skala fra -3 til +3.

en: Commenting
nb_NO: Kommentering

en: Allow users to post new comments and replies.
nb_NO: La brukerne legge inn nye kommentarer og svar.

[ctx: Replies sorting]
en: Date: Oldest First
nb_NO: Dato: Eldste først

[ctx: Replies sorting]
en: Date: Newest First
nb_NO: Dato: Nyeste først

[ctx: Turned off feature or setting]
en: Disabled
nb_NO: Deaktivert

en: App is Installed
nb_NO: App er installert

en: Uninstall
nb_NO: Avinstaller

en: Install App
nb_NO: Installer App

en: You can use the API to access functions such as ticket and topic creation, or knowledge base and community searches. This enables you to integrate Helprace functions in your own website or applications.
nb_NO: Du kan bruke API til funksjoner som sak og emneopprettelse, eller kunnskapsbase og nettsamfunnsøk. Dette gjør at man kan integrere Helprace funksjoner i din egen nettside eller i egne applikasjoner.

en: Turn API on
nb_NO: Aktivere API

en: Turn API server on and allow remote connections.
nb_NO: Aktiverer API serveren og tillater eksterne tilkoblinger.

en: Allowed IPs
nb_NO: Tillatte IP-adresser

en: Here you can change the UI language of both your admin panel and user portal. Our localization tools allow you to suggest improvements or submit new translations for approval.
nb_NO: Her kan du endre brukergrensesnittspråket for både admin-panelet og brukerportalen. Våre lokaliseringsverktøy gjør at du kan foreslå forbedringer eller sende inn nye oversettelser for godkjenning.

en: Changing this setting will trigger your account re-indexing to make the search more accurate for the language you've selected. Re-indexing takes some time (normally no longer than an hour) and you may be experiencing some search glitches until it is done.
nb_NO: Å endre denne innstillingen vil gjøre at kontoen reindekseres for å gjøre søket mer nøyaktig for språket du har valgt. Reindeksering tar litt tid (normalt ikke lenger enn en time), og du kan oppleve noen søkefeil inntil den er ferdig.

en: Want to help translate Helprace into your language?
nb_NO: Vil du hjelpe oversette Helprace til ditt språk?

en: Go to Translation Portal
nb_NO: Gå til oversettelsesportal

en: Enter Translation Mode
nb_NO: Aktiver oversettelsesmodus

en: Show Block
nb_NO: Vis blokk

en: Show Facebook Like Box on the home page.
nb_NO: Vis Facebook Liker-boksen på hjemmesiden.

en: Facebook Page URL
nb_NO: Facebook side adresse

en: The easiest way to integrate your user portal with your website is by using a feedback widget. The feedback widget can be called up by clicking a tab or custom link.
nb_NO: Den enkleste måten å integrere brukerportalen med nettstedet er å bruke en feedback widget. Feedback widgeten kan hentes ved å klikke en fane eller ved hjelp av en tilpasser lenke.

en: Intergration Type
nb_NO: Integrasjonstype

en: Tab
nb_NO: Fane

en: Display the feedback tab on your page.
nb_NO: Vis Feedback fanen på siden din.

en: Own Link
nb_NO: Tilpasset lenke

en: Users would open the widget by clicking your custom link. You might need basic JavaScript knowledge.
nb_NO: Brukere vil åpne widgeten ved å klikke den tilpassede lenken. Du må kanskje ha grunnleggende JavaScript kunnskap for å få til dette.

en: The tab will display on the side of your customers browser window. You can type here what the tab would say.
nb_NO: Fanen vises på siden av nettleservinduet til kundene. Her kan du skrive hva det skal stå på fanen.

en: Position
nb_NO: Posisjon

en: Left
nb_NO: Venstre

en: Right
nb_NO: Høyre

en: Bottom-Left
nb_NO: Nederst til venstre

en: Bottom-Right
nb_NO: Nederst til høyre

en: Top-Left
nb_NO: Øverst til venstre

en: Top-Right
nb_NO: Øverst til høyre

en: Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge

en: A hex code starting with # (e.g. %1$s) or a color name (e.g. %2$s or %3$s).
nb_NO: Heksadesimale fargekoder begynner med # (f.eks %1$s) eller et fargenavn (f.eks %2$s eller %3$s).

en: Text Color
nb_NO: Tekstfarge

en: Open in a New Tab
nb_NO: Åpne i en ny fane

en: Open Feedback Widget in a new window or tab.
nb_NO: Åpne Feedback widgeten i et nytt vindu eller fane.

en: Copy and paste the following code into your HTML just before the closing %s tag:
nb_NO: Kopier og lim inn følgende kode i din HTML rett før avsluttende %s tag:

en: Insert this link on your page. You can modify it, just make sure to keep the onClick handler:
nb_NO: Sett inn denne linken på siden. Du kan endre den, bare sørg for å beholde onClick handleren:

en: Generate Code
nb_NO: Lag kode

en: Ticket Settings
nb_NO: Saksinnstillinger

en: Allow users to submit tickets via the user portal. If disabled, the "Submit a Request" button in the user portal will be unavailable and users will have to write to your account email address to create a ticket. If you wish to turn off the Tickets module altogether, consider uninstalling the Tickets app.
nb_NO: Tillate at brukerne sender saker via Brukerportalen. Hvis deaktivert, vil ikke knappen "Send en sak" være tilgjengelig i bruker portalen, og brukere må skrive til din e-postadresse for å opprette en sak. Hvis du vil deaktivere saksmodulen fullstendig, kan du vurdere å avinstallere programmet Tickets under Apper.

en: Enable rich text formatting in tickets.
nb_NO: Aktivere rik tekstformatering i saker.

en: WYSIWYG will be available to agents as well as to end-users. Also allows inserting images, videos, etc.
nb_NO: WYSIWYG vil være tilgjengelig for agenter og for sluttbrukere. Gir også mulighet for å sette inn bilder, videoer, etc.

en: Carbon Copies
nb_NO: Karbon kopier (CCer)

en: CCs on Tickets
nb_NO: CCer på saker

en: Allow agents add CCs to a ticket.
nb_NO: Tillate agenter å legge CCer til en sak.

en: Only Agents Can Add CCs
nb_NO: Bare agenter kan legge til CCer

en: Ignore CCs from end-users' emails.
nb_NO: Ignorere CCer fra sluttbrukernes e-poster.

en: Blacklist
nb_NO: Svarteliste

en: List of emails that cannot be CCed. Separate multiple email addresses with a space.
nb_NO: Liste over e-postadresser som ikke kan bli brukt i CC felt. Skill flere e-postadresser med et mellomrom.

en: Edit these email templates to customize the text and layout of email notifications. Do not remove &lt;body&gt; tag and {$content} placeholder.
nb_NO: Redigere disse e-postmalene for å tilpasse teksten og oppsett av e-postmeldinger. Ikke Fjern &lt;body&gt;-koden og {$content} plassholderen.

en: Space Type
nb_NO: Områdetyper

en: Your goods and services can be separated into isolated areas - we call them "spaces". Pick a name for these areas that better match your business profile.
nb_NO: Dine varer og tjenester kan deles inn i isolerte områder - vi kaller dem "områder". Velg et navn for disse områdene som passer bedre til virksomheten din.

en: Got a question or need help? Please %1$scontact support%2$s.
nb_NO: Har du spørsmål eller trenger hjelp? Vennligst %1$skontakt support%2$s.

en: You can %1$sdelete your Helprace account%2$s. Forever.
nb_NO: Du kan %1$sslette din Helprace konto%2$s. For alltid.

en: Change your subscription plan, biling cycle or agents.
nb_NO: Endre abonnement, faktureringsintervall eller antall agenter.

en: You currently have %s agent in Helprace. | You currently have %s agents in Helprace.
nb_NO[0]: Du har %s agent i Helprace.
nb_NO[1]: Du har %s agenter i Helprace.

en: Your current subscription has a limit of %s agent. | Your current subscription has a limit of %s agents.
nb_NO[0]: Ditt nåværende abonnement har en grense på %s agent.
nb_NO[1]: Ditt nåværende abonnement har en grense på %s agenter.

en: Upgrade your subscription to ensure uninterrupted service.
nb_NO: Oppgradere abonnementet for å sikre en uavbrutt tjeneste.

en: Turn on Google Analytics.
nb_NO: Aktiver Google Analytics.

en: If you wish to receive invoices by email, add your address here. Additional addresses must be separated by commas.
nb_NO: Hvis du ønsker å motta fakturaer via e-post, kan du legge til adressen din her. Flere adresser må skilles med komma.

en: Show this block on the space home page.
nb_NO: Vis denne blokken på områdesiden.

en: Records to Show
nb_NO: Poster å vise

en: Show this block on the home page.
nb_NO: Vis denne blokken på hjemmesiden.

en: Show Description
nb_NO: Vis beskrivelse

en: Show space descriptions.
nb_NO: Vis områdebeskrivelser.

en: Free plan is limited to 3 agents
nb_NO: Gratis abonnementet er begrenset til 3 agenter

en: We recommend you select at least %s agent to ensure uninterrupted service. | We recommend you select at least %s agents to ensure uninterrupted service.
nb_NO[0]: Vi anbefaler du velger minst %s agent for å sikre en uavbrutt tjeneste.
nb_NO[1]: Vi anbefaler du velger minst %s agenter for å sikre en uavbrutt tjeneste.

en: Since the Free plan has a cap of 3 agents, we recommend you select the %1$s plan with at least %2$s agent to ensure uninterrupted service. | Since the Free plan has a cap of 3 agents, we recommend you select the %1$s plan with at least %2$s agents to ensure uninterrupted service.
nb_NO[0]: Siden gratisabonnementet har max 3 agenter, anbefaler vi at du velger den %1$s planen med minst %2$s agent for å sikre en uavbrutt tjeneste.
nb_NO[1]: Siden gratisabonnementet har max 3 agenter, anbefaler vi at du velger den %1$s planen med minst %2$s agenter for å sikre en uavbrutt tjeneste.

en: per year
nb_NO: per år

en: per month
nb_NO: per måned

en: compare plans
nb_NO: sammenligne abonnementer

en: Total number of staff members with access to your Helprace.
nb_NO: Totalt antall ansatte med tilgang til Helprace.

en: What's an agent?
nb_NO: Hva er en agent?

en: Total
nb_NO: Totalt

en: Need Help?
nb_NO: Trenger du hjelp?

en: Help
nb_NO: Hjelp

en: Chat Now
nb_NO: Chat nå

en: Contact Support
nb_NO: Kontakt Support

en: %s day left on trial | %s days left on trial
nb_NO[0]: %s dag igjen av prøveperioden
nb_NO[1]: %s dager igjen av prøveperioden

en: Click to select your plan
nb_NO: Klikk for å velge ditt abonnement

en: Contact Owner of this account for plan or payment details
nb_NO: Kontakt eieren av denne kontoen for abonnements-, eller betalingdetaljer

en: Billing Problem
nb_NO: Faktureringsproblem

en: You're subscribed to less agents than you already have. Please resolve this to receive uninterrupted service.
nb_NO: Du abonnerer på mindre agenter enn du allerede har. Vennligst løs dette å forhindre avbrudd i tjenesten.

en: Select Plan
nb_NO: Velg abonnement

en: There is a problem with your Helprace account billing. Please resolve.
nb_NO: Det er et problem med faktureringsinformasjonen på din Helprace konto. Vennligst løs dette.

en: There is a problem with your Helprace account billing. Please contact your Account Owner(s) for resolution.
nb_NO: Det er et problem med faktureringsinformasjonen på din Helprace konto. Kontakt din konto eier(e) for å løse dette.

en: Add Folder
nb_NO: Ny mappe

en: Add Macro
nb_NO: Legg til makro

en: %1$sLearn more about macros%2$s and how they speed up ticketing.
nb_NO: %1$sLær mer om makroer%2$s og hvordan de kan hjelpe deg å løse saker raskere.

en: Macro
nb_NO: Makro

en: Macros are commands that save your time by performing multiple ticket actions at once. These can include setting a ticket's status, priority, tags and inserting canned responses. Macros improve productivity and simplify ticket management.
nb_NO: Makroer er kommandoer som sparer tid ved å utføre flere sakshandlinger samtidig. Disse kan omfatte sette en saksstatus, prioritet, tagger og sette forhåndsdefinerte svar. Makroer øker produktiviteten og forenkler saksadministrasjonen.

en: Select a macro on the left to edit it or %1$screate a new one%2$s.
nb_NO: Velg en makro til venstre for å redigere den eller %1$slag en ny en%2$s.

en: Filters
nb_NO: Filter

[ctx: Number of replies (always plural)]
en: Replies
nb_NO: Svar

en: No Data
nb_NO: Ingen data

en: Please upgrade your Helprace plan to enable this feature.
nb_NO: Oppgrader ditt Helprace abonnement for å aktivere denne funksjonen.

en: Please ask the account Owner to upgrade Helprace plan to enable this feature.
nb_NO: Be kontoeieren om å oppgradere Helprace plan for å aktivere denne funksjonen.

en: This feature is not available in your current plan.
nb_NO: Denne funksjonen er ikke tilgjengelig i gjeldende abonnement.

en: You can only have one space in your plan.
nb_NO: Du kan bare ha ett område med ditt abonnementet.

en: Please upgrade to unlock more spaces.
nb_NO: Oppgrader for å låse opp flere områder.

en: Please ask account Owner to upgrade plan in order to add more spaces.
nb_NO: Be kontoeier om å oppgradere abonnementet for å legge til flere områder.

note: This exception is shown if user tries to save a topic to a space, which has been disabled due to a plan downgrade
en: No changes allowed in this space. It is disabled because there can only be one space in your plan.
nb_NO: Ingen endringer tillatt i dette området. Det er deaktivert fordi det kan bare være ett område i abonnementet ditt.

en: Please upgrade.
nb_NO: Vennligst oppgrader.

en: This space is disabled. You can only have one space in your plan.
nb_NO: Dette området er deaktivert. Du kan bare ha ett område i abonnementet ditt.

en: a day | %d days
nb_NO[0]: en dag
nb_NO[1]: %d dager

note: Part of a phrase, which specifies a moment of time in the past. E.g. '[13 days] ago' or '[2 months] ago'
en: ago
nb_NO: siden

en: Multiple Selection
nb_NO: Flere valg

en: All Types
nb_NO: Alle typer

en: Insert Image
nb_NO: Sett inn bilde

en: Insert
nb_NO: Sett inn

en: Please select an image or insert an image URL first
nb_NO: Velg et bilde eller sett inn en bilde-URL først

en: From the Web
nb_NO: Fra weben

en: Image URL
nb_NO: Bilde URL

en: Please, enter at least %s character | Please, enter at least %s characters
nb_NO[0]: Vennligst skriv inn minst %s tegn
nb_NO[1]: Vennligst skriv inn minst %s tegn

en: Resize image to a specific width (keep aspect ratio)
nb_NO: Skalér bildet til en bestemt bredde (behold forhold)

en: Hotkeys that work with Ctrl or &#8984;
nb_NO: Hurtigtaster som fungerer med Ctrl eller &#8984;

note: Short form for Sunday
en: SU
nb_NO: Søn

note: Short form for Monday
en: MO
nb_NO: Man

note: Short form for Tuesday
en: TU
nb_NO: Tir

note: Short form for Wednesday
en: WE
nb_NO: Ons

note: Short form for Thursday
en: TH
nb_NO: Tor

note: Short form for Friday
en: FR
nb_NO: Fre

note: Short form for Saturday
en: SA
nb_NO: Lør

en: January
nb_NO: Januar

en: February
nb_NO: Februar

en: March
nb_NO: Mars

[ctx: Long form (same as the short form in English, but may be different in other languages)]
en: May
nb_NO: Mai

en: June
nb_NO: Juni

en: July
nb_NO: Juli

en: October
nb_NO: Oktober

en: December
nb_NO: Desember

en: Next month
nb_NO: Neste måned

en: Prev month
nb_NO: Forrige måned

note: Part of a phrase, which specifies a moment of time in the future. E.g. '[13 days] from now' or '[2 months] from now'
en: from now
nb_NO: fra nå

[ctx: Short form (same as the long form in English, but may be different in other languages)]
en: May
nb_NO: Mai

note: Short version of 'October'
en: Oct
nb_NO: Okt

note: Short version of 'December'
en: Dec
nb_NO: Des

en: Attention!
nb_NO: Merk!

en: %1$s of %2$s
nb_NO: %1$s av %2$s

en: Files Failed to Upload
nb_NO: Opplasting av filer feilet

en: File of this type is not allowed for upload. Here is the list of allowed file types:
nb_NO: Fil av denne typen er ikke tillatt for opplasting. Her er listen over tillatte filtyper:

en: Your browser doesn't support drag'n'drop file uploads. Please upgrade.
nb_NO: Nettleseren din støtter ikke drag'n'drop filopplasting. Vennligst oppgrader.

en: Minimal field length is %s
nb_NO: Minimal feltlengde er %s

en: Maximal field length is %s
nb_NO: Maksimal feltlengde er %s

en: Pattern does not match
nb_NO: Mønsteret stemmer ikke overens

en: Invalid email
nb_NO: Ugyldig e-postadresse

en: Invalid site URL
nb_NO: Ugyldig nettstedsadresse

en: Item is not selected
nb_NO: Element er ikke valgt

en: Invalid phone number
nb_NO: Ugyldig telefonnummer

en: Value must be not empty
nb_NO: Verdien må ikke være tom

en: Invalid number
nb_NO: Ugyldig nummer

en: Action
nb_NO: Handling

en: There is no data to display
nb_NO: Det er ingen data å vise

en: Selected:
nb_NO: Valgt:

en: Create
nb_NO: Opprett

en: Invite Users
nb_NO: Invitér brukere

en: Change Role
nb_NO: Endre rolle

en: Block
nb_NO: Blokkér

en: Unblock
nb_NO: Fjern blokkering

en: Recover Automatically
nb_NO: Gjenopprett automatisk

en: Submit
nb_NO: Send

en: Edit & Recover
nb_NO: Rediger & gjenopprett

en: Empty Reply
nb_NO: Tomt svar

en: Would you like to send attachment(s) with an empty reply?
nb_NO: Ønsker du å sende vedlegg med et tomt svar?

en: Automate repeat ticket actions and quickly respond to common requests.
nb_NO: Automatisere gjengående sakshandlinger og svar raskt på vanlige forespørsler.

en: Enter a message for an internal note...
nb_NO: Skriv en melding for en intern merknad...

en: Enter a message to send a reply...
nb_NO: Skriv en melding for å sende et svar...

en: Add Filter
nb_NO: Legg til filter

en: My Filters
nb_NO: Mine filter

en: SLA Violations
nb_NO: SLA brudd

en: The free plan allows a single public space only. The space cannot be internal. Please upgrade plan to add restricted or additional spaces.
nb_NO: Gratis abonnementet gir kun mulighet for ett enkelt offentlig område. Området kan ikke være internt. Oppgrader abonnementet hvis du vil legge til begrensede eller flere områder.

en: Access denied
nb_NO: Ingen tilgang

en: Login failed
nb_NO: Pålogging mislyktes

en: Ticket #
nb_NO: Sak #

en: All tickets
nb_NO: Alle saker

en: %1$s with priority %2$s
nb_NO: %1$s med prioritet %2$s

note: Hover hints for SLA on Tickets page, e.g.: "Incidents with priority < Urgent: Must be assigned to an agent within 24 hours and must be solved within 120 hours", "Tickets: Must be assigned to an agent immediately and must be solved within 1 hour"
en: %1$s: Must be assigned to an agent %2$s and must be solved %3$s
nb_NO: %1$s: må være tilordnet en agent %2$s og må være løst innen %3$s

[ctx: Activity filter]
en: Added
nb_NO: Lagt til

en: Home
nb_NO: Hjem

[ctx: Default first name]
note: If, for whatever reason, Helprace is unable to retrieve user's first name, this one will be used
en: New
nb_NO: Nytt

en: Fields To and Subject are required
nb_NO: Feltene Til og Emne er påkrevd

en: Your account is not yet activated. For activation follow the link in the confirmation email we've sent you. Can't find the email? %1$sResend confirmation email%2$s.
nb_NO: Kontoen er ennå ikke aktivert. For aktivisering, følg lenken i e-postbekreftelsen vi har sendt deg. Finner du ikke e-posten? %1$sResend bekreftelses e-post%2$s.

en: Email or password you entered is incorrect
nb_NO: E-postadresse eller passordet er feil

en: Please enter valid email address
nb_NO: Vennligst skriv inn en gyldig e-postadresse

en: This Helprace account has been suspended. Please contact your Account Owner(s) to resolve the issue.
nb_NO: Denne Helprace-kontoen er deaktivert. Kontakt din kontoeier for å løse problemet.

en: The Helprace trial has expired. Please contact your Account Owner(s) to subscribe.
nb_NO: Din Helprace prøvetid har opphørt. Kontakt din konto eier for å abonnere.

en: Authorization failed
nb_NO: Autentisering feilet

en: Check your email for password reset instructions
nb_NO: Sjekk innboksen for instruksjoner for å tilbakestille passordet

en: We were unable to find an account with that email address
nb_NO: Vi kunne ikke finne en konto med denne e-postadressen

en: Unexpected error: %s
nb_NO: Uventet feil: %s

en: Please check your email to activate your account and login
nb_NO: Sjekk e-posten din for å aktivere kontoen

en: Your account is activated. Welcome aboard!
nb_NO: Din konto er aktivert. Velkommen ombord!

en: Your account is not activated. Check the activation URL.
nb_NO: Kontoen er ikke aktivert. Sjekk aktiviserings-URL.

en: Successful registration! You have been logged in.
nb_NO: Vellykket registrering! Du har nå blitt logget på.

en: You cannot delete your primary or the last email address
nb_NO: Du kan ikke slette primær eller den siste e-postadressen

en: Emails address was set as primary
nb_NO: E-postadressen ble angitt som primær

en: You are not logged in or this is not your account
nb_NO: Du er ikke pålogget eller dette er ikke din konto

en: Sad to see you go. Your account was cancelled.
nb_NO: Trist å se deg forlate oss. Kontoen din har blitt kansellert.

en: No File Provided
nb_NO: Ingen fil

en: Failed adding subscription
nb_NO: Kunne ikke legge til abonnementet

en: Unsubscribe failed
nb_NO: Avslutning av abonnementet mislyktes

en: Incorrect code
nb_NO: Feil kode

en: Account Info
nb_NO: Kontoinformasjon

en: subdomain
nb_NO: underdomene

en: Enable these modules by default
nb_NO: Aktivere disse modulene som standard

en: Make my Helprace in...
nb_NO: Gjør min Helprace på...

en: CREATE MY ACCOUNT
nb_NO: OPPRETT KONTOEN MIN

en: Create Your Profile
nb_NO: Opprett din profil

en: Current password is not correct
nb_NO: Gjeldende passord er ikke riktig

en: '%value%' is not valid. Characters allowed: A-Z, a-z, 0-9, ~ (tilde), _ (underscore), - (hyphen).
nb_NO: '%value%' er ikke gyldig. Tegn tillatt er: A-Z, a-z, 0-9, ~ (tilde), _ (understrek), - (bindestrek).

en: This email is already registered
nb_NO: Denne e-postadressen er allerede registrert

en: Date is in the past
nb_NO: Datoen er passert

en: Confirmation Code
nb_NO: Bekreftelseskode

en: Please add at least one condition and action
nb_NO: Legg til minst én betingelse og handling

en: Suspended Tickets
nb_NO: Suspenderte saker

en: Emails that failed to be converted into tickets end up here
nb_NO: E-postmeldinger som kan ikke konverteres til saker ender opp her

en: %s - email already exists
nb_NO: %s - e-post finnes allerede

en: You can't change your own role
nb_NO: Du kan ikke endre din egen rolle

en: You can't block yourself
nb_NO: Du kan ikke blokkere deg selv

en: Primary space can not be deleted
nb_NO: Primærområde kan ikke slettes

en: %s tag must be present
nb_NO: %s taggen må finnes

en: %s placeholder must be present
nb_NO: %s plassholderen må finnes

en: %1$s tag must be placed before %2$s placeholder
nb_NO: %1$s koden må plasseres før %2$s plassholderen

en: This address already exists
nb_NO: Denne adressen finnes allerede

en: IP range is invalid
nb_NO: IP-område er ugyldig

en: Your current IP address is outside the IP range you're trying to save. It hasn't been saved to prevent you from blocking yourself.
nb_NO: Gjeldende IP-adresse er utenfor IP-område du prøver å lagre. Dette er derfor ikke lagret, i så fall ville du blokkert deg selv.

en: %s user invited | %s users invited
nb_NO[0]: %s bruker er invitert
nb_NO[1]: %s brukere er invitert

en: We are testing your email address
nb_NO: Vi tester din e-postadresse

[ctx: Default space name]
en: General
nb_NO: Generelt

en: Email address does not exist
nb_NO: E-postadressen finnes ikke

en: This email address haven't been verified yet. Only verified email can be primary. Please check your inbox for a verification message.
nb_NO: Denne e-postadressen er ikke bekreftet ennå. Bare bekreftede e-postadresser kan være primære. Vennligst sjekk din innboksen din for en verifiseringsmelding.

en: This email address already exists
nb_NO: Denne e-postadressen finnes allerede

en: Edit Category
nb_NO: Rediger kategori

en: New Topic
nb_NO: Nytt emne

en: Ask a Question
nb_NO: Still et spørsmål

en: Report a Problem
nb_NO: Rapporter et problem

en: Share an Idea
nb_NO: Del en idé

en: Give Praise
nb_NO: Gi ros

en: Post an Update
nb_NO: Post en oppdatering

en: Post an Article
nb_NO: Post en artikkel

en: All Questions
nb_NO: Alle spørsmål

en: All Problems
nb_NO: Alle problemer

en: All Articles
nb_NO: Alle artikler

en: All Ideas
nb_NO: Alle idéer

en: All Praise
nb_NO: All ros

[ctx: User activity record]
en: Deleted
nb_NO: Slettet

[ctx: User activity record]
en: Edited
nb_NO: Endred

[ctx: User activity record]
en: Enabled
nb_NO: Aktivert

[ctx: User activity record]
en: Disabled
nb_NO: Deaktivert

[ctx: User activity record]
en: Unmarked Best
nb_NO: Umerket beste

[ctx: User activity record]
note: User activity. Shown when a user had added or replied to a topic, and thus was automatically subscribed to the topic acitivity (i.e. he started to follow it automatically)
en: Auto Followed
nb_NO: Auto-fulgt

en: Services
nb_NO: Tjenester

en: Departments
nb_NO: Avdelinger

en: All Products
nb_NO: Alle produkter

en: All Services
nb_NO: Alle tjenester

en: All Forums
nb_NO: Alle forum

en: All Departments
nb_NO: Alle avdelinger

en: Select Space
nb_NO: Velg område

en: Select Product
nb_NO: Velg produkt

en: Select Service
nb_NO: Velg tjeneste

en: Select Forum
nb_NO: Velg forum

en: Select Department
nb_NO: Velg avdeling

[ctx: Ticket status]
en: Answered
nb_NO: Besvarte

en: We are working on a response for you
nb_NO: Vi jobber med et svar til deg

en: We are waiting for you to respond
nb_NO: Vi venter på ditt svar

en: This request has been solved
nb_NO: Denne saken er løst

en: Tasks
nb_NO: Oppgaver

en: Incidents
nb_NO: Hendelser

en: Guest
nb_NO: Gjest

en: Daily Summary for %s
nb_NO: Daglig sammendrag for %s

note: Reason for email suspension
en: Automatic email processing failed
nb_NO: Den automatiske e-postprosesseringen mislyktes

note: Reason for email suspension
en: Validation errors
nb_NO: Valideringsfeil

en: Your account is already activated
nb_NO: Kontoen er allerede aktivert

en: Unknown file format
nb_NO: Ukjent filformat

en: Object or page not found. It might have been removed. Please, go back and refresh the page.
nb_NO: Fant ikke objektet eller siden. Det ser ut til å være fjernet. Vennligst gå tilbake og oppdater siden.

en: The alias doesn't seem to be working yet. Domain Alias setting on this page haven't been saved. You would need to enter it again later. Please check your DNS records if it isn't working for more than 48 hours.
nb_NO: Aliaset ut ikke til å virke ennå. Alias innstillingene på denne siden er ikke lagret. Du må angi den senere. Kontroller DNS-postene hvis det fortsatt ikke fungerer etter 48 timer.

en: This alias is reserved (already in use)
nb_NO: Dette aliaset er reservert (allerede i bruk)

en: Add Topic
nb_NO: Legg til emne

en: Edit Topic
nb_NO: Rediger emne

en: The file is not valid. There is an error in the row %s.
nb_NO: Filen er ikke gyldig. Det er en feil i rad %s.
