helprace - en to pt_PT translation catalogue (1448 entries)

en: Nothing here
pt_PT: Nada aqui

en: Teams
pt_PT: Equipes

en: Default Team
pt_PT: Equipe Padrão

en: Name
pt_PT: Nome

en: Description
pt_PT: Descrição

en: User participates in auto-assign
pt_PT: Usuário participa da assinatura automática

en: User excluded from auto-assign
pt_PT: Usuário excluído da assinatura automática

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Edit
pt_PT: Alterar

en: Delete
pt_PT: Remover

en: Team
pt_PT: Equipa

en: Members
pt_PT: membros

en: Created
pt_PT: Criado

en: Updated
pt_PT: Atualizado

en: Default
pt_PT: Predefinido

en: It's a collection of your agents. Use Teams to restrict agent access to tickets, content (Spaces) in the portal or use them in ticket business rules.
pt_PT: É uma coleção de seus agentes. Use Equipes para restringir o acesso de agentes a tickets, conteúdo (espaços) no portal ou usá-los em regras de negócio do ticket.

en: Learn more
pt_PT: Saber mais

en: Agents
pt_PT: Agentes

en: Domains
pt_PT: Domínio

en: Users with emails from specified domains will be assigned to the organization.
pt_PT: Usuários com emails de domínios especificados serão atribuídos à organização.

en: Ticket Restrictions
pt_PT: Restrições de Acesso

en: Notes
pt_PT: Notas

en: Remove users with these domain(s) from organization: %s
pt_PT: Remover usuários com este domínio(s) da organização: %s

en: Last reply %s by %s
pt_PT: Última resposta %s por %s

en: Change Groups
pt_PT: Alterar o grupo

en: Merge Into...
pt_PT: Junte-se a ...

en: Busiest Time of Day
pt_PT: Hora do dia mais Movimentada

en: Less Busy
pt_PT: Menos Movimentada

en: More Busy
pt_PT: Mais ocupado

en: Quietest
pt_PT: Tranquilo

en: Busiest
pt_PT: Maior Movimento

[ctx: Ticket Report. Hint for 'Busiest Time of Day']
en: Day and time of week with largest number of tickets created.
pt_PT: Dia da semana com o maior número de solicitações criadas.

en: %s ticket | %s tickets
pt_PT[0]: %s Solicitação
pt_PT[1]: %s Solicitações

en: Most Used Tags
pt_PT: Etiquetas mais usadas

en: Most Active Customers
pt_PT: Clientes Mais Ativos

en: Good
pt_PT: Bom

en: Bad
pt_PT: Ruim

[ctx: e.g. 'Previous: 32%']
en: Previous: %s
pt_PT: Anterior: %s

en: %s rating | %s ratings
pt_PT[0]: Classificação %s
pt_PT[1]: Classificações %s

en: Report based on %1$s rating from %2$s of customers. | Report based on %1$s ratings from %2$s of customers.
pt_PT[0]: Relatório baseado na classificação %1$s de %2$s dos clientes.
pt_PT[1]: Relatório baseado na classificação %1$s de %2$s dos clientes.

en: Satisfaction ratings are currently disabled
pt_PT: Avaliações de satisfação estão atualmente desativadas

[ctx: Link to ticket settings]
en: You can enable satisfaction ratings in %1$sTicket Settings%2$s.
pt_PT: Você pode habilitar a avaliação de satisfação em %1$s Configuração de Solicitação.

en: Unassigned
pt_PT: Não Atribuído

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Agent
pt_PT: Agente

note: A button, which can be clicked to add a comment
en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Title
pt_PT: Título

en: Introducing Reports
pt_PT: Introdução aos Relatórios

en: Enable reports to increase team productivity and customer satisfaction
pt_PT: Habilitar relatórios para aumentar a produtividade da equipe e a satisfação do cliente

en: Upgrade your plan to enable reports
pt_PT: Faça o upgrade do seu plano para habilitar relatórios

note: Click this button to upgrade your subscription plan
en: Upgrade
pt_PT: Atualizar Plano

en: Space
pt_PT: Espaço

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Change
pt_PT: Alterar

en: Reset to Default
pt_PT: Restaurar Predefinição

en: Restrictions
pt_PT: Restrições

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Date Range
pt_PT: Período

en: Approve
pt_PT: Aprovar

en: Decline
pt_PT: Recusar

[ctx: User activity record]
en: Replied
pt_PT: Respondido

[ctx: User activity record]
en: Marked Best
pt_PT: Marcado Como o Melhor

[ctx: User activity record]
en: Commented
pt_PT: Comentado

[ctx: User activity record]
en: Voted
pt_PT: Votado

[ctx: User activity record]
en: Unvoted
pt_PT: Não Votado

[ctx: User activity record]
en: Followed
pt_PT: Seguido

[ctx: User activity record]
en: Changed Status
pt_PT: Estado Alterado

[ctx: User activity record]
en: Posted
pt_PT: Publicado

[ctx: User activity record]
en: Posted originally as
pt_PT: Postado originalmente como

[ctx: User activity record]
en: Signed Up
pt_PT: Inscrever-se

en: Commented %s Reply
pt_PT: Comentou Resposta %s

en: Marked Best %s Reply
pt_PT: Melhor Marcado %s Resposta

en: Changed Status
pt_PT: Estado Alterado

en: Field
pt_PT: Campo

en: Single-line Text
pt_PT: Texto em linha única

en: Multi-line Text
pt_PT: Texto Multi-linha

en: Dropdown
pt_PT: Suspender

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de verificação

en: Checkbox List
pt_PT: Lista de verificação

en: Number
pt_PT: Número

en: Date
pt_PT: Data

en: Regular Expression
pt_PT: Expressão regular

en: Visible
pt_PT: Visível

en: Field is visible to agents
pt_PT: O campo é visível aos agentes

en: Editable
pt_PT: Editável

en: Field can be filled in by agents
pt_PT: O campo pode ser preenchido por agentes

en: Required
pt_PT: Necessário

en: Field must not be blank when agent submits ticket as solved
pt_PT: O campo não pode estar em branco quando o agente envia a solicitação como resolvida.

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Field is visible to user when viewing ticket in the user portal
pt_PT: Campo visível para o usuário ao visualizar a solicitação no portal do usuário

en: Field can be filled in by user when submitting ticket
pt_PT: Campo pode ser preenchido pelo usuário ao enviar a solicitação

en: Field must not be blank when user submits ticket
pt_PT: O campo não pode estar em branco quando o usuário envia a solicitação

en: Field title as seen by end-user
pt_PT: Título do campo como visto pelo usuário final

en: Field description as seen by end-user
pt_PT: Descrição do campo como visto pelo usuário final

en: Options
pt_PT: Opções

en: JavaScript regular expressions are supported.
pt_PT: Expressões regulares JavaScript são suportadas.

en: Case Insensitive
pt_PT: Não distingue maiúsculas de minúsculas

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Checkbox Label
pt_PT: Lista de verificação de Etiqueta

en: Country
pt_PT: País

en: Field must not be blank when agent submits user's profile
pt_PT: O campo não pode estar em branco quando o agente envia o perfil do usuário.

en: Field is visible to user when viewing own profile in the user portal
pt_PT: Campo visível para o usuário ao visualizar meu perfil  no portal do usuário

en: Field can be filled in by user when submitting own profile
pt_PT: Campo pode ser preenchido pelo usuário se inscrevendo em meu perfil

en: Field must not be blank when user submits own profile
pt_PT: O campo não pode estar em branco quando o usuário envia o perfil

en: Instant Messenger
pt_PT: Mensagens instantâneas

en: Organization Name
pt_PT: Nome da Organização

en: Job Title
pt_PT: Título do Cargo

en: City
pt_PT: Cidade

en: Social Network
pt_PT: Rede Social

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Zip
pt_PT: CEP

en: State
pt_PT: Estado

en: Organization Website
pt_PT: Site da Organização

en: Field must not be blank when agent saves user's profile
pt_PT: O campo não pode estar em branco quando o usuário salva o perfil.

en: Field is visible to user when viewing own profile
pt_PT: O campo é visível para o usuário ao visualizar o próprio perfil

en: Fields and data will be automatically deleted after 30 days.
pt_PT: Campos e dados serão excluídos automaticamente após 30 dias.

en: Attachment
pt_PT: Anexo

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Field must not be blank when agent saves organization
pt_PT: O campo não pode estar em branco quando o usuário salva a organização

en: Tag
pt_PT: Etiqueta

en: Color
pt_PT: Cor

en: No results found for %s
pt_PT: Nenhum resultado encontrado para %s

en: %1$s result found for %2$s | %1$s results found for %2$s
pt_PT[0]: %1$s resultado encontrado para %2$s
pt_PT[1]: %1$s resultados encontrados para %2$s

en: We have sent an email to %s. If auto-forwarding is configured correctly, the mailbox will be validated. Please wait.
pt_PT: Enviamos um e-mail para %s. Se o auto-encaminhamento estiver configurado corretamente, a caixa de correio será validada. Por favor aguarde.

en: Connect an email address for your team to manage in Helprace.
pt_PT: Conecte um endereço de e-mail para sua equipe gerenciar em Helprace.

en: We recommend using a shared inbox like support@company.com or billing@company.com.
pt_PT: Recomendamos usar uma caixa de entrada compartilhada como support@company.com ou billing@company.com.

en: Company Support
pt_PT: Contactar Apoio Técnico

en: Important Step to Continue
pt_PT: Passo importante para continuar

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Need help?
pt_PT: Precisas de ajuda?

en: %2$sNow%3$s, setup auto-forwarding of emails from %1$s to
pt_PT: %2$sAgora%3$s, configure auto-encaminhamento de e-mails de %1$s para

en: We will send an email to %s and make sure it arrives in your Helprace account.
pt_PT: Enviaremos um e-mail para %s e certifique-se de que ele chega em sua conta Helprace.

en: Mailbox
pt_PT: Caixa de correio

en: Built-in address can not be changed
pt_PT: Endereço integrado não pode ser alterado

en: Accept all emails for the domain (wildcard).
pt_PT: Aceitar todos os emails para o domínio.

en: Forwarding
pt_PT: Reencaminhamento

en: Test
pt_PT: Teste

en: From
pt_PT: De

en: What customers will see in the FROM field in their inbox.
pt_PT: O que os clientes verão no campo FROM em sua caixa de entrada.

en: Auto BCC
pt_PT: Auto-Bcc

en: Add BCC to outgoing emails sent to user. Separate multiple addresses with a comma.
pt_PT: Adicione o BCC aos e-mails enviados ao usuário. Separe vários endereços com uma vírgula.

en: Custom SMTP
pt_PT: SMTP personalizado

en: Send emails via your SMTP server
pt_PT: Enviar e-mails via seu servidor SMTP

en: Host
pt_PT: Servidor

en: Port
pt_PT: Porta

en: Login
pt_PT: Iniciar sessão

en: Password
pt_PT: Senha

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Failed
pt_PT: Falhou

en: We fall back to Helprace mail servers if we're unable to deliver emails via your custom SMTP
pt_PT: Nós retornamos aos servidores de e-mail Helprace se não formos capazes de entregar e-mails através de seu SMTP personalizado

en: Delivery
pt_PT: Entrega

en: You can improve rating of sent emails with special DNS records.
pt_PT: Você pode melhorar a classificação de e-mails enviados com registros DNS especiais.

en: strongly recommended
pt_PT: Vivamente recomendado

en: Everything's OK!
pt_PT: Tudo bem

en: A Sender Policy Framework (SPF) record is a DNS record that identifies specific mail servers that can send emails on behalf of your domain. Its main purpose is to prevent spam and ensure delivery of legitimate emails.
pt_PT: Um registro de política do Sender (SPF) é um registro DNS que identifica servidores de e-mail específicos que podem enviar e-mails em nome do seu domínio. Seu principal objectivo é prevenir spam e garantir a entrega de e-mails legítimos.

en: No SPF record found
pt_PT: Não foi encontrado nenhum registo

en: Include Helprace to your SPF record
pt_PT: Incluir Helprace para seu registro SPF

en: Current DNS record
pt_PT: Registro DNS atual

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Value
pt_PT: Valor

en: Recommended DNS record
pt_PT: Registro DNS recomendado

en: recommended
pt_PT: Recomendadas

en: DKIM (DomainKeys Identified Mail) is a method that allows the receiving email server to validate the authenticity of your email messages.
pt_PT: DKIM (DominKeys Identificado Mail) é um método que permite ao servidor de e-mail receber validar a autenticidade das suas mensagens de e-mail.

en: You need to setup both DNS records for DKIM to work.
pt_PT: Você precisa configurar ambos os registros DNS para o DKIM funcionar.

en: optional
pt_PT: Opcional

en: DMARC is an email authentication standard that is used to protect a domain from fraudulent email. It builds on top of SPF and DKIM.
pt_PT: DMARC é um padrão de autenticação de e-mail que é usado para proteger um domínio de e-mail fraudulento. Ele constrói em cima do SPF e do DKIM.

en: DMARC requires proper SPF and DKIM records.
pt_PT: DMARC requer registros SPF e DKIM adequados.

en: No DMARC record found
pt_PT: Não foi encontrado nenhum registo

en: Invalid DMARC record found
pt_PT: Não foi encontrado nenhum registo

en: Please note, it can take up to 24 hours for DNS changes to propagate. We suggest testing again in a couple of hours.
pt_PT: Por favor, note que pode levar até 24 horas para alterações DNS para propagar. Sugerimos testes novamente em algumas horas.

en: Default Mailbox
pt_PT: Desencriptar Caixa de Correio

en: Confirmed
pt_PT: Confirmado

en: Update Forwarding
pt_PT: Encaminhamento de chamadas

en: Setup Email Forwarding
pt_PT: Configurar encaminhamento

en: built-in
pt_PT: Embutido

en: Check SMTP settings
pt_PT: Verificar definições DNS

en: We fall back to Helprace mail servers in case of failure delivering through configured SMTP
pt_PT: Voltamos aos servidores de correio Helprace em caso de falha ao entregar através de SMTP configurado

en: Add a Team Mailbox
pt_PT: Adicionar uma caixa de correio da equipe

en: or
pt_PT: ou

en: Use the built-in mailbox
pt_PT: Usar navegador interno

en: Follow these steps to configure GMail to automatically forward mail.
pt_PT: Siga estes passos para configurar o GMail para encaminhar mensagens automaticamente.

en: Insert it into the GMail forwarding settings
pt_PT: Inserir configurações de encaminhamento do GMail

en: Click on &quot;Send Test Mail&quot; to confirm forwarding.
pt_PT: Clique em &quot;Enviar teste de e-mail&quot; para confirmar o encaminhamento.

en: Copy verification code: %s
pt_PT: Copiar código de verificação: %s

en: Check that %s is selected for forwarding in GMail settings
pt_PT: Verifique se %s está selecionado para encaminhamento nas configurações do GMail

en: Assignee
pt_PT: Atribuído a

en: Live preview of condition match
pt_PT: Pré-visualização em tempo real da condição correspondida

en: Requester
pt_PT: Solicitador

en: Received
pt_PT: Recebido

en: Status
pt_PT: Estado

en: Hide preview
pt_PT: Esconder pré-visualização

en: Remove Condition
pt_PT: Remover Condição

en: Reminder
pt_PT: lembrete

en: Remove Action
pt_PT: Remover Ação

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Meet ALL of the following conditions
pt_PT: Ir de encontro a TODAS as condições seguintes:

en: Add Condition
pt_PT: Adicionar Condição

en: Meet ANY of the following conditions
pt_PT: Ir de encontro a QUALQUER das seguintes condições:

en: Preview match for the conditions above
pt_PT: Pré-visualizar correspondência para as condições acima

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Perform these actions
pt_PT: Efetuar estas ações:

en: Add Action
pt_PT: Adicionar Ação

en: Inactive Rules
pt_PT: Regras Inativas

en: There are no active rules
pt_PT: Não há regras ativas

en: Active Rules
pt_PT: Regras Ativas

en: Triggers
pt_PT: Desencadeadores

en: Instant
pt_PT: Instantâneo

en: Automations
pt_PT: Automatizações

en: Time Based
pt_PT: Baseada no tempo

en: Business Hours
pt_PT: Horário de Trabalho

en: Time Zone
pt_PT: Fuso Horário

en: Time zone offset for your business hours below.
pt_PT: Deslocamento de fuso horário para suas horas de negócios abaixo.

en: Enable Business Hours
pt_PT: Horas padrão de negócios

en: The hours your agents are available each day.
pt_PT: As horas que seus agentes estão disponíveis todos os dias.

en: How to Get Customers to Participate?
pt_PT: Como conseguir que os clientes participem?

en: Your customers are already using and talking about your product. Your Helprace community offers them an ideal setting for discussion with one another, and your company. Here's how to get customers into your new community:
pt_PT: Seus clientes já estão usando e falando sobre seu produto. Sua comunidade Helprace oferece-lhes uma configuração ideal para discussão uns com os outros, e sua empresa. Aqui está como obter clientes em sua nova comunidade:

en: <li>Announce it on your website (ie: tutorials or contact page).</li><li>Promote it in newsletters and blog posts.</li><li>Link to it on your social channels (ie: tweets and facebook updates).</li><li>Add it to footers of your emails.</li>
pt_PT: <li>Anuncie-o em seu site (ex: tutoriais ou página de contato).</li><li>Promove-o em boletins de notícias e postagens de blog.</li><li>Link para ele em seus canais sociais (ex: tweets e atualizações do Facebook).</li><li>Adicione-o aos rodapé dos seus e-mails.</li>

en: Your Communty
pt_PT: Your comment

en: How to make your new community succeed!
pt_PT: Como fazer sua nova comunidade com sucesso!

en: Getting Started Setup
pt_PT: Introdução

en: Show All
pt_PT: Mostrar todos

en: Skip All
pt_PT: Ignorar todos

en: Completed
pt_PT: Concluído

en: Skipped
pt_PT: Ignorada

en: Skip
pt_PT: Ignorar

en: Helprace Docs & Community
pt_PT: Métodos de Helprace & Comunidade

en: more
pt_PT: mais

en: Settings & Features
pt_PT: Configurações e Recursos

en: Show Getting Started Guide
pt_PT: Mostrar Guia de Introdução

en: Add user to topic followers
pt_PT: Adicionar usuário aos seguidores de tópicos

en: Best Reply
pt_PT: A Melhor Resposta

en: This reply is marked as best
pt_PT: Esta resposta está marcada como a melhor

note: Space, channel and category of a topic as shown in feedback widget. E.g. "Posted in General > Knowledge Base > Getting Started"
en: Posted in
pt_PT: Publicado em

en: Created via %s
pt_PT: Criado por %s

note: e.g. Posted [11 months ago]
en: Posted %s
pt_PT: Publicado há %s

en: Updated %s
pt_PT: Atualizado em %s

en: Following
pt_PT: A Seguir

en: Send Message
pt_PT: Enviar mensagem

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Triggers perform an action when a ticket is created or updated. For example, a trigger can send an email notification to CEO an urgent ticket has been received. The order of triggers is important. A trigger can change one ticket's property, activating another trigger in the process. You can change the order of triggers by dragging them.
pt_PT: Os Desencadeadores efetuam uma ação quando um Ticket é criado ou atualizado. Por exemplo, um Desencadeador pode enviar uma notificação por email para o Chefe Executivo se um Ticket urgente for recebido. A ordem dos Desencadeadores é importante. Um Desencadeador pode alterar a propriedade de um Ticket, ativando outro Desencadeador no processo. Pode alterar a ordem dos Desencadeadores arrastando-os.

en: Automations perform an action after a specified amount of time after a ticket has been created or updated. An automation can close a ticket four days after it has been marked as Solved. The order of automations is important. An automation can change one ticket's property, activating another automation in the process. You can change the order of automations by dragging them.
pt_PT: As Automatizações efetuam uma ação após um período de tempo especificado depois de um Ticket ser criado ou atualizado. Uma Automatização pode fechar um Ticket quatro dias depois de ter sido marcado como Resolvido. A ordem das Automatizações é importante. Uma Automatização pode alterar a propriedade de um Ticket, ativando outra Automatização no processo. Pode alterar a ordem das Automatizações arrastando-as.

en: Ticket fields allow users to provide you with additional data when submitting tickets. Fields can be public or internal, required or optional, visible or hidden. You can change the order of custom ticket fields by dragging them.
pt_PT: Campos de solicitação permitem aos usuários fornecer dados adicionais ao enviar solicitação. Os campos podem ser públicos ou internos, obrigatórios ou opcionais, visíveis ou ocultos. Você pode alterar a ordem dos campos de solicitações personalizadas arrastando-os.

en: Organization fields allow you to store additional organization details. Fields can be public or internal, required or optional, visible or hidden. You can change the order of custom organization fields by dragging them.
pt_PT: Campos da organização permitem que você armazene os detalhes adicionais da organização. Campos podem ser públicos ou internos, obrigatórios ou opcionais, visíveis ou ocultos. Você pode alterar a ordem dos campos da organização personalizada, arrastando-os.

en: Import Request
pt_PT: Importar requisição

en: Submit your data and we will contact you upon import completion.
pt_PT: Envie seus dados e entraremos em contato com você após a conclusão da importação.

en: Import From
pt_PT: Importar de

en: Zip File for Import
pt_PT: Arquivo Zip para importação

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Community Topics
pt_PT: Tópicos da Comunidade

en: Export all Community topics from all channels.
pt_PT: Exportar todos os tópicos da comunidade de todos os canais.

en: Community Topic Votes
pt_PT: Tópicos da Comunidade

en: Export all votes and voters for all Community topics.
pt_PT: Exporte todos os votos e eleitores para todos os tópicos da Comunidade.

en: Community Topic Replies and Comments
pt_PT: Comentários e respostas dos tópicos da comunidade

en: Export all replies and comments to Community topics.
pt_PT: Exportar todas as respostas e comentários para tópicos da comunidade.

en: Community Reply and Comment Votes
pt_PT: Resposta da Comunidade e Votos dos Comentários

en: Export all votes and voters for Community replies and comments.
pt_PT: Exporta todos os votos e eleitores para respostas e comentários da comunidade.

en: Export all Users and Agents data.
pt_PT: Exportar todos os usuários e dados dos agentes.

en: Requester details
pt_PT: Detalhes do solicitante

en: Summary
pt_PT: Sumário

en: Ticket summary
pt_PT: Sumário da Solicitação

en: Replies
pt_PT: Respostas

en: Number of replies and notes
pt_PT: Número de respostas e anotações

en: Ticket status
pt_PT: Status da solicitação

en: Assigned team / agent
pt_PT: Equipe atribuída / agente

en: Date ticket updated
pt_PT: Data da solicitação atualizada

en: Ticket number
pt_PT: Número da solicitação

en: Ticket type
pt_PT: Tipo de Ticket

en: Date ticket created
pt_PT: Data em que a Solicitação foi criada

en: Solved
pt_PT: Resolvido

en: Date ticket solved
pt_PT: Data Solicitação resolvida

en: Answered
pt_PT: Respondido

en: Last reply date
pt_PT: Data da última resposta

en: Waiting
pt_PT: Aguardando

en: Time elapsed from last reply
pt_PT: Tempo decorrido da última resposta

en: Updated by Agent
pt_PT: Atualizado pelo Agente

en: Date ticket last updated by agent
pt_PT: Data do bilhete atualizada pela última vez pelo agente

en: Updated by Requester
pt_PT: Última atualização por solicitador

en: Date ticket last updated by requester
pt_PT: Data da solicitação atualizada pelo solicitante

en: Inbox address
pt_PT: Endereço de entrada

en: Groups
pt_PT: Grupos

en: Requester's user groups
pt_PT: Grupos de usuários solicitantes

en: Organization
pt_PT: Organização

en: Requester's organization
pt_PT: Organização do solicitante

en: This is a sample ticket created by you
pt_PT: Isto é um Ticket de amostra criado por si

en: This is the first ticket message.
pt_PT: Isto é a primeira mensagem do Ticket.

en: This is the first reply. Ticket status has also been changed to Open.
pt_PT: Isto é a primeira resposta. O estado do Ticket também foi alterado para Aberto.

en: This is a private comment added on your behalf. It is visible to employees only. Ticket priority has also been changed to Urgent. You can view a ticket's complete history by clicking the All Events in the ticket.
pt_PT: Isto é um comentário privado adicionado em seu nome. Está apenas visível para funcionários. A prioridade do Ticket também foi alterada para Urgente. Pode ver o histórico completo de um Ticket clicando em Todos os Eventos nesse Ticket.

en: This is the latest reply for this ticket.
pt_PT: Isto é a resposta mais recente deste Ticket.

en: My Topics
pt_PT: Os Meus Tópicos

en: Hot Topics
pt_PT: Tópicos Populares

en: New Topics
pt_PT: Novos Tópicos

en: Top Topics
pt_PT: Tópicos Mais Votados

en: Activity
pt_PT: Atividade

en: Activity in All Topics
pt_PT: Atividade em Todos os Tópicos

en: Updates
pt_PT: Atualizações

en: My Questions
pt_PT: As Minhas Perguntas

en: Hot Questions
pt_PT: Perguntas Populares

en: New Questions
pt_PT: Novas Perguntas

en: Frequently Asked Questions
pt_PT: Perguntas Frequentes

en: Answered Questions
pt_PT: Perguntas Respondidas

en: Unanswered Questions
pt_PT: Perguntas Não Respondidas

en: Activity in Questions
pt_PT: Atividade em Perguntas

en: My Problems
pt_PT: Os Meus Problemas

en: Hot Problems
pt_PT: Problemas Populares

en: New Problems
pt_PT: Problemas Novos

en: Common Problems
pt_PT: Problemas Comuns

en: Acknowledged Problems
pt_PT: Problemas Reconhecidos

en: Problems in Progress
pt_PT: Problemas em Curso

en: Solved Problems
pt_PT: Problemas Resolvidos

en: Activity in Problems
pt_PT: Atividade em Problemas

en: My Ideas
pt_PT: As Minhas Ideias

en: Hot Ideas
pt_PT: Ideias mais vistas

en: Top Ideas
pt_PT: Ideias mais votadas

en: New Ideas
pt_PT: Ideias Novas

en: Accepted Ideas
pt_PT: Ideias Aceitas

en: Closed Ideas
pt_PT: Ideias Fechadas

en: Activity in Ideas
pt_PT: Atividade em ideias

en: Praise
pt_PT: Elogios

[ctx: Topic filter]
en: My
pt_PT: Minhas

[ctx: Topic filter]
en: Hot
pt_PT: Mais vistos

[ctx: Topic filter]
en: New
pt_PT: Novas

[ctx: Topic filter]
en: Top
pt_PT: Mais Votados

[ctx: Topic filter]
en: Frequently Asked
pt_PT: Perguntadas com frequência

[ctx: Topic filter]
en: Answered
pt_PT: Respondido

[ctx: Topic filter]
en: Unanswered
pt_PT: Não Respondidas

[ctx: Topic filter]
en: Common
pt_PT: Comuns

[ctx: Topic filter]
en: Acknowledged
pt_PT: Reconhecidos

[ctx: Topic filter]
en: In Progress
pt_PT: Em Progresso

[ctx: Topic filter]
en: Solved
pt_PT: Resolvidos

[ctx: Topic filter]
en: Accepted
pt_PT: Em desenvolvimento

[ctx: Topic filter]
en: Closed
pt_PT: Concluídos

en: Auto-assign ticket on agent's reply
pt_PT: Atribuir automaticamente o bilhete na resposta do agente

en: Auto Reply
pt_PT: Resposta automática

en: Your request (#{$ticket.id}) has been received and is being reviewed by our support staff. You can check it by clicking this link:
pt_PT: Seu pedido (#{$ticket.id}) foi recebido e está sendo analisado por nossa equipe de suporte. Você pode verificar isso clicando neste link:

en: To add additional comments, reply to this email.
pt_PT: Para adicionar mais comentários, responda a este email.

en: Notify requester about public reply
pt_PT: Informe o solicitante sobre resposta pública

en: Notify agent about any reply
pt_PT: Notificar o agente sobre qualquer resposta

en: You're an agent. You have received a new reply on the ticket (#{$ticket.id}).
pt_PT: Você é um agente. Você recebeu uma nova resposta no ticket (#{$ticket.id}).

en: Notify agent of assignment
pt_PT: Notifique o agente da designação

en: You have been assigned to this ticket (#{$ticket.id}).
pt_PT: Foi-lhe atribuído este Ticket (#{$ticket.id}).

en: Here's the full ticket thread:
pt_PT: Aqui está o tópico completo do Ticket:

en: Notify all agents of received request
pt_PT: Notificar todos os agentes sobre o pedido recebido

en: A ticket (#{$ticket.id}) by {$ticket.requester.name} has been received. It is unassigned.
pt_PT: Um ticket (#{$ticket.id}) por {$ticket.requester.name} foi recebido. Não está atribuído.

en: Auto-assign ticket to the least busy agent
pt_PT: Atribuir automaticamente o ticket para o agente menos ocupado

en: Close ticket 4 days after it has been solved
pt_PT: Fechar Ticket 4 dias após resolução

en: This is an email to remind you that your request (#{$ticket.id}) is pending and awaits your feedback.
pt_PT: Isto é um email para lhe lembrar que o seu pedido (#{$ticket.id}) está pendente e aguarda o seu feedback.

en: Here's a reminder of what your request was about:
pt_PT: Aqui está um lembrete do teor do seu pedido:

en: This is an email to remind you that your request (#{$ticket.id}) has been pending for 5 days and awaits your feedback.
pt_PT: Isto é um email para lhe lembrar que o seu pedido (#{$ticket.id}) está pendente há 5 dias e aguarda o seu feedback.

en: Request customer satisfaction rating
pt_PT: Índice de satisfação do pedido do cliente

en: How would you rate the support you received?
pt_PT: Como você classificaria o suporte que você recebeu?

en: Hello {$ticket.requester.name},
pt_PT: Olá, {$ticket.requester.name},

en: We'd love to know what you thought! Please rate your customer service experience by clicking on the appropriate link:
pt_PT: Nós adoraríamos saber o que achou! Por favor, classifique a sua experiência de serviço ao cliente clicando no link apropriado:

en: Delete ticket a year after it has been closed
pt_PT: Excluir solicitação um ano após ter sido fechada

[ctx: Sample automation (send a follow-up to the requester of a pending ticket after 24 hours)]
en: Pending notification 24 hours
pt_PT: Notificação de ticket pendente após 24 horas

[ctx: Sample automation (send a follow-up to the requester of a pending ticket after 5 days)]
en: Pending notification 5 days
pt_PT: Notificação de ticket pendente após 5 dias

en: All Unsolved
pt_PT: Todos os Não Resolvidos

en: My Unsolved
pt_PT: Os Meus Não Resolvidos

en: Recently Updated
pt_PT: Atualizados Recentemente

en: Recently Solved
pt_PT: Resolvidos Recentemente

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Ticketing System
pt_PT: Sistema de Tickets

en: Allows you to keep track and of all your customer's requests, whether they originate from email or your user portal. Collect, manage and respond to tickets in a feature-packed help desk. Feels like regular email, but with added shortcuts, productivity and collaboration tools.
pt_PT: Permite-lhe seguir todos os pedidos dos seus clientes, quer originem de emails ou do seu portal do utilizador. Recolha, gira e responda a Tickets numa central de ajuda cheia de funcionalidades. Parece email normal, mas com atalhos adicionais, produtividade e ferramentas de colaboração.

en: Tackle support requests with a helpdesk
pt_PT: Trate de pedidos de ajuda com uma central

en: <p>Assign tickets to team members, close tickets after a period of inactivity following resolution or send follow-ups automatically when certain conditions are met. Save time with macros: they allow agents to insert saved replies and change multiple ticket properties with one click. Enhance agent productivity with custom case rules. Service Level Agreements (SLA) allow you to track your team's performance and meet support goals.</p><p>You can even use our helpdesk interface or your own email client to manage or respond to tickets.</p>
pt_PT: <p>Atribua Tickets a membros de equipa, feche Tickets depois de um período de inatividade após resolução ou envie seguimentos automaticamente quando certas condições se verificam. Poupe tempo com macros: elas permitem a agentes inserir respostas guardadas e alterar propriedades múltiplas de Tickets com um só clique. Aumente a produtividade de agentes com regras de casos personalizadas. Os Service Level Agreements (SLA) permitem-lhe acompanhar o desempenho da sua equipa e ir de encontro a objetivos de suporte.</p><p>Até pode usar a nossa interface de central de ajuda ou a sua própria aplicação de email para gerir ou responder a tickets.</p>

en: Tickets management in the admin panel
pt_PT: Gerência de Tickets no painel de administração

en: Ticket page in the admin panel
pt_PT: Gerência de Solicitação no painel de administração

en: Customer sees all his requests in their private area
pt_PT: O cliente vê todos os seus pedidos na sua área privada

en: Smart suggestions are displayed when customer is composing a ticket
pt_PT: São exibidas sugestões inteligentes quando o cliente está a compor um Ticket

en: Customer Community
pt_PT: Comunidade de Clientes

en: Let your customers be heard. Build a branded platform for crowd-sourced support. Listen to ideas, address concerns and engage users right on your website. Make your community either public, visible to internal staff or to registered users only. Create separate communities for multiple products.
pt_PT: Deixe os seus clientes serem ouvidos. Construa uma plataforma com a sua marca para apoio por colaboração coletiva. Ouça ideias, dê resposta a preocupações e empreenda utilizadores no seu próprio website. Opte por tornar a comunidade pública, visível apenas à administração interna ou a utilizadores registados. Crie comunidades separadas para produtos múltiplos.

en: Collect feedback from your user base
pt_PT: Recolha feedback da sua base de utilizadores

en: <p>Understand what your customers want and build a better product. Allow users to ask and answer questions, report and solve problems, suggest and vote for ideas, and share their love for your product. Votes draw attention to the most frequently asked questions, the top popular ideas and most useful replies. Agents can mark user replies as best and have them show up at the top. Extremely useful for busy topics with many responses.</p><p>Also, users can search the user portal and submit feedback without leaving your site.</p>
pt_PT: <p>Perceba o que os seus clientes desejam e construa um produto melhor. Permita que os utilizadores façam e respondam a perguntas, reportem e resolvam problemas, sugiram e votem em ideias e partilhem afeto pelo seu produto. Os votos atraem atenção até às perguntas frequentes, às ideias mais populares e às respostas mais úteis. Qualquer resposta pode ser marcada por agentes como sendo a melhor para que apareça no topo. É extremamente útil em tópicos com muita movimentação e respostas.</p><p>Os utilizadores podem ainda pesquisar pelo portal do utilizador e submeter opiniões sem sair do seu site.</p>

en: Community management in the admin panel
pt_PT: Gestão da comunidade no painel de administração

en: Community channels on the main User Portal page
pt_PT: Canais de comunidade na página do Portal do Utilizador

en: Knowledge Base
pt_PT: Base de Conhecimentos

en: Centralize company literature in one place. Share documentation with staff members and build a self-service portal for your users. Say it all with rich text, cloud-hosted images, powerful search, attached files and videos.
pt_PT: Centralize a documentação de empresa num só sítio. Partilhe documentos com membros da administração e construa um portal self-service para os seus utilizadores. Diga tudo com texto enriquecido, imagens alojadas em cloud, uma pesquisa poderosa, anexos e vídeos.

en: A place for all your company literature
pt_PT: Um sítio para toda a sua documentação

en: <p>The Helprace Knowledge Base gives your company a platform to upload articles, white papers, user guides or compile an FAQ database. This is a searchable knowledge base with a visual article editor, categories, tags, feedback and discussions. Article usefulness rating and voting lets you gauge the quality of your knowledge base content.</p><p>With a knowledge base your customers are given an opportunity to benefit from a full self-service experience before they are forced to call support or submit &amp; open a ticket.</p>
pt_PT: <p>A Base de Conhecimentos Helprace dá à sua empresa uma plataforma para carregar artigos, livros brancos, manuais do utilizador ou compilar uma base de dados de perguntas frequentes. Esta é uma base de conhecimentos com um editor de artigos visual, categorias, tags, feedback e debates. Pode medir a qualidade do conteúdo da sua base de conhecimentos com classificações de utilidade de artigos e votos.</p><p>Com uma base de conhecimentos os seus clientes têm a oportunidade de beneficiar de uma experiência self-service completa antes de se sentirem forçados a contactar o apoio técnico ou a enviar e abrir um Ticket.</p>

en: User Portal with a knowledge base
pt_PT: Portal do Utilizador com uma base de conhecimentos

en: Managing knowledge base in the admin panel
pt_PT: Gerir a base de conhecimentos no painel de administração

en: Contact Cloud
pt_PT: Contatar nuvem

en: Contact Cloud pulls in publicly available information about your contact and adds it to their contact card. This makes offering awesome customer service a real breeze.
pt_PT: A Nuvem de Contato obtém informações publicamente disponíveis sobre o seu contato e adiciona-as ao cartão de contato deles. Isso faz com que um serviço de atendimento ao cliente seja facilmente oferecido.

en: Know your customers from day one
pt_PT: Conhecer os seus clientes do dia um

en: <p>If you want to make the perfect first impression, you need to know the tiniest details about your customers. We populate customer profiles whether a new user is added through the admin panel – or contacts you out of the blue. Here’s what’s included in the Contact Cloud:</p><ul><li>Full name – No more awkward first introductions. No more guessing a name from an email address.</li><li>Occupation – Know who you’re talking to, whether it’s the CEO of a Fortune 500 Company or the manager of the accounting department.</li><li>Website – Not sure who they represent? No need to fish for websites any longer.</li><li>Photo – Support teams tend to be more friendly and human when they know who they’re talking to.</li><li>Social account pages – Determine if your contact is an influencer on social media. Connect with every single customer on a personal level.</li><li>Instant messengers – Be aware of various communication channels used by your customers and offer them a personalized support experience.</li><li>Physical address – Deliver that long-delayed thank-you note or offer to meet face-to-face.</li></ul>
pt_PT: Se você quer deixar uma perfeita primeira impressão, você precisa saber os mínimos detalhes sobre os seus clientes. Nós preenchemos os perfis dos clientes sempre que um novo utilizador é adicionado através do painel de administração ou contactamos você do nada. Aqui está o que é incluso na Nuvem de Contato: </p><ul><li> Nome completo - Chega de primeiras apresentações estranhas. Chega de advinhar um nome por um endereço de e-mail. </li><li> Ocupação - Conheça com quem você está conversando, seja o CEO de uma empresa da Fortune 500 ou o gerente do departamento de contabilidade.

en: Instant contact details retrieval
pt_PT: Recuperação instantânea de detalhes de contato

en: Regional Data Hosting
pt_PT: Hospedagem de Dados Regionais

en: Specify where you would like the data submitted to Helprace to be hosted, stored, and data processing activities to occur.
pt_PT: Especifique onde você gostaria que os dados enviados ao Helprace fossem hospedados, armazenados e onde ocorrem as atividades de processamento de dados.

en: Control where your Helprace data is kept
pt_PT: Controle onde os dados da sua Helprace são mantidos

en: <p>Take greater control of your data with Regional Data Hosting by specifying the data center region in which your Helprace data is kept. Choose between the European Economic Area (EEA) or the United States (US) geographical regions for hosting certain types of Helprace data when this App is enabled. Learn more in our <a href='https://helprace.com/legal/regional-data-hosting-policy'>Regional Data Hosting Policy</a>. Once you have installed this app, you can change its settings on <a href='/admin#settings/privacy'>this page</a>.</p>
pt_PT: <p>Tenha maior controle dos seus dados com a Hospedagem Regional de Dados, especificando a região do data center onde seus dados do Helprace são armazenados. Escolha entre as regiões geográficas do Espaço Econômico Europeu (EEE) ou dos Estados Unidos (EUA) para hospedar determinados tipos de dados do Helprace quando este aplicativo estiver habilitado. Saiba mais em nossa<a href='https://helprace.com/legal/regional-data-hosting-policy'>Política de Hospedagem Regional de Dados</a>. Após instalar este aplicativo, você pode alterar suas configurações<a href='/admin#settings/privacy'> nesta página</a>.</p>

en: The Clockify integration allows you to track time spent on tickets, community posts and knowledge base articles right in Helprace. It adds a timer button into your Helprace interface and syncs your time-use data in real time.
pt_PT: A integração com o Clockify permite que você monitore o tempo gasto em tickets, publicações da comunidade e artigos da base de conhecimento diretamente no Helprace. Ela adiciona um botão de cronômetro à sua interface do Helprace e sincroniza seus dados de uso do tempo em tempo real.

en: Track time with Clockify
pt_PT: Monitore seu tempo com Clockify

en: Acknowledge and solve
pt_PT: Reconhecer e resolver

en: Thanks for contacting us! If you have any questions, feel free to reply. I'll be happy to help!
pt_PT: Obrigado por nos contactar! Se tiver alguma questão por favor envie uma resposta. Teremos todo o gosto em ajudar!

en: Request more details
pt_PT: Pedir mais detalhes

en: I'm afraid I need more information regarding your issue. Could you please provide more details? I'll get on it right away.
pt_PT: Receio que precise de mais informação acerca do seu problema. Pode fornecer mais detalhes, por favor? Tratarei do assunto imediatamente.

en: High priority incident
pt_PT: Incidente de prioridade alta

en: Thank you for bringing this to my attention! This is a high priority issue for our team. I'll personally see to it that it gets resolved and report to you as soon as possible.
pt_PT: Obrigado por me chamar à atenção! Este é um problema de prioridade alta para a nossa equipa. Irei certificar-me pessoalmente que fica resolvido e volto a contactá-lo o mais brevemente possível.

en: Customer reminder
pt_PT: Lembrete de cliente

en: Sorry, but I haven't heard from you for some time. Would you like us to consider this request solved? In either case, I hope to hear back from you.
pt_PT: Desculpe, mas não tenho notícias suas há algum tempo. Deseja que consideremos este pedido resolvido? Espero ter notícias suas em qualquer caso.

en: Welcome to our new user portal!
pt_PT: Bem-vindo ao nosso novo portal de usuário!

en: Welcome to our brand-new user portal! Here, you can submit private requests directly to our help desk, ask a question or share your ideas in our community. You can report problems or give praise, too!
pt_PT: Bem-vindo(a) ao nosso novíssimo portal do usuário! Aqui poderá enviar pedidos privados diretamente à nossa central de ajuda, fazer uma pergunta ou partilhar as suas ideias na nossa comunidade. Pode também reportar problemas ou elogiar!

en: First knowledge base article.
pt_PT: O primeiro artigo da base de conhecimentos.

en: This is your first knowledge base article. You and your colleagues can create knowledge base articles with rich text, images, videos, tables, etc. here.
pt_PT: Este é o seu primeiro artigo na base de conhecimentos. Aqui você e os seus colegas podem criar artigos na base de conhecimentos com texto enriquecido, imagens, vídeos, tabelas, etc.

en: Questions
pt_PT: Perguntas

en: Feel free to ask your questions
pt_PT: Sinta-se à vontade para fazer as suas perguntas

en: Have a question? Let us know. You will be provided with a list of possible matches and might find your answer. If not, your question will be submitted and answered.
pt_PT: Tem uma pergunta? Informe-nos. Ser-lhe-á fornecida uma lista de correspondências possíveis onde poderá encontrar a sua resposta. Caso contrário a sua pergunta será enviada e respondida.

en: Ideas
pt_PT: Ideias

en: You are welcome to share your ideas
pt_PT: As suas ideias são bem-vindas

en: Feel free to suggest improvements to our product or service. Users can discuss your suggestion and vote for and against it. We'll look at it, too.
pt_PT: Sinta-se à vontade para sugerir melhorias ao nosso produto ou serviço. A sua sugestão poderá ser debatida entre utilizadores e votada a favor ou contra. Nós também lhe daremos uma vista de olhos.

en: Problems
pt_PT: Problemas

en: Have a problem? Please share it with us and we will do our best to solve it!
pt_PT: Tem um problema? Por favor partilhe-o connosco e faremos o nosso melhor para o resolver!

en: Looking for a solution to your problem? Start by writing it here. Chances are someone has experienced it in the past and will help you resolve it.
pt_PT: Está à procura de uma solução para o seu problema? Comece por escrevê-lo aqui. É possível que alguém já o tenha tido antes e lhe ajude a resolvê-lo.

en: Enjoying our service? Tell everyone about it!
pt_PT: Está a gostar do nosso serviço? Partilhe a sua opinião com toda a gente!

en: Share your love and appreciation of our work through Praises. Have we answered your questions and addressed your concerns in a timely manner? Leave us a praise!
pt_PT: Compartilhe o seu afeto e apreciação pelo nosso trabalho através de Elogios. Respondemos às suas perguntas e preocupações de forma rápida? Deixe-nos um elogio!

en: Add Mailbox
pt_PT: Adicionar caixa de correio

en: Add your existing team mailboxes to manage incoming requests from one place
pt_PT: Adicionar suas caixas de correio existentes de equipe para gerenciar solicitações de entrada de um lugar

en: Setup Forwarding
pt_PT: Configurar encaminhamento

en: Enable auto-forwarding of incoming emails to complete your mailbox setup
pt_PT: Ativar auto-encaminhamento de e-mails recebidos para completar a configuração da sua caixa de correio

en: Invite Teammates
pt_PT: Convidar colegas

en: Get the most of your trial by playing with it together with your colleagues
pt_PT: Obtenha o máximo de seu julgamento jogando com ele juntamente com seus colegas

en: Add Website Widget
pt_PT: Adicionar Metric Widget

en: Start collecting user feedback on your site by adding a feedback tab
pt_PT: Comece a recolher feedback do usuário no seu site adicionando uma aba de feedback

en: Write Some Docs
pt_PT: Escreva algumas Doces

en: Let's add a couple of guides and FAQs to your knowledge base
pt_PT: Vamos adicionar alguns guias e FAQs à sua base de conhecimento

en: Brand User Portal
pt_PT: Portal do Usuário da Marca

en: Personalize the user portal with your logo, favicon, title, etc
pt_PT: Personalize o portal do usuário com seu logotipo, favicon, título, etc

en: Map Domain
pt_PT: Domínio do Mapa

en: Assign a custom domain alias to your portal with SSL enabled, e.g. help.example.com
pt_PT: Atribuir um alias de domínio personalizado ao seu portal com SSL habilitado, por exemplo, help.example.com

en: Restrict Access
pt_PT: Proibir o acesso

en: Make your user portal strictly internal or keep it open to everyone
pt_PT: Faça seu portal de usuário estritamente interno ou mantenha aberto a todos

en: Invite Customers
pt_PT: Convidar clientes

en: Promote your community. The more customers participate, the more objective feedback you get
pt_PT: Promova sua comunidade. Quanto mais clientes participarem, mais comentários objectivos você recebe

en: Tickets & Email Management
pt_PT: Tickets e Gerenciamento de E-mail

en: Mailboxes
pt_PT: Caixas de Correio

en: Support Address
pt_PT: Endereço de suporte

en: Set up mailboxes and email delivery options
pt_PT: Configurar caixas de correio e opções de entrega de e-mail

en: Smart Folders
pt_PT: Pastas inteligentes

en: Ticket Filters
pt_PT: Filtros de Ticket

en: Quickly access tickets grouped by certain attributes
pt_PT: Acessar rapidamente tickets agrupados por certos atributos

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Reminders
pt_PT: Lembretes

en: Templates
pt_PT: Modelo

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Edit triggers that send ticket notifications
pt_PT: Editar gatilhos que enviam notificações de ticket

en: Organize tickets, filter reports and trigger workflows
pt_PT: Organizar tickets, filtrar relatórios e acionar fluxos de trabalho

en: Canned Replies
pt_PT: Respostas atadas

en: Saved Responses
pt_PT: Respostas salvas

en: Common Replies
pt_PT: Respostas comuns

en: Fast Answers
pt_PT: Respostas rápidas

en: Text Snippets
pt_PT: Obter Excertos

en: Standard Responses
pt_PT: Respostas salvas

en: Answer common questions with a saved reply
pt_PT: Responder perguntas comuns com uma resposta salva

en: Manual Workflows
pt_PT: Workflows manuais

en: Manage Macros
pt_PT: Gerir Macros

en: Automate routine ticket actions
pt_PT: Automatizar ações de ticket de rotina

en: Instant Rules
pt_PT: Filtro Instantâneo

en: Automatic workflows
pt_PT: Fluxo de trabalho automático

en: Run automated workflows when certain conditions are met
pt_PT: Executar fluxos de trabalho automatizados quando certas condições são cumpridas

en: Time Based Rules
pt_PT: Regras baseadas no tempo

en: Run automated workflows on your schedule
pt_PT: Execute fluxos de trabalho automatizados no seu agendamento

en: Satisfaction Rating
pt_PT: Classificação de Satisfação

en: Happiness
pt_PT: Felicidade

en: Survey
pt_PT: Recolha de dados

en: Let customers rate their support experience
pt_PT: Permitir que os clientes avaliem sua experiência de suporte

en: Ticket Fields
pt_PT: Filtros de Ticket

en: Custom Fields
pt_PT: Campos Personalizados

en: Custom Form Fields
pt_PT: Personalizar Campo de Formulário

en: Automated response
pt_PT: Email de resposta automático

en: Auto Responders
pt_PT: Auto-Respondedores

en: Notify the user their email has been received
pt_PT: Notificar o usuário que seu e-mail foi recebido

en: Auto Assign
pt_PT: Atribuir automaticamente

en: Route Tickets
pt_PT: Espessura de rota

en: Dispatch
pt_PT: Enviar

en: Round-robin
pt_PT: Rodízio

en: Assign tickets to the least busy agent or by round-robin order
pt_PT: Atribuir tickets ao agente menos ocupado ou por ordem de assalto redonda

en: Email Templates
pt_PT: Templates de Email

en: HTML Template
pt_PT: Template HTML

en: Full control over email style and code
pt_PT: Controle completo sobre estilo e código de e-mail

en: Service Level Agreements
pt_PT: Contrato de Serviço

en: Quality of Service
pt_PT: Qualidade de gravação

en: Define service level agreement targets
pt_PT: Definir metas de acordo de nível de serviço

en: Community & Feedback
pt_PT: Feedback

en: News
pt_PT: Notícias

en: Blog Posts
pt_PT: Blog Post

en: Announcements
pt_PT: anúncios

en: Toggle visibility on user portal or change settings
pt_PT: Alternar visibilidade no portal do usuário ou alterar configurações

en: Community
pt_PT: Comunidade

en: Forums
pt_PT: Fóruns

en: Product
pt_PT: Produto

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Department
pt_PT: Departamento

en: Separate discussion boards for your customers and teams
pt_PT: Separar fóruns de discussão para seus clientes e equipes

en: Manage and customize tags
pt_PT: Gerenciar e personalizar tags

en: Vote Limit
pt_PT: Limite de votação

en: Restricted Amount of Votes
pt_PT: Quantidade Restrita de Votos

en: Specify how many votes users can give for ideas
pt_PT: Especifique quantos votos os usuários podem dar para ideias

en: Docs
pt_PT: Documentos

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Spaces
pt_PT: Espaços

en: Voting
pt_PT: Votar

en: Was this article helpful?
pt_PT: Este artigo foi útil?

en: Change Order
pt_PT: Alterar Ordem

en: User Portal
pt_PT: Portal do Utilizador

en: Branding
pt_PT: Marca

en: User Portal Title
pt_PT: Título do Portal do Utilizador

en: Home Page
pt_PT: Página Inicial

en: We are Here to Help
pt_PT: Estamos Aqui Para Ajudar

en: New Members
pt_PT: Novos Membros

en: Domain Alias
pt_PT: Alias do Domínio

en: Employees
pt_PT: Funcionários

en: Admins
pt_PT: Administradores

en: Owners
pt_PT: Proprietários

en: Organizations
pt_PT: Organizações

en: Companies
pt_PT: Empresas

en: Institutions
pt_PT: Instituições

en: Foundations
pt_PT: Fundações

en: Entities
pt_PT: Entidades

en: Manage user organizations
pt_PT: Gerenciar organizações

en: Auth
pt_PT: Autenticação

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: Social Authentication
pt_PT: Autenticação Social

en: Authorization
pt_PT: Autorização

en: Signup
pt_PT: Registrar-se

en: User login options
pt_PT: Outras Opções de Login

en: Anonymous Access
pt_PT: Acesso Anónimo

en: Force Login
pt_PT: Forçar Login

en: Require Login
pt_PT: Exigir Login

en: Require login or registration to access user portal
pt_PT: Exigir login ou registro para acessar o portal do usuário

en: Posting w/o Signup
pt_PT: Postando w/o Signup

en: Allow users to post to community without sign in or sign up
pt_PT: Permitir que usuários postam na comunidade sem entrar ou se cadastrar

en: IP Restrictions
pt_PT: Sem Restrições

en: Access Restrictions
pt_PT: Restrições de Acesso

en: Allow access from specific IPs only
pt_PT: Permitir acesso apenas de IPs específicos

en: Single Sign-On
pt_PT: Início de Sessão Único

en: Integrate Sign-in
pt_PT: Integrar entrar

en: Integration
pt_PT: Integração

en: Integrate with the sign in system of your app or website
pt_PT: Integrar com o sistema de login do seu aplicativo ou site

en: Apps
pt_PT: Aplicações

en: Applications
pt_PT: Aplicativos

en: Toggle tickets, community and knowledge base
pt_PT: Alternar tickets, base de conhecimento e comunidade

en: Website Widget
pt_PT: Adicionar Metric Widget

en: Widget Tab
pt_PT: Guia de widget

en: Website Integration
pt_PT: Integração do Web site

en: Help and feedback widget for your site
pt_PT: Ajuda e feedback widget para o seu site

en: API Keys
pt_PT: Key

en: Rate Limit
pt_PT: Rácio Limite

en: Integration with your website or app with REST API
pt_PT: Integração com seu site ou aplicativo com API REST

en: Hook your script to ticket, topic, or user events
pt_PT: Gancho de seu script de bilhete, tópico ou eventos de usuário

en: Custom Apps
pt_PT: App Personalizada

en: Pull customer data from an external source
pt_PT: Recepção do cliente de dados de uma fonte externa

en: Show customer details in the ticket
pt_PT: Mostrar detalhes do cliente no ticket

en: App Style Guide
pt_PT: Guia de Estilo

en: Design reference guide for your custom apps
pt_PT: Guia de referência de design para seus aplicativos personalizados de design

en: Feedback Widget
pt_PT: Widget de Feedback

en: SSO integration and feedback widget for Wordpress
pt_PT: Widget de integração e feedback SSO para Wordpress

en: General
pt_PT: Geral

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Localization
pt_PT: Internacionalização

en: Translation
pt_PT: Translação

en: Provide customer service in your native language
pt_PT: Fornecer serviço de cliente em seu idioma nativo

en: Office Hours
pt_PT: Horas do escritório

en: Open Hours
pt_PT: Horas de Abertura

en: Exclude non-working hours from reports
pt_PT: Excluir horas de trabalho dos relatórios

en: Subscription & Billing
pt_PT: Subscrição e Faturação

en: Subscribe
pt_PT: Subscrever

en: Update Payment Details
pt_PT: Atualizar Detalhes de Pagamento

en: Credit Card
pt_PT: Cartão de Crédito

en: Subscribe to Helprace, upgrade plan or update billing details
pt_PT: Inscreva-se na Helprace, atualize o plano ou atualize os detalhes da cobrança

en: Invoices
pt_PT: Faturas

en: Incidents with priority less than Urgent must be assigned to an agent within 24 hours and solved within 120 hours
pt_PT: Os incidentes com prioridade mais baixa que Urgente serão atribuídos a um agente dentro de 24 horas e resolvidos dentro de 120 horas

en: Tickets with priority less than Urgent must be assigned to an agent immediately and solved within 1 hour
pt_PT: Os Tickets com prioridade mais baixa que Urgente têm de ser atribuídos a um agente imediatamente e resolvidos em 1 hora

en: Urgent tickets must be assigned to an agent immediately and solved within 1 hour
pt_PT: Os Tickets urgentes têm de ser atribuídos a um agente imediatamente e resolvidos dentro de 1 hora

en: All tickets must be assigned to an agent within 1 hour and solved within 2 hours
pt_PT: Todos os Tickets têm de ser atribuídos a um agente dentro de 1 hora e resolvidos dentro de 2 horas

note: e.g. _43 votes_ from 21 people
en: %s vote | %s votes
pt_PT[0]: %s voto
pt_PT[1]: %s votos

en: You found this helpful
pt_PT: Achou isto útil

en: You found this unhelpful
pt_PT: Não achou isto útil

en: change vote
pt_PT: mudar voto

en: Select Channel
pt_PT: Selecione o Canal

en: This topic will be posted publicly.
pt_PT: Este tópico será publicado para todos.

en: This request will be submitted privately.
pt_PT: Este pedido será submetido privadamente.

en: Submit a Request
pt_PT: Enviar um Pedido

en: Select Category
pt_PT: Selecionar Categoria

en: Uncategorized
pt_PT: Sem Categoria

en: Post
pt_PT: Publicar

en: Attachments
pt_PT: Anexos

en: Select %s your post relates to
pt_PT: Selecione o %s com que a sua publicação esteja relacionada

[ctx: Selecting how many votes give to a new topic]
en: Votes
pt_PT: Votos

en: %s Attachment | %s Attachments
pt_PT[0]: %s Anexo
pt_PT[1]: %s Anexos

en: Confirmation
pt_PT: Confirmação

en: Share by Email
pt_PT: Compartilhar por Email

en: Stop following this and unsubscribe from email notifications
pt_PT: Parar de seguir isto e cancelar subscrição de notificações por email

en: Follow this and subscribe to email notifications
pt_PT: Seguir isto e subscrever notificações por email

en: Follow
pt_PT: Seguir

en: Topic not found.
pt_PT: Tópico não encontrado.

[ctx: Topic unfollow button]
en: Following
pt_PT: A Seguir

[ctx: Response button]
en: Reply
pt_PT: Resposta

en: Replies with the most votes first
pt_PT: Respostas com mais votos primeiro

en: New replies first
pt_PT: Novas respostas primeiro

en: Replies in the order they were provided
pt_PT: Respostas na ordem atribuída

[ctx: Replies sorting]
en: Votes
pt_PT: Votos

[ctx: Replies sorting]
en: Newest
pt_PT: Mais Recente

[ctx: Replies sorting]
en: Oldest
pt_PT: Mais Antigo

en: %s reply | %s replies
pt_PT[0]: %s resposta
pt_PT[1]: %s respostas

en: Best
pt_PT: O Melhor

en: Unmark as Best
pt_PT: Desmarcar como O Melhor

en: Mark as Best
pt_PT: Marcar como O Melhor

en: You like this
pt_PT: Você gosta disto

en: you may not vote for your replies
pt_PT: não pode votar nas suas respostas

en: You and %s person like this | You and %s people like this
pt_PT[0]: Você e %s pessoa gostam disto
pt_PT[1]: Você e %s pessoas gostam disto

en: %s person likes this | %s people like this
pt_PT[0]: %s pessoa gosta disto
pt_PT[1]: %s pessoas gostam disto

en: Like
pt_PT: Gostar

en: Don't Like
pt_PT: Não Gostar

en: You don't like this
pt_PT: Você não gosta disto

en: You and %s person don't like this | You and %s people don't like this
pt_PT[0]: Você e %s pessoa não gostam disto
pt_PT[1]: Você e %s pessoas não gostam disto

en: %s person doesn't like this | %s people don't like this
pt_PT[0]: %s pessoa não gosta disto
pt_PT[1]: %s pessoas não gostam disto

en: Your Reply
pt_PT: A sua Resposta

en: You support this
pt_PT: Você apoia isto

en: You voted against this
pt_PT: Você votou contra isto

en: %s vote from You | %s votes from You
pt_PT[0]: %s voto seu
pt_PT[1]: %s votos seus

note: e.g. 43 votes _from 21 people_
en: from %s person | from %s people
pt_PT[0]: de %s pessoa
pt_PT[1]: de %s pessoas

note: e.g. Last reply [10 days ago] by [John Smith]
en: Last reply %1$s by %2$s
pt_PT: Última resposta há %1$s por %2$s

en: + %s more
pt_PT: + %s mais

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: All Topics
pt_PT: Todos os Tópicos

en: It's a collection of your users by company. Allows its members to collaborate on tickets or limit their access to content (Spaces) in the portal. Can be used in ticket business rules.
pt_PT: É uma coleção de seus usuários por empresa. Permite que seus membros colaborem em tickets ou limitem seu acesso ao conteúdo (Espaços) no portal. Pode ser usado em regras de negócio do ticket.

en: If user belongs to Organization which is assigned to a certain User Group, then the user will be treated as a member of that group by inheritance.
pt_PT: Se o usuário pertence à organização que é atribuída a um determinado grupo de usuários, então o usuário será tratado como membro desse grupo por herança.

en: Organization is assigned to these Groups:
pt_PT: A organização está atribuída a estes grupos:

en: User is assigned to these Groups:
pt_PT: O usuário está atribuído a estes grupos:

en: User\'s Organization (%s) is assigned to these Groups:
pt_PT: A organização está atribuída a estes grupos:

en: User Group
pt_PT: Grupe Utilizador

en: It's a collection of your Users and Organizations. Use User Groups to restrict user access to content (Spaces) in the portal and use them in ticket business rules.
pt_PT: É uma coleção de seus agentes. Use Equipes para restringir o acesso de agentes a tickets, conteúdo (espaços) no portal ou usá-los em regras de negócio do ticket.

en: skipped emails with errors
pt_PT: ignorar e-mails com erros

en: Email addresses, separated by comma, space or semicolon.
pt_PT: Endereços de email, separados por uma vírgula, espaço, ou ponto e vírgula.

en: Role
pt_PT: Função

en: Full URL
pt_PT: URL completo

en: International format is recommended, e.g. +1234567890. Plus is mandatory. Spaces, hyphens and brackets are optional.
pt_PT: Formato Internacional recomenda-se, por exemplo, +1234567890. Além disso, é obrigatório. Espaços, hífens e colchetes são opcionais.

en: Primary
pt_PT: Primário

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: General
pt_PT: Geral

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Personal
pt_PT: Pessoal

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Work
pt_PT: Trabalho

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Other
pt_PT: Outro

en: Stats
pt_PT: Estatísticas

en: Company Participation
pt_PT: Participação da Empresa

en: Supporters
pt_PT: Apoiantes

en: People participating
pt_PT: Participantes

en: Employees helping
pt_PT: Funcionários a ajudar

[ctx: Activity filter]
en: Replies
pt_PT: Respostas

en: Related Topics
pt_PT: Tópicos Relacionados

en: Manage in Admin Panel
pt_PT: Gerir no Painel de Administração

en: Are you sure you want to delete this?
pt_PT: Tem a certeza que deseja remover?

en: Are you sure you want to mark this as spam?
pt_PT: Tem a certeza que deseja marcar isto como spam?

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Refresh
pt_PT: Atualizar

en: Sign Up
pt_PT: Criar Conta

en: Open a ticket with us.
pt_PT: Abra um Ticket connosco.

en: Requests
pt_PT: Pedidos

en: Check the status of your requests and read our responses.
pt_PT: Verifique o status dos seus pedidos e leia nossas respostas.

en: A confirmation code has been sent to your email. To associate this email with your user account, copy-paste the confirmation code below.
pt_PT: Um código de confirmação foi enviado para o seu email. Para associar este email à sua conta de utilizador, copie e cole em baixo o código de confirmação.

en: Enter your registered email and we'll send you password reset instructions.
pt_PT: Insira o seu email registado e enviar-lhe-emos instruções para redefinir a sua senha.

en: Forgot your password?
pt_PT: Esqueceu-se da sua senha?

en: Please, enter your email below. We need it only during your first sign in.
pt_PT: Por favor insira o seu email em baixo. Só iremos precisar dele durante o seu primeiro início de sessão.

en: Search
pt_PT: Pesquisar

[ctx: Topic status (question)]
en: Answered
pt_PT: Respondido

[ctx: Topic status (idea)]
en: Under Review
pt_PT: Em Avaliação

[ctx: Topic status (idea)]
en: Planned
pt_PT: Planejado

[ctx: Topic status (idea)]
en: Started
pt_PT: Iniciado

[ctx: Topic status (idea)]
en: Completed
pt_PT: Concluído

[ctx: Topic status (idea)]
en: Declined
pt_PT: Rejeitado

[ctx: Topic status (problem)]
en: Acknowledged
pt_PT: Reconhecido

[ctx: Topic status (problem)]
en: In Progress
pt_PT: Em Progresso

[ctx: Topic status (problem)]
en: Solved
pt_PT: Resolvido

[ctx: Topic status]
en: Unanswered
pt_PT: Não Respondido

note: Activity entry when someone added a comment to another user reply. e.g. [Commented] Peter Jackson's reply to.
en: %s's reply to
pt_PT: resposta de %s para

[ctx: Topic status (KB article)]
en: Published
pt_PT: Publicado

[ctx: Topic status (KB article)]
en: Unpublished
pt_PT: Não Publicado

[ctx: Topic status]
en: No Status
pt_PT: Sem Estado

en: What's New?
pt_PT: O que Há de Novo?

en: We've found some topics that might be helpful to you. Do they help?
pt_PT: Encontrámos alguns tópicos que lhe podem ser úteis. Estes ajudam-lhe?

en: Continue Posting...
pt_PT: Continuar a Publicar...

en: Request
pt_PT: Enviar Pedido

en: Search...
pt_PT: Pesquisar...

en: Submit Ticket
pt_PT: Enviar Ticket

en: Nothing found
pt_PT: Nada encontrado

en: Posted %1$s about %2$s
pt_PT: Publicado %1$s sobre %2$s

en: Helprace - Alias not configured!
pt_PT: Helprace - Alias não Configurado!

en: Alias not configured!
pt_PT: Alias Não Configurado!

en: There is no account configured for this address!
pt_PT: Não existe nenhuma conta registada para este endereço de email.

en: Authorization Required
pt_PT: Autorização Requerida

en: Please login to access.
pt_PT: Por favor inicie sessão para aceder.

en: Forbidden
pt_PT: Proibido

en: Under Maintenance
pt_PT: Sob Manutenção

en: Customer satisfaction rating is turned off.
pt_PT: Avaliação de satisfação do cliente desativada.

en: This account has been deactivated!
pt_PT: A sua conta foi desactivada!

en: Inactive accounts are scheduled for permanent deletion.
pt_PT: Contas inativas estão agendadas para exclusão permanente.

en: Please try one of the following suggestions
pt_PT: Por favor tente uma das sugestões seguintes

en: Use more general search terms
pt_PT: Use termos de pesquisa mais abrangentes

en: If you are using a filter, try clearing or adjusting the filter
pt_PT: Se estiver a usar um filtro, tente limpar ou ajustar o filtro

en: Add Email
pt_PT: Adicionar Email

en: Current Password
pt_PT: Senha Atual

en: New Password
pt_PT: Nova Senha

en: State / Province
pt_PT: Estado / Província

[ctx: Topic filter]
en: All
pt_PT: Tudo

[ctx: Topic filter]
en: Under Review
pt_PT: Em Avaliação

[ctx: Topic filter]
en: Planned
pt_PT: Planejados

[ctx: Topic filter]
en: Started
pt_PT: Iniciados

[ctx: Topic filter]
en: Completed
pt_PT: Concluídos

[ctx: Topic filter]
en: Declined
pt_PT: Rejeitados

[ctx: Topic filter]
en: No Status
pt_PT: Sem Estado

[ctx: Activity filter]
en: All Actions
pt_PT: Todas as Ações

[ctx: Activity filter]
en: Posted
pt_PT: Publicado

[ctx: Activity filter]
en: Replied
pt_PT: Respondido

[ctx: Activity filter]
en: Commented
pt_PT: Comentado

[ctx: Activity filter]
en: Voted
pt_PT: Votado

[ctx: Activity filter]
en: Following
pt_PT: A Seguir

en: Make Primary
pt_PT: Tornar Primário

en: Verification Email Sent
pt_PT: Email de Verificação Enviado

en: Resend
pt_PT: Reenviar

en: Verified
pt_PT: Verificado

en: Email Notifications
pt_PT: Notificações por Email

en: Send me emails to my primary email address about new replies on topics I have posted, replied to, or followed.
pt_PT: Envie-me emails para o meu endereço principal acerca de novas respostas em tópicos que publiquei, respondi, ou segui.

en: Send as a digest email once a day (rather than an immediate notification for a single event).
pt_PT: Enviar como um email diário de mensagens acumuladas (em vez de uma notificação imediata por evento).

en: Email Notifications for Employees
pt_PT: Notificações por Email para Funcionários

en: Send me emails to my primary email address about:
pt_PT: Enviar-me emails para o meu endereço de email principal sobre:

en: All new topics (including status changes)
pt_PT: Todos os tópicos novos (incluindo alterações de estado)

en: All new replies and comments (including status changes)
pt_PT: Todas as novas respostas e comentários (incluindo alterações de estado)

en: %s Team
pt_PT: Equipa de %s

note: 4 employees helping 32 users
en: %s employee helping | %s employees helping
pt_PT[0]: %s funcionário a ajudar
pt_PT[1]: %s funcionários a ajudar

note: 4 employees helping 32 users
en: %s user | %s users
pt_PT[0]: %s utilizador
pt_PT[1]: %s utilizadores

en: If you authorized your social media accounts to login to this portal, you can remove these associations here.
pt_PT: Se autorizou as suas contas sociais a aceder este portal, poderá remover essas associações aqui.

[ctx: Activity filter]
en: All
pt_PT: Tudo

[ctx: Activity filter]
en: Topics
pt_PT: Tópicos

[ctx: Activity filter]
en: Comments
pt_PT: Comentários

[ctx: Activity filter]
en: Votes
pt_PT: Votos

[ctx: Activity filter]
en: Followed
pt_PT: A Seguir

en: Mine
pt_PT: Mina

en: My Organization
pt_PT: Minha organização

en: Profile
pt_PT: Perfil

[ctx: User stats]
en: Topics
pt_PT: Tópicos

[ctx: User stats]
en: Replies
pt_PT: Respostas

[ctx: User stats]
en: Following
pt_PT: A seguir

en: Emails & Notifications
pt_PT: Emails e Notificações

en: Change Password
pt_PT: Alterar Senha

en: External Accounts
pt_PT: Contas Externas

en: Deleting Your Personal Data
pt_PT: Armazenamento dos seus dados pessoais

en: Upload
pt_PT: Carregar

en: Use Gravatar
pt_PT: Usar o Gravatar

en: Detect Automatically
pt_PT: Detectar automaticamente

en: Delete My Personal Data
pt_PT: Apagar os dados pessoais

en: You agree to the collection and processing of your personal data according to %sour policy%s. If you do not agree, click Delete My Personal Data below.
pt_PT: Você concorda com a coleção e processamento de seus dados pessoais de acordo com %snossa política%s. Se você não concordar, clique em Excluir meus dados pessoais abaixo.

en: + %s more employee | + %s more employees
pt_PT[0]: + mais %s funcionário
pt_PT[1]: + mais %s funcionários

en: + %s community member | + %s community members
pt_PT[0]: + %s membro da comunidade
pt_PT[1]: + %s membros da comunidade

note: e.g. Joined [25 days ago]
en: Joined %s
pt_PT: Registou-se %s

en: Not a member yet?
pt_PT: Ainda não é um membro?

en: Join the Community to
pt_PT: Junte-se à Comunidade para

en: Get your questions answered
pt_PT: Obtenha respostas às suas perguntas

en: Learn from others' experience
pt_PT: Aprenda através da experiência dos outros

en: Track topics of your interest
pt_PT: Siga tópicos do seu interesse

en: Receive the latest news
pt_PT: Receba as últimas notícias

en: Engage in discussions
pt_PT: Participe em debates

en: Use your knowledge to help others
pt_PT: Utilize o seu conhecimento para ajudar os outros

en: Join Community
pt_PT: Junte-se à Comunidade

en: Channel
pt_PT: Canal

en: All Channels
pt_PT: Todos os Canais

en: All Categories
pt_PT: Todas as Categorias

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Replies and Comments
pt_PT: Respostas e Comentários

en: Time
pt_PT: Altura

en: Any Date
pt_PT: Qualquer Data

en: Last 24 Hours
pt_PT: Últimas 24 Horas

en: Last 48 Hours
pt_PT: Últimas 48 Horas

en: Last Week
pt_PT: Última Semana

en: Last Month
pt_PT: Último Mês

en: Last 6 Months
pt_PT: Últimos 6 Meses

en: Last Year
pt_PT: Último Ano

en: Last 2 Years
pt_PT: Últimos 2 Anos

note: Description for the Time field on the user portal search results page.
en: Created or edited within the range.
pt_PT: Criado ou editado dentro do intervalo.

en: Filter
pt_PT: Filtrar

en: Clear
pt_PT: Limpar

[ctx: General use]
en: Topics
pt_PT: Tópicos

en: Refine Your Search
pt_PT: Refinar a Sua Pesquisa

[ctx: Ticket filter]
en: Open
pt_PT: Abertos

[ctx: Ticket filter]
en: Answered
pt_PT: Respondidos

[ctx: Ticket filter]
en: Solved
pt_PT: Resolvidos

[ctx: Ticket filter]
en: All
pt_PT: Todos

en: %s vote left | %s votes left
pt_PT[0]: 1 voto restante
pt_PT[1]: 1 voto restante

en: Participation
pt_PT: Participação

en: Go back and try to login again
pt_PT: Volte e tente iniciar sessão novamente

en: Select an image area for your avatar.
pt_PT: Selecione uma área para a sua imagem de perfil.

en: <p>Are you sure you want to delete all personal details from your account?</p><p>Doing so will prevent you from logging in, as your email (which serves as your username) will be removed from our records.</p><p>Consider deleting your topics, tickets, replies and comments first. You will not be able to do so after deleting your personal details.</p>
pt_PT: <p>Tem certeza de que deseja excluir todos os detalhes pessoais da sua conta?</p><p>Fazer isso impedirá você de entrar, pois seu e-mail (que serve como seu nome de usuário) será removido dos nossos registros.</p><p>Considere excluir seus tópicos, tickets, respostas e comentários primeiro. Você não poderá fazê-lo após excluir seus detalhes pessoais.</p>

en: Wipe
pt_PT: Apagar

en: This option has been designed for end-users. If you wish to delete your personal details from Helprace, you can do that from the admin panel. If you pressed this button just to test how it works for end-users, consider creating a test user account for that.
pt_PT: Esta opção foi projetada para usuários finais. Se você deseja excluir seus detalhes pessoais do Helprace, você pode fazer isso do painel de administração. Se você pressionar este botão apenas para testar como funciona para usuários finais, considere criar uma conta de usuário de teste para isso.

en: Enter page number and hit Enter
pt_PT: Insira o número da página e carregue em Enter

en: Page %1$s of %2$s
pt_PT: Página %1$s de %2$s

en: There are no topics of this kind. Be the first to %1$spost%2$s
pt_PT: Não existem tópicos deste tipo. Seja o primeiro a %1$spublicar%2$s

en: Avatar
pt_PT: Imagem de Perfil

en: Displaying: %1$s-%2$s of %3$s
pt_PT: A mostrar: %1$s-%2$s de %3$s

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: Older than a week
pt_PT: Há mais de uma semana

[ctx: Topic activity record]
en: Deleted
pt_PT: Removido

en: Signed in as...
pt_PT: Sessão iniciada como...

en: Logout
pt_PT: Terminar Sessão

note: New Helprace account registration.
en: Account Registration
pt_PT: Registo de Conta

en: Export Ready for Download
pt_PT: Exportação Pronta para Descarregar

en: You can download the exported file here:
pt_PT: Pode descarregar o ficheiro exportado aqui:

en: Confirm Your Email Address
pt_PT: Confirme o seu Endereço de Email

en: To confirm your email please click this link (or copy and paste the URL into your browser):
pt_PT: Para confirmar o seu email por favor clique neste link (ou copie e cole o URL no seu navegador):

en: You've recently added a new email address into your account in %s.
pt_PT: Adicionou recentemente um novo endereço de email na sua conta em %s.

[ctx: Ticket]
note: Private ticket note visible to agents only
en: Note
pt_PT: Nota

note: Added before a quotation within an email message, e.g. "On Dec 13, 2016 13:17 PM, John Doe wrote:"
en: On %1$s, %2$s wrote:
pt_PT: Em %1$s, %2$s escreveu:

note: Added before a quotation with a private note within an email message, e.g. "On Dec 13, 2016 13:17 PM, John Doe added a note:"
en: On %1$s, %2$s added a note:
pt_PT: Em %1$s, %2$s adicionou uma nota:

en: You are an agent. Add a comment by replying to this email or %1$sview ticket in admin panel%2$s.
pt_PT: Você é um agente. Adicione um comentário respondendo a este email ou %1$sveja o Ticket no painel de administração%2$s.

en: Your Email Verification Code
pt_PT: O seu Código de Verificação de Email

en: Please copy and paste this code into the "Confirmation Code" box on the email verification screen to confirm your email.
pt_PT: Por favor copie e cole este código na caixa "Código de Confirmação" no ecrã de verificação de email para confirmar o seu endereço.

en: Invitation to %s
pt_PT: Convite para %s

en: You have been invited to %s. To accept the invitation click this link (or copy and paste the URL into your browser):
pt_PT: Foi convidado para %s. Para aceitar o convite, clique neste link (ou copie e cole o URL no seu navegador):

en: Please save it for your records.
pt_PT: Por favor guarde para os seus registos.

en: The invoice for time period of %1$s - %2$s is attached to this email.
pt_PT: A fatura para o período de tempo de %1$s - %2$s está anexada neste email.

en: Your payment for Helprace %s subscription came through.
pt_PT: O pagamento da sua subscrição %s na Helprace foi realizado.

en: Your recent payment for your Helprace subscription didn't go through, unfortunately.
pt_PT: O seu pagamento recente da sua subscrição na Helprace não foi realizado, infelizmente.

en: Please update your payment details at your earliest convenience to receive uninterrupted service.
pt_PT: Por favor atualize os seus detalhes de pagamento assim que possível para receber um serviço sem interrupções.

en: Thank you!
pt_PT: Obrigado!

en: You can do that on the %1$sSubscription & Billing%2$s page of your Helprace account.
pt_PT: Poderá fazê-lo na página %1$sSubscrição e Faturação%2$s da sua conta Helprace.

en: Hi %s
pt_PT: Oi %s

en: <p>Hi there! You've just added this email address to your Helprace account.</p>
    <p>Now you need to setup email forwarding. Please check the settings of your email program or service and set up automated email forwarding to your Helprace account (i.e. %1$s). If you need further assistance, check our %2$semail forwarding guide%3$s or reply to this email and we'll get back to you.</p>
pt_PT: <p>Olá! Você acabou de adicionar este endereço de e-mail à sua conta Helprace.</p>
    <p>Agora você precisa configurar o encaminhamento de e-mail. Por favor, verifique as configurações do seu programa de e-mail ou serviço e configure o envio automático de e-mail para sua conta Helprace (ou seja, %1$s). Se você precisar de mais ajuda, verifique nosso guia de encaminhamento de %2$spor e-mail%3$s ou responda a este e-mail e vamos voltar para você.</p>

en: Password Reset Request
pt_PT: Pedido de Reposição de Senha

en: If you did not ask to reset your password, simply ignore this email.
pt_PT: Se não pediu para repor a sua senha, ignore simplesmente este email.

en: We've received a request to reset the password for your %s account. To reset your password please click this link (or copy and paste the URL into your browser):
pt_PT: Recebemos um pedido para repor a senha da sua conta %s. Para repor a sua senha por favor clique neste link (ou copie e cole o URL no seu navegador):

note: You're seeing this within an email when someone has shared a topic with you. e.g. "John Doe (john@doe.com) shared this with you"
en: %1$s (%2$s) shared this with you
pt_PT: %1$s (%2$s) partilhou isto consigo

note: You're seeing this within an email when someone has shared a topic with you. e.g. "John Doe (john@doe.com) shared this with you"
en: %1$s shared this with you
pt_PT: %1$s (%2$s) partilhou isto consigo

en: Reply
pt_PT: Responder

en: Admin
pt_PT: Administrador

en: Unsubscribe
pt_PT: Cancelar Subscrição

en: To unsubscribe or change the frequency of these emails, please %1$supdate your preferences%2$s.
pt_PT: Para cancelar ou alterar a frequência destes e-mails, por favor %1$satualize suas preferências%2$s.

en: Confirm Your Registration
pt_PT: Confirme o seu Registo

en: To confirm your registration on %s website please click this link (or copy and paste the link text into your web browser address bar):
pt_PT: Para confirmar o seu registo no site %s por favor clique neste link (ou copie e cole o texto do link na barra de endereço do seu navegador):

en: Yes
pt_PT: Sim

en: No
pt_PT: Não

note: This is a checkbox available to the end-user on a request page. If it is checked, the request (ticket) will be solved after the end-user submits a reply to the ticket.
en: Consider this request solved
pt_PT: Considere este pedido resolvido

en: Show older reply | %s older replies
pt_PT[0]: Mostrar eventos mais antigos

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Home
pt_PT: Início

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Mobile
pt_PT: Celular

en: ZIP / Postal Code
pt_PT: Código Postal

[ctx: User profile]
en: Note
pt_PT: Nota

en: Send Invite
pt_PT: Enviar Convite

en: Send an invitation to the user's primary email.
pt_PT: Envie um convite para o e-mail principal do usuário.

en: User has been deleted and cannot login to User Portal
pt_PT: O usuário foi excluído e não pode efetuar login no Portal do usuário

en: Deleted
pt_PT: Excluído

en: User has been blocked and cannot login to User Portal
pt_PT: O utilizador foi bloqueado e não pode iniciar sessão no Portal do Utilizador

en: Blocked
pt_PT: Bloqueados

en: User was invited but haven't joined the community yet
pt_PT: O utilizador foi convidado mas ainda não se juntou à comunidade

en: Invited
pt_PT: Convidados

en: User
pt_PT: Utilizador

en: Checking any options below permanently deletes user data and cannot be undone. Leaving them unchecked allows you to restore the user later.
pt_PT: Verificar todas as opções abaixo permanentemente exclui dados do usuário e não pode ser desfeita. Deixando-os sem controle permite que você restaure o usuário mais tarde.

en: Delete tickets
pt_PT: Excluir tickets

en: Delete topics
pt_PT: Excluir tópicos

en: Delete topic replies and comments
pt_PT: Excluir tópico respostas e comentários

en: Wipe personal data from user profile
pt_PT: Limpar dados pessoais do perfil do usuário

en: Merge this user's details into
pt_PT: Mesclar detalhes do usuário em

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: People
pt_PT: Pessoas

en: Your message will be sent to the ticket requester
pt_PT: A sua mensagem será enviada para o solicitador do Ticket

en: Your note will be visible to agents only
pt_PT: A sua nota será visível apenas para agentes

en: Attach File
pt_PT: Anexar Ficheiro

[ctx: Response message]
en: Reply
pt_PT: Responder

en: Search Query
pt_PT: Consulta de Pesquisa

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Ascending
pt_PT: Ascendente

en: Descending
pt_PT: Descendente

en: Drop Here
pt_PT: Soltar Aqui

en: Tags: Add
pt_PT: Tags: Adicionar

en: Tags: Set
pt_PT: Tags: Definir

en: Tags: Remove
pt_PT: Tags: Remover

en: To
pt_PT: Para

en: Cause
pt_PT: Causa

en: Next
pt_PT: Próximo

note: Reason for email suspension
en: Detected as spam
pt_PT: Detetado como spam

en: Not Spam
pt_PT: Não é Spam

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Question
pt_PT: Perguntas

en: Problem
pt_PT: Problemas

en: Incident
pt_PT: Incidente

en: Task
pt_PT: Tarefa

en: Delete All
pt_PT: Remover Tudo

en: View
pt_PT: Ver

en: This topic is not visible on your user portal
pt_PT: Este tópico não está visível no seu portal do utilizador

en: CCs
pt_PT: CC

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Trigger
pt_PT: Desencadeador

en: Automation
pt_PT: Automatização

en: Email notification
pt_PT: Notificação por email

en: Current User
pt_PT: Utilizador Atual

en: Non Restricted Agents
pt_PT: Agentes Sem Restrições

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: No Restrictions
pt_PT: Sem Restrições

en: Staff & Registered Users
pt_PT: Administração e Utilizadores Registados

en: Total Tickets
pt_PT: Total de Requisições

en: Tickets per Day
pt_PT: Requisições por Dia

en: Busiest Day
pt_PT: Dia mais Atarefado

en: New Tickets
pt_PT: Nova Requisição

en: Number of new tickets created by users and agents.
pt_PT: Número de novas requisições criadas por usuários e agentes.

en: Select All
pt_PT: Selecionar Todos

en: Most Used Macros/Saved Replies
pt_PT: Macros/Respostas Salvas mais Usadas

en: Number of tickets with any activity (received, updated, replied, private notes added, attributes changed) by agents, users, or case rules.
pt_PT: Número de Requisições com qualquer atividade (recebido, atualizado, respondido, notas privadas adicionadas, atributos alterados) por agentes, usuários ou regras do caso.

en: Number of tickets created per day, on average.
pt_PT: Número de solicitações criadoas por dia, em média.

en: New Users
pt_PT: Novos Usuários

en: Number of new users created. Includes new signups, users created by agents, users created automatically, e.g. when ticket is opened.
pt_PT: Número de novos usuários criados. Inclui novos registos, usuários criados por agentes, usuários criados automaticamente, por exemplo, quando a solicitação é aberta.

en: Day of week with largest number of tickets created.
pt_PT: Dia da semana com o maior número de solicitações criadas.

en: Busiest Time
pt_PT: Hora mais Movimentada

en: 2-hour window with most tickets created, across all days.
pt_PT: Janela de 2 horas com a maioria das solicitações criadas, ao longo de todos os dias.

en: Loading...
pt_PT: A carregar...

en: Keep Working
pt_PT: Continuar a Trabalhar

en: Discard Changes
pt_PT: Ignorar Alterações

en: Unsaved Changes
pt_PT: Alterações Não Guardadas

en: Complete Solution
pt_PT: Solução Completa

en: Enter a valid email address
pt_PT: Insira um endereço de email válido

en: Password must be at least 6 characters
pt_PT: A senha tem de conter pelo menos 6 caracteres

en: Enter your company name
pt_PT: Insira o nome da sua empresa

en: Use only letters, numbers or dash. 63 chars max
pt_PT: Use apenas letras, números ou hífenes. Máx. de 63 caracteres

en: Value is required and can't be empty
pt_PT: É necessário um valor e não pode estar vazio

en: Ask your question...
pt_PT: Faça a sua pergunta...

en: Share your idea...
pt_PT: Compartilhe a sua ideia...

en: Report your problem...
pt_PT: Reporte o seu problema...

en: Give your praise...
pt_PT: Dê o seu elogio...

en: File size has to be less than %s.
pt_PT: O tamanho do ficheiro tem de ser menor que %s.

en: You do not have sufficient privileges
pt_PT: Não tem privilégios suficientes

en: Preview
pt_PT: Pré-visualização

en: All Events
pt_PT: Todos os Eventos

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Attachment with same name already exists. Do you want to replace it with this file?
pt_PT: Um anexo com o mesmo nome já existe. Deseja substituí-lo com este ficheiro?

en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Company
pt_PT: Empresa

en: Text
pt_PT: Texto

en: Search Guide
pt_PT: Pesquisar Guia

en: All Users
pt_PT: Todos os Utilizadores

en: End-user, e.g. your customer. Cannot see the admin panel.
pt_PT: Utilizador final, por exemplo, o seu cliente. Não pode ver o painel de administração.

en: Owner
pt_PT: Proprietário

[ctx: General use]
en: All
pt_PT: Tudo

en: Is
pt_PT: É

en: Is not
pt_PT: Não é

en: Admin Panel
pt_PT: Painel de Administração

en: Sorry..
pt_PT: Desculpe..

en: Icon size must not exceed 32x32 pixels
pt_PT: O tamanho do ícone não pode exceder 32x32 píxeis

en: All Spaces
pt_PT: Todos os Espaços

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Agent Name
pt_PT: Nome do Agente

en: Make Default
pt_PT: Tornar Predefinido

en: %s ticket found | %s tickets found
pt_PT[0]: %s Ticket encontrado
pt_PT[1]: %s Tickets encontrados

en: Done!
pt_PT: Feito!

en: Disabled in the current plan
pt_PT: Desabilitado no plano atual

en: Invalid
pt_PT: Inválido

en: You and %s person support this | You and %s people support this
pt_PT[0]: Você e %s pessoa apoiam isto
pt_PT[1]: Você e %s pessoas apoiam isto

en: %s person supports this | %s people support this
pt_PT[0]: %s pessoa apoia isto
pt_PT[1]: %s pessoas apoiam isto

note: A percentage, e.g. "74% of people found this article helpful"
en: %s of people found this article helpful
pt_PT: %s das pessoas acham este artigo útil

en: %s person found this helpful | %s people found this helpful
pt_PT[0]: %s pessoa acha isto útil
pt_PT[1]: %s pessoas acham isto útil

en: %s person found this unhelpful | %s people found this unhelpful
pt_PT[0]: %s pessoa não acha isto útil
pt_PT[1]: %s pessoas não acham isto útil

en: You and %s person voted against this | You and %s people voted against this
pt_PT[0]: Você e %s pessoa votaram contra isto
pt_PT[1]: Você e %s pessoas votaram contra isto

en: %s person voted against this | %s people voted against this
pt_PT[0]: %s pessoa votou contra isto
pt_PT[1]: %s pessoas votaram contra isto

en: End-user
pt_PT: Utilizador final

[ctx: Ticket status]
en: New
pt_PT: Novo

[ctx: Ticket status]
en: Open
pt_PT: Aberto

en: On-hold
pt_PT: Em espera

[ctx: Ticket status]
en: Solved
pt_PT: Resolvido

[ctx: Ticket status]
en: Closed
pt_PT: Fechado

en: Waiting for the requester to reply
pt_PT: À espera que o solicitador responda

en: Waiting for a third party
pt_PT: À espera de terceiros

en: The ticket has been closed
pt_PT: Este Ticket foi fechado

note: Submits the ticket and sets it status to New
en: Submit as %1$sNew%2$s
pt_PT: Submeter como %1$sNovo%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Open
en: Submit as %1$sOpen%2$s
pt_PT: Submeter como %1$sAberto%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Pending
en: Submit as %1$sPending%2$s
pt_PT: Submeter como %1$sPendente%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to On-hold
en: Submit as %1$sOn-hold%2$s
pt_PT: Submeter como %1$sEm Espera%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Solved
en: Submit as %1$sSolved%2$s
pt_PT: Submeter como %1$sResolvido%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Closed
en: Submit as %1$sClosed%2$s
pt_PT: Submeter como %1$sFechado%2$s

en: Low
pt_PT: Baixa

en: High
pt_PT: Alta

en: Urgent
pt_PT: Urgente

en: Would you like to restore defaults? All changes will be lost.
pt_PT: Deseja restaurar os valores predefinidos? Todas as alterações serão perdidas.

en: Contains at least one of the following words
pt_PT: Contém pelo menos uma das seguintes palavras

en: Contains none of the following words
pt_PT: Contém nenhuma das seguintes palavras

en: Contains the following string
pt_PT: Contém a sequência de texto seguinte

en: Does not contain the following string
pt_PT: Não contém a sequência de texto seguinte

en: Less than
pt_PT: Menor que

en: Greater than
pt_PT: Maior que

en: Changed
pt_PT: Alterado

en: Changed to
pt_PT: Alterado para

en: Changed from
pt_PT: Alterado de

en: Not changed
pt_PT: Não alterado

en: Not changed to
pt_PT: Não alterado para

en: Not changed from
pt_PT: Não alterado de

en: Ticket: Status
pt_PT: Ticket: Estado

en: Ticket: Type
pt_PT: Ticket: Tipo

en: Ticket: Priority
pt_PT: Ticket: Prioridade

en: Ticket: Assignee
pt_PT: Ticket: Pessoa Atribuída

en: Ticket: Requester
pt_PT: Ticket: Solicitador

en: Ticket: Received at
pt_PT: Ticket: Recebido em

en: Ticket: Is
pt_PT: Ticket: É

en: Ticket: Reply is
pt_PT: Ticket: Resposta é

en: Ticket: Reply text
pt_PT: Ticket: Texto de resposta

en: Ticket: Reopens
pt_PT: Ticket: Reabre

en: Ticket: Agent replies
pt_PT: Ticket: Agente responde

en: Ticket: Assignee stations
pt_PT: Ticket: Estações de pessoas atribuídas

en: Ticket: Channel
pt_PT: Ticket: Canal

en: Ticket: Update via
pt_PT: Ticket: Atualização via

en: Ticket: Last updated by
pt_PT: Ticket: Última modificação por

en: Public
pt_PT: Público

en: Private
pt_PT: Privado

en: Present (public or private)
pt_PT: Presente (público ou privado)

[ctx: Condition in automations and triggers]
en: Added
pt_PT: Adicionado

[ctx: Condition in automations and triggers]
en: Updated
pt_PT: Atualizado

en: Title is required
pt_PT: O título é obrigatório

en: Email subject is required
pt_PT: O assunto de email é obrigatório

en: Email message is required
pt_PT: A mensagem de email é obrigatória

en: Ticket: Set tags
pt_PT: Ticket: Definir tags

en: Ticket: Add tags
pt_PT: Ticket: Adicionar tags

en: Ticket: Remove tags
pt_PT: Ticket: Remover tags

en: All text fields are required
pt_PT: Todos os campos de texto são obrigatórios

en: Start typing for users...
pt_PT: Comece a escrever para procurar utilizadores...

en: Contains at least one of the following
pt_PT: Contém pelo menos um dos seguintes

en: Contains none of the following
pt_PT: Não contém nenhum dos seguintes

en: Ticket: Hours since created
pt_PT: Ticket: Horas desde a criação

en: Ticket: Hours since opened
pt_PT: Ticket: Horas desde a abertura

en: Ticket: Hours since pending
pt_PT: Ticket: Horas desde que está pendente

en: Ticket: Hours since on-hold
pt_PT: Ticket: Horas desde que está em espera

en: Ticket: Hours since solved
pt_PT: Ticket: Horas desde que foi resolvido

en: Ticket: Hours since closed
pt_PT: Ticket: Horas desde o fecho

en: Ticket: Hours since assigned
pt_PT: Ticket: Horas desde a atribuição

en: Ticket: Hours since update
pt_PT: Ticket: Horas desde a atualização

en: Ticket: Hours since requester update
pt_PT: Ticket: Horas desde a atualização pelo solicitador

en: Ticket: Hours since assignee update
pt_PT: Ticket: Horas desde a atualização pela pessoa atribuída

en: Clone
pt_PT: Clonar

en: Deactivate
pt_PT: Desativar

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Add Category
pt_PT: Adicionar Categoria

en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Article
pt_PT: Artigo

note: "Update" in Helprace is a synonym to "News post" or "Blog post".
en: Update
pt_PT: Atualização

en: Idea
pt_PT: Ideias

en: Invite
pt_PT: Convidar

en: Import
pt_PT: Importar

en: Error
pt_PT: Erro

en: Page
pt_PT: Página

en: First Page
pt_PT: Primeira Página

en: Previous Page
pt_PT: Página Anterior

en: Next Page
pt_PT: Próxima Página

en: Last Page
pt_PT: Última Página

en: Items per Page
pt_PT: Itens por Página

en: Bulk actions on selected
pt_PT: Ações em massa na seleção

en: Bulk Actions
pt_PT: Ações em Massa

en: Select all items on this page
pt_PT: Selecionar todos os itens nesta página

en: Oops, something went wrong. Please refresh the page or try again later.
pt_PT: Ups, aconteceu algo de errado. Por favor atualize a página ou tente novamente mais tarde.

en: Space Page
pt_PT: Página de Espaços

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Integrations
pt_PT: Integrações

en: Security
pt_PT: Segurança

en: Logs
pt_PT: Relatórios

en: API Log
pt_PT: Histórico da API

en: New Macro
pt_PT: Nova Macro

en: CC: Set
pt_PT: CC: Definir

en: CC: Add
pt_PT: CC: Adicionar

en: CC: Remove
pt_PT: CC: Remover

en: Monthly
pt_PT: Mensalmente

en: Annual
pt_PT: Anual

en: Please fill in title and details
pt_PT: Por favor preencha o título e detalhes

en: The Helprace server cannot be contacted. This may be a temporary glitch or your internet connection may be down. Please refresh the browser page.
pt_PT: O servidor da Helprace não consegue ser contactado. Pode ser um erro temporário ou a sua ligação à Internet pode ter sido perdida. Por favor atualize a página no seu navegador.

en: Reload
pt_PT: Recarregar

[ctx: Number of replies]
en: Reply | Replies
pt_PT[0]: Resposta
pt_PT[1]: Respostas

note: Topic importing screen. Topic content format could be Plain text or HTML.
en: Topic content format:
pt_PT: Formato do conteúdo do tópico:

en: Plain text
pt_PT: Texto simples

en: Upload a spreadsheet (.csv) file.
pt_PT: Carregar um ficheiro de folha de cálculo (.csv).

en: Download CSV Template
pt_PT: Descarregar Template CSV

en: Please select a channel on the left before importing
pt_PT: Por favor selecione um Canal à esquerda antes de importar

en: Please select a file to import
pt_PT: Por favor selecione o ficheiro a importar

en: You will receive an email shortly with a download link to the exported file
pt_PT: Irá receber um email brevemente com um link para descarregar o ficheiro exportado

en: Helpful
pt_PT: Útil

en: Unhelpful
pt_PT: Não útil

en: Support this
pt_PT: Apoiar isto

en: Vote against this
pt_PT: Votar contra isto

en: Set Status
pt_PT: Definir Estado

en: New Folder
pt_PT: Nova Pasta

en: All macros in this folder will also be deleted.
pt_PT: Todas as macros nesta pasta também serão removidas.

en: New Category
pt_PT: Nova Categoria

en: No Reply
pt_PT: Sem Resposta

en: No Staff Reply
pt_PT: Sem Resposta da Administração

en: I Created
pt_PT: Criados por mim

en: I Replied to
pt_PT: Respondidos por mim

en: I Voted for
pt_PT: Votados por mim

[ctx: Topic filter]
en: Unpublished
pt_PT: Não Publicados

[ctx: Topic filter]
en: Published
pt_PT: Publicados

note: e.g. [John Doe] added [Topic Name]
en: %1$s added %2$s
pt_PT: %1$s adicionou %2$s

note: e.g. [John Doe] replied to [Topic Name]
en: %1$s replied to %2$s
pt_PT: %1$s respondeu a %2$s

note: e.g. [John Doe] commented on reply by [Peter Smith] to [Topic Name]
en: %1$s commented on reply by %2$s to %3$s
pt_PT: %1$s comentou a resposta por %2$s a %3$s

en: Created %s
pt_PT: Criado em %s

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Posted in %s
pt_PT: Publicado em %s

en: Save & Publish
pt_PT: Guardar e Publicar

en: Save Unpublished
pt_PT: Guardar sem Publicar

en: Publish to the user portal.
pt_PT: Publica no portal do usuário.

en: Save as draft.
pt_PT: Guardar como rascunho.

en: Meet ALL of the following conditions:
pt_PT: Ir de encontro a TODAS as condições seguintes:

en: Meet ANY of the following conditions:
pt_PT: Ir de encontro a QUALQUER das seguintes condições:

en: Perform these actions:
pt_PT: Efetuar estas ações:

en: SLA Target
pt_PT: Alvo SLA

note: SLA target setup. E.g. [Ticket] with a priority [Equal to] [High]
en: with a priority
pt_PT: com uma prioridade

note: SLA target setup. E.g. must be assigned to an agent [within 2 hours]
en: %1$s must %2$s be assigned to an agent
pt_PT: %1$s tem de %2$s ser atribuído a um Agente

note: SLA target setup. E.g. and solved [within 2 days (48 hours)]
en: %1$s and %2$s solved
pt_PT: %1$s e %2$s resolvidos

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Equal to
pt_PT: Igual a

en: any priority
pt_PT: qualquer prioridade

en: immediately
pt_PT: imediatamente

en: within %d hour | within %d hours
pt_PT[0]: dentro de %d hora
pt_PT[1]: dentro de %d horas

en: within %d day | within %d days
pt_PT[0]: dentro de %d dia
pt_PT[1]: dentro de %d dias

en: %d hour | %d hours
pt_PT[0]: %d hora
pt_PT[1]: %d horas

en: Add SLA Target
pt_PT: Adicionar Alvo SLA

en: Method
pt_PT: Método

en: Result
pt_PT: Resultado

en: IP Address
pt_PT: Endereço de IP

en: Response
pt_PT: Resposta

en: Fault
pt_PT: Falta

en: User portal title is displayed on the portal header, in email notifications and RSS feeds.
pt_PT: O título do portal do utilizador aparece no cabeçalho do portal, nas notificações por email e em feeds RSS.

en: This title does not affect the URL of your user portal home page, which is %1$s.
pt_PT: Este título não afeta o URL da página inicial do seu portal do utilizador, que é %1$s.

en: Website URL
pt_PT: URL do Website

en: Clicking on your logo in the User Portal takes users to this page. If left empty, it points to the main page of your User Portal.
pt_PT: Clicar no seu logótipo no Portal do Utilizador leva os utilizadores até esta página. Se vazio, aponta para a página principal do seu Portal do Utilizador.

en: Logo
pt_PT: Logótipo

en: Favicon
pt_PT: Ícone de Favoritos

en: Disable if you would like users to access your site only after login or registration.
pt_PT: Desative se pretende que os utilizadores acedam ao seu site apenas depois de iniciarem sessão ou criarem uma conta.

en: Allow your users to sign in using their favorite social account.
pt_PT: Permita que os seus utilizadores iniciem sessão usando as suas contas sociais preferidas.

en: Restrict by IP
pt_PT: Restringir por IP

en: Only requests from these IP ranges will be allowed. Others will see the "Access Denied" message. Specify the IP range using asterisk (*) wild cards in n.n.n.n format (where n is a number or an asterisk) or using the IP subnet mask syntax n.n.n.n/n. Separate multiple IP ranges with a comma.
pt_PT: Somente pedidos destes intervalos de IPs serão permitidos. Os outros irão ver a mensagem de "Acesso Negado". Especifique o intervalo de IPs usando wildcards de asterisco (*) num formato n.n.n.n (em que n é um número ou asterisco) ou usando a sintaxe de máscara de sub-rede de IP n.n.n.n/n. Separe intervalos de IPs múltiplos com uma vírgula.

en: Your current IP address is: %s
pt_PT: O seu endereço de IP atual é: %s

en: This channel contains site news and updates published by your team. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page with the list of updates and set commenting options.
pt_PT: Este Canal contém notícias do site e atualizações publicadas pela sua equipa. Poderá mostrá-lo ou escondê-lo no portal do utilizador, alterar a aparência da página com a lista de atualizações e definir opções de comentários.

en: This channel is for organizing your company literature. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of articles, set commenting and voting options.
pt_PT: Este Canal serve para organizar a sua documentação. Poderá mostrá-lo ou escondê-lo no portal do utilizador, alterar a aparência da página que mostra a lista de artigos e definir opções de comentários e de votos.

en: This channel allows users to ask questions about your brand. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of questions, set commenting and voting options.
pt_PT: Este Canal permite aos utilizadores fazerem perguntas sobre a sua marca. Poderá mostrá-lo ou escondê-lo no portal do utilizador, alterar a aparência da página que mostra a lista de perguntas, definir opções de comentários e de votos.

en: This channel allows users to suggest ideas and track their progress. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of ideas, set commenting and voting options.
pt_PT: Este Canal permite aos utilizadores sugerirem ideias e rastrear o progresso das mesmas. Poderá mostrá-lo ou escondê-lo no portal do utilizador, alterar a aparência da página que mostra a lista de ideias, definir opções de comentários e de votos.

en: This channel allows users to report issues with your product. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of problems, set commenting and voting options.
pt_PT: Este Canal permite aos utilizadores reportarem problemas com o seu produto. Poderá mostrá-lo ou escondê-lo no portal do utilizador, alterar a aparência da página que mostra a lista de problemas, definir opções de comentários e de votos.

en: This channel allows users to leave a good word about your work. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of praise, and set commenting options.
pt_PT: Este Canal permite aos utilizadores deixarem um elogio sobre o seu trabalho. Poderá mostrá-lo ou escondê-lo no portal do utilizador, alterar a aparência da página que mostra a lista de elogios, definir opções de comentários e de votos.

en: Adjust the look of your user portal's "All Topics" page which aggregates all channels into a sortable list
pt_PT: Ajuste a aparência da página "Todos os Tópicos" do seu portal do utilizador que agrega todos os Canais numa lista ordenável

en: Enable This Channel
pt_PT: Permitir Este Canal

en: Make this channel available in the User Portal.
pt_PT: Tornar este Canal disponível no Portal do Utilizador.

en: Default Filter
pt_PT: Filtro Predefinido

en: Show Preview
pt_PT: Mostrar pré-visualização

en: Show short content preview in the topics list.
pt_PT: Mostrar pré-visualização curta do conteúdo na lista de Tópicos.

en: Show Additional Info
pt_PT: Mostrar Informação Adicional

en: Show additional details (like the author name or total replies) in the topics list.
pt_PT: Mostrar detalhes adicionais (como o nome do autor ou total de respostas) na lista de Tópicos.

[ctx: Voting type]
en: Disabled
pt_PT: Desabilitado

en: User can give a positive vote (+1).
pt_PT: Utilizador pode dar um voto positivo (+1).

en: User can vote either positive or negative (+1 or -1).
pt_PT: Utilizador pode votar positivamente ou negativamente (+1 ou -1).

en: User can vote on a scale from +1 to +3.
pt_PT: Utilizador pode votar numa escala de +1 a +3.

en: User can vote on a scale from -3 to +3.
pt_PT: Utilizador pode votar numa escala de -3 a +3.

en: Commenting
pt_PT: Comentar

en: Allow users to post new comments and replies.
pt_PT: Permitir que os utilizadores publiquem novos comentários e respostas.

[ctx: Replies sorting]
en: Date: Oldest First
pt_PT: Data: Mais Antigo Primeiro

[ctx: Replies sorting]
en: Date: Newest First
pt_PT: Data: Mais Recente Primeiro

[ctx: Turned off feature or setting]
en: Disabled
pt_PT: Desabilitado

en: App is Installed
pt_PT: A Aplicação está Instalada

en: Uninstall
pt_PT: Desinstalar

en: Install App
pt_PT: Instalar Aplicação

en: You can use the API to access functions such as ticket and topic creation, or knowledge base and community searches. This enables you to integrate Helprace functions in your own website or applications.
pt_PT: Poderá usar a API para aceder a funções como criação de Tickets e Tópicos ou pesquisas na Base de Conhecimentos e na Comunidade. Isto permite-lhe integrar funções da Helprace no seu website ou aplicações.

en: Turn API on
pt_PT: Ligar a API

en: Turn API server on and allow remote connections.
pt_PT: Ligar o servidor de API e permitir ligações remotas.

en: Allowed IPs
pt_PT: IPs Permitidos

en: Here you can change the UI language of both your admin panel and user portal. Our localization tools allow you to suggest improvements or submit new translations for approval.
pt_PT: Aqui pode alterar o idioma da interface do painel de administração e do portal do utilizador. As nossas ferramentas de internacionalização permitem-lhe sugerir melhorias ou submeter novas traduções para aprovação.

en: Changing this setting will trigger your account re-indexing to make the search more accurate for the language you've selected. Re-indexing takes some time (normally no longer than an hour) and you may be experiencing some search glitches until it is done.
pt_PT: Alterar esta configuração irá levar à re-indexação da sua conta para tornar a pesquisa mais precisa no idioma que selecionou. A re-indexação demora algum tempo (normalmente não mais que uma hora) e poderá notar falhas na pesquisa até que esteja terminada.

en: Want to help translate Helprace into your language?
pt_PT: Deseja ajudar a traduzir a Helprace no seu idioma?

en: Go to Translation Portal
pt_PT: Ir para o Portal de Tradução

en: Enter Translation Mode
pt_PT: Entrar no Modo de Tradução

en: Show Block
pt_PT: Mostrar Bloco

en: Show Facebook Like Box on the home page.
pt_PT: Mostrar a Like Box do Facebook na página inicial.

en: Facebook Page URL
pt_PT: URL da Página no Facebook

en: The easiest way to integrate your user portal with your website is by using a feedback widget. The feedback widget can be called up by clicking a tab or custom link.
pt_PT: A maneira mais fácil de integrar o seu portal do utilizador no seu website é usando um widget de feedback. O widget de feedback pode ser chamado clicando num separador ou link personalizado.

en: Intergration Type
pt_PT: Tipo de Integração

en: Tab
pt_PT: Separador

en: Display the feedback tab on your page.
pt_PT: Dispor o separador de feedback na sua página.

en: Own Link
pt_PT: Próprio Link

en: Users would open the widget by clicking your custom link. You might need basic JavaScript knowledge.
pt_PT: Os utilizadores abririam o widget clicando no seu link personalizado. Poderá necessitar de conhecimento básico de JavaScript.

en: The tab will display on the side of your customers browser window. You can type here what the tab would say.
pt_PT: O separador irá ser mostrado no navegador dos seus clientes. Pode escrever aqui o que o separador dirá.

en: Position
pt_PT: Posição

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Right
pt_PT: Direita

en: Bottom-Left
pt_PT: Inferior-Esquerdo

en: Bottom-Right
pt_PT: Inferior-Direito

en: Top-Left
pt_PT: Superior-Esquerdo

en: Top-Right
pt_PT: Superior-Direito

en: Background Color
pt_PT: Cor de Fundo

en: A hex code starting with # (e.g. %1$s) or a color name (e.g. %2$s or %3$s).
pt_PT: Um código hexadecimal começando por # (e.: %1$s) ou o nome de uma cor (ex.: %2$s ou %3$s).

en: Text Color
pt_PT: Cor do Texto

en: Open in a New Tab
pt_PT: Abrir num Novo Separador

en: Open Feedback Widget in a new window or tab.
pt_PT: Abrir Widget de Feedback numa nova janela ou separador.

en: Copy and paste the following code into your HTML just before the closing %s tag:
pt_PT: Copie e cole o seguinte código para o seu HTML logo antes da tag %s de fecho:

en: Insert this link on your page. You can modify it, just make sure to keep the onClick handler:
pt_PT: Insira este link na sua página. Poderá modificá-lo, mas certifique-se que mantém o handler onClick:

en: Generate Code
pt_PT: Gerar Código

en: Ticket Settings
pt_PT: Configurações de Tickets

en: Allow users to submit tickets via the user portal. If disabled, the "Submit a Request" button in the user portal will be unavailable and users will have to write to your account email address to create a ticket. If you wish to turn off the Tickets module altogether, consider uninstalling the Tickets app.
pt_PT: Permitir que os utilizadores enviem Tickets através do portal do utilizador. Se desativado, o botão "Enviar um Pedido" no portal do utilizador estará indisponível e os utilizadores terão de escrever para o endereço da sua conta de email para criarem um Ticket. Se desejar desligar por completo o módulo dos Tickets, considere desinstalar a aplicação de Tickets.

en: Enable rich text formatting in tickets.
pt_PT: Permitir Formato Rico de Texto em Tickets.

en: WYSIWYG will be available to agents as well as to end-users. Also allows inserting images, videos, etc.
pt_PT: WYSIWYG estará disponível a todos os agentes e utilizadores finais. Também permite inserir imagens, vídeos, etc.

en: Carbon Copies
pt_PT: Cópias de Mensagem (CC)

en: CCs on Tickets
pt_PT: CCs em Tickets

en: Allow agents add CCs to a ticket.
pt_PT: Permitir que agentes adicionem CCs a um Ticket.

en: Only Agents Can Add CCs
pt_PT: Apenas Agentes podem adicionar CCs

en: Ignore CCs from end-users' emails.
pt_PT: Ignorar CCs de emails de utilizadores finais.

en: Blacklist
pt_PT: Lista Negra

en: List of emails that cannot be CCed. Separate multiple email addresses with a space.
pt_PT: Lista de emails que não permitem ser copiados para CC. Separe endereços de email múltiplos por espaços.

en: Edit these email templates to customize the text and layout of email notifications. Do not remove &lt;body&gt; tag and {$content} placeholder.
pt_PT: Altere estes templates de email para personalizar o texto e aparência das notificações por email. Não remova a tag &lt;body&gt; nem o espaço reservado {$content}.

en: Space Type
pt_PT: Tipo de Espaço

en: Your goods and services can be separated into isolated areas - we call them "spaces". Pick a name for these areas that better match your business profile.
pt_PT: Os seus bens e serviços podem ser separados em áreas isoladas - chamamos-lhes "espaços". Escolha um nome para estas áreas que melhor corresponda ao seu perfil de negócio.

en: Got a question or need help? Please %1$scontact support%2$s.
pt_PT: Tem uma pergunta ou precisa de ajuda? Por favor %1$scontacte o apoio técnico%2$s.

en: You can %1$sdelete your Helprace account%2$s. Forever.
pt_PT: Poderá %1$sremover a sua conta na Helprace%2$s. Para sempre.

en: Change your subscription plan, biling cycle or agents.
pt_PT: Alterar o seu plano de subscrição, ciclo de faturação ou agentes.

en: You currently have %s agent in Helprace. | You currently have %s agents in Helprace.
pt_PT[0]: De momento tem %s agente na Helprace.
pt_PT[1]: De momento tem %s agentes na Helprace.

en: Your current subscription has a limit of %s agent. | Your current subscription has a limit of %s agents.
pt_PT[0]: A sua subscrição atual tem um limite de %s agente.
pt_PT[1]: A sua subscrição atual tem um limite de %s agentes.

en: Upgrade your subscription to ensure uninterrupted service.
pt_PT: Atualize a sua subscrição para garantir um serviço sem interrupções.

en: Turn on Google Analytics.
pt_PT: Ligar o Google Analytics.

en: If you wish to receive invoices by email, add your address here. Additional addresses must be separated by commas.
pt_PT: Se deseja receber faturas por email, adicione o seu endereço de email aqui. Endereços adicionais terão de ser separados por vírgulas.

en: Show this block on the space home page.
pt_PT: Mostrar este bloco na página inicial de Espaço.

en: Records to Show
pt_PT: Registos a Mostrar

en: Show this block on the home page.
pt_PT: Mostrar este bloco na página inicial.

en: Show Description
pt_PT: Mostrar Descrição

en: Show space descriptions.
pt_PT: Mostrar descrições de Espaços.

en: Free plan is limited to 3 agents
pt_PT: O plano gratuito está limitado a 3 agentes

en: We recommend you select at least %s agent to ensure uninterrupted service. | We recommend you select at least %s agents to ensure uninterrupted service.
pt_PT[0]: Recomendamos que selecione pelo menos %s agente para garantir um serviço sem interrupções.
pt_PT[1]: Recomendamos que selecione pelo menos %s agentes para garantir um serviço sem interrupções.

en: Since the Free plan has a cap of 3 agents, we recommend you select the %1$s plan with at least %2$s agent to ensure uninterrupted service. | Since the Free plan has a cap of 3 agents, we recommend you select the %1$s plan with at least %2$s agents to ensure uninterrupted service.
pt_PT[0]: Uma vez que o plano Gratuito tem um limite de 3 agentes, recomendamos que selecione o plano %1$s com pelo menos %2$s agente para garantir um serviço sem interrupções.
pt_PT[1]: Uma vez que o plano Gratuito tem um limite de 3 agentes, recomendamos que selecione o plano %1$s com pelo menos %2$s agentes para garantir um serviço sem interrupções.

en: per year
pt_PT: por ano

en: per month
pt_PT: por mês

en: compare plans
pt_PT: comparar planos

en: Total number of staff members with access to your Helprace.
pt_PT: Número total de membros da administração com acesso à sua Helprace.

en: What's an agent?
pt_PT: O que é um agente?

en: Need Help?
pt_PT: Precisa de Ajuda?

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Chat Now
pt_PT: Falar por Chat

en: Contact Support
pt_PT: Contactar Apoio Técnico

en: %s day left on trial | %s days left on trial
pt_PT[0]: %s dia restante na versão de teste
pt_PT[1]: %s dias restantes na versão de teste

en: Click to select your plan
pt_PT: Clique para selecionar o seu plano

en: Contact Owner of this account for plan or payment details
pt_PT: Contacte o proprietário desta conta para detalhes sobre o plano ou pagamento

en: Billing Problem
pt_PT: Problema de Faturação

en: You're subscribed to less agents than you already have. Please resolve this to receive uninterrupted service.
pt_PT: Subscreveu menos agentes que os que já tem. Por favor resolva isto para receber um serviço sem interrupções.

en: Select Plan
pt_PT: Selecionar Plano

en: There is a problem with your Helprace account billing. Please resolve.
pt_PT: Há um problema com a faturação da sua conta Helprace. Por favor resolva-o.

en: There is a problem with your Helprace account billing. Please contact your Account Owner(s) for resolution.
pt_PT: Há um problema com a faturação da sua conta Helprace. Por favor contacte o(s) proprietário(s) da sua conta para uma resolução.

en: Add Folder
pt_PT: Adicionar Pasta

en: Add Macro
pt_PT: Adicionar Macro

en: %1$sLearn more about macros%2$s and how they speed up ticketing.
pt_PT: %1$sAprenda mais sobre macros%2$s e como elas aceleram os Tickets.

en: Macros are commands that save your time by performing multiple ticket actions at once. These can include setting a ticket's status, priority, tags and inserting canned responses. Macros improve productivity and simplify ticket management.
pt_PT: As macros são comandos que lhe poupam tempo ao desempenhar ações múltiplas de Tickets de uma só vez. Isto inclui definir o estado, prioridade ou tags de um Ticket e inserir respostas guardadas. As macros aumentam a produtividade e simplificam a gestão de Tickets.

en: Select a macro on the left to edit it or %1$screate a new one%2$s.
pt_PT: Selecione uma macro à esquerda para a editar ou %1$scrie uma nova%2$s.

en: Filters
pt_PT: Filtros

[ctx: Number of replies (always plural)]
en: Replies
pt_PT: Respostas

en: No Data
pt_PT: Sem Dados

en: Please upgrade your Helprace plan to enable this feature.
pt_PT: Por favor atualize o seu plano Helprace para ativar esta funcionalidade.

en: Please ask the account Owner to upgrade Helprace plan to enable this feature.
pt_PT: Por favor peça ao proprietário da conta para atualizar o plano Helprace de modo a ativar esta funcionalidade.

en: This feature is not available in your current plan.
pt_PT: Esta funcionalidade não está disponível no seu plano atual.

en: You can only have one space in your plan.
pt_PT: Só pode ter um Espaço no seu plano.

en: Please upgrade to unlock more spaces.
pt_PT: Por favor atualize para desbloquear mais Espaços.

en: Please ask account Owner to upgrade plan in order to add more spaces.
pt_PT: Por favor peça ao proprietário da conta para atualizar o plano de modo a adicionar mais Espaços.

note: This exception is shown if user tries to save a topic to a space, which has been disabled due to a plan downgrade
en: No changes allowed in this space. It is disabled because there can only be one space in your plan.
pt_PT: Não são permitidas alterações neste Espaço. Está desabilitado porque só pode haver um Espaço no seu plano.

en: Please upgrade.
pt_PT: Por favor atualize o plano.

en: This space is disabled. You can only have one space in your plan.
pt_PT: Este Espaço está desabilitado. Só pode ter um Espaço no seu plano.

en: a day | %d days
pt_PT[0]: um dia
pt_PT[1]: %d dias

note: Part of a phrase, which specifies a moment of time in the past. E.g. '[13 days] ago' or '[2 months] ago'
en: ago
pt_PT: atrás

en: Multiple Selection
pt_PT: Seleção Múltipla

en: All Types
pt_PT: Todos os Tipos

en: Insert Image
pt_PT: Inserir Imagem

en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Please select an image or insert an image URL first
pt_PT: Por favor selecione uma imagem ou insira o URL de uma imagem primeiro

en: From the Web
pt_PT: A Partir da Web

en: Image URL
pt_PT: URL da Imagem

en: Please, enter at least %s character | Please, enter at least %s characters
pt_PT[0]: Por favor insira pelo menos %s carácter
pt_PT[1]: Por favor insira pelo menos %s caracteres

en: Resize image to a specific width (keep aspect ratio)
pt_PT: Redimensionar imagem para uma largura específica (manter as proporções)

en: Hotkeys that work with Ctrl or &#8984;
pt_PT: Combinações de teclas que funcionam com Ctrl ou &#8984;

note: Short form for Sunday
en: SU
pt_PT: DO

note: Short form for Monday
en: MO
pt_PT: SE

note: Short form for Tuesday
en: TU
pt_PT: TE

note: Short form for Wednesday
en: WE
pt_PT: QA

note: Short form for Thursday
en: TH
pt_PT: QI

note: Short form for Friday
en: FR
pt_PT: SX

en: January
pt_PT: janeiro

en: February
pt_PT: fevereiro

en: March
pt_PT: março

en: April
pt_PT: abril

[ctx: Long form (same as the short form in English, but may be different in other languages)]
en: May
pt_PT: maio

en: June
pt_PT: junho

en: July
pt_PT: julho

en: August
pt_PT: agosto

en: September
pt_PT: setembro

en: October
pt_PT: outubro

en: November
pt_PT: novembro

en: December
pt_PT: dezembro

en: Next month
pt_PT: Próximo mês

en: Prev month
pt_PT: Mês anterior

note: Part of a phrase, which specifies a moment of time in the future. E.g. '[13 days] from now' or '[2 months] from now'
en: from now
pt_PT: a partir de agora

note: Short version of 'January'
en: Jan
pt_PT: jan

note: Short version of 'February'
en: Feb
pt_PT: fev

note: Short version of 'March'
en: Mar
pt_PT: mar

note: Short version of 'April'
en: Apr
pt_PT: abr

[ctx: Short form (same as the long form in English, but may be different in other languages)]
en: May
pt_PT: mai

note: Short version of 'June'
en: Jun
pt_PT: jun

note: Short version of 'July'
en: Jul
pt_PT: jul

note: Short version of 'August'
en: Aug
pt_PT: ago

note: Short version of 'September'
en: Sep
pt_PT: set

note: Short version of 'October'
en: Oct
pt_PT: out

note: Short version of 'November'
en: Nov
pt_PT: nov

note: Short version of 'December'
en: Dec
pt_PT: dez

en: Attention!
pt_PT: Atenção!

en: %1$s of %2$s
pt_PT: %1$s de %2$s

en: Files Failed to Upload
pt_PT: Ficheiros com Falha no Carregamento

en: File of this type is not allowed for upload. Here is the list of allowed file types:
pt_PT: Não é permitido o carregamento de ficheiros deste tipo. Aqui está uma lista de tipos permitidos:

en: Your browser doesn't support drag'n'drop file uploads. Please upgrade.
pt_PT: O seu navegador não suporta carregamento de ficheiros por arrastamento. Por favor atualize-o.

en: Minimal field length is %s
pt_PT: O comprimento mínimo do campo é %s

en: Maximal field length is %s
pt_PT: O comprimento máximo do campo é %s

en: Pattern does not match
pt_PT: O padrão não corresponde

en: Invalid email
pt_PT: Email inválido

en: Invalid site URL
pt_PT: URL de site inválido

en: Item is not selected
pt_PT: O item não está selecionado

en: Invalid phone number
pt_PT: Número de telefone inválido

en: Value must be not empty
pt_PT: O valor não pode estar vazio

en: Invalid number
pt_PT: Número inválido

en: Action
pt_PT: Ação

en: There is no data to display
pt_PT: Não existem dados para exibir

en: Selected:
pt_PT: Selecionado:

en: Create
pt_PT: Criar

en: Invite Users
pt_PT: Convidar Utilizadores

en: Change Role
pt_PT: Alterar Função

en: Block
pt_PT: Bloquear

en: Unblock
pt_PT: Desbloquear

en: Recover Automatically
pt_PT: Recuperar Automaticamente

en: Submit
pt_PT: Submeter

en: Edit & Recover
pt_PT: Alterar e Recuperar

en: Empty Reply
pt_PT: Resposta Vazia

en: Would you like to send attachment(s) with an empty reply?
pt_PT: Pretende enviar anexo(s) com uma resposta vazia?

en: Automate repeat ticket actions and quickly respond to common requests.
pt_PT: Automatizar ações de Ticket repetidas e responder rapidamente a pedidos comuns.

en: Enter a message for an internal note...
pt_PT: Insira uma mensagem para uma nota interna...

en: Enter a message to send a reply...
pt_PT: Insira uma mensagem para enviar uma resposta...

en: Add Filter
pt_PT: Adicionar Filtro

en: My Filters
pt_PT: Os Meus Filtros

en: SLA Violations
pt_PT: Violações de SLA

en: The free plan allows a single public space only. The space cannot be internal. Please upgrade plan to add restricted or additional spaces.
pt_PT: O plano gratuito permite apenas um único Espaço público. O Espaço não pode ser interno. Por favor atualize o plano para adicionar mais Espaços ou restringi-los.

en: Access denied
pt_PT: Acesso negado

en: Login failed
pt_PT: Falha no início de sessão

en: Forum
pt_PT: Fórum

en: All tickets
pt_PT: Todos os Tickets

en: %1$s with priority %2$s
pt_PT: %1$s com prioridade %2$s

note: Hover hints for SLA on Tickets page, e.g.: "Incidents with priority < Urgent: Must be assigned to an agent within 24 hours and must be solved within 120 hours", "Tickets: Must be assigned to an agent immediately and must be solved within 1 hour"
en: %1$s: Must be assigned to an agent %2$s and must be solved %3$s
pt_PT: %1$s: Tem de ser atribuído a um Agente %2$s e tem de estar resolvido %3$s

[ctx: Activity filter]
en: Added
pt_PT: Adicionado

en: Home
pt_PT: Início

[ctx: Default first name]
note: If, for whatever reason, Helprace is unable to retrieve user's first name, this one will be used
en: New
pt_PT: Novo

en: Fields To and Subject are required
pt_PT: Os campos Para e Assunto são obrigatórios

en: Your account is not yet activated. For activation follow the link in the confirmation email we've sent you. Can't find the email? %1$sResend confirmation email%2$s.
pt_PT: A sua conta ainda não foi ativada. Para ativar siga o link no email de confirmação que lhe enviámos. Não consegue encontrar o email? %1$sReenviar email de confirmação%2$s.

en: Email or password you entered is incorrect
pt_PT: O email ou senha que inseriu estão incorretos

en: Please enter valid email address
pt_PT: Por favor insira um endereço de email válido

en: This Helprace account has been suspended. Please contact your Account Owner(s) to resolve the issue.
pt_PT: Esta conta Helprace foi suspensa. Por favor contacte o(s) proprietário(s) da conta para resolver este assunto.

en: The Helprace trial has expired. Please contact your Account Owner(s) to subscribe.
pt_PT: O teste da Helprace expirou. Por favor contacte o(s) seu(s) proprietário(s) de conta para subscrever.

en: Authorization failed
pt_PT: Falha na autorização

en: Check your email for password reset instructions
pt_PT: Verifique o seu email para instruções de reposição de senha

en: We were unable to find an account with that email address
pt_PT: Não conseguimos encontrar nenhuma conta com esse endereço de email

en: Unexpected error: %s
pt_PT: Erro inesperado: %s

en: Please check your email to activate your account and login
pt_PT: Por favor verifique o seu email para ativar a sua conta e iniciar sessão

en: Your account is activated. Welcome aboard!
pt_PT: A sua conta foi ativada. Bem-vindo(a) a bordo!

en: Your account is not activated. Check the activation URL.
pt_PT: A sua conta não foi ativada. Verifique o URL de ativação.

en: Successful registration! You have been logged in.
pt_PT: Registo com sucesso! A sua sessão foi iniciada.

en: You cannot delete your primary or the last email address
pt_PT: Não pode remover o seu endereço de email principal ou o último

en: Emails address was set as primary
pt_PT: O endereço de email foi definido como principal

en: You are not logged in or this is not your account
pt_PT: Não tem sessão iniciada ou esta não é a sua conta

en: Sad to see you go. Your account was cancelled.
pt_PT: É triste vê-lo partir. A sua conta foi cancelada.

en: No File Provided
pt_PT: Nenhum Ficheiro Fornecido

en: Failed adding subscription
pt_PT: Falha na adição de subscrição

en: Unsubscribe failed
pt_PT: Falha no cancelamento de subscrição

en: Incorrect code
pt_PT: Código incorreto

en: Account Info
pt_PT: Informação da Conta

en: subdomain
pt_PT: subdomínio

en: Enable these modules by default
pt_PT: Ativar estes módulos por omissão

en: Make my Helprace in...
pt_PT: Fazer a minha Helprace em...

en: CREATE MY ACCOUNT
pt_PT: CRIAR A MINHA CONTA

en: Create Your Profile
pt_PT: Criar o Seu Perfil

en: Current password is not correct
pt_PT: A senha atual não está correta

en: '%value%' is not valid. Characters allowed: A-Z, a-z, 0-9, ~ (tilde), _ (underscore), - (hyphen).
pt_PT: '%value%' não é válido. Caracteres permitidos: A-Z, a-z, 0-9, ~ (til), _ (underscore), - (hífen).

en: This email is already registered
pt_PT: Este email já está registado

en: Date is in the past
pt_PT: A data está no passado

en: Confirmation Code
pt_PT: Código de Confirmação

en: Please add at least one condition and action
pt_PT: Por favor adicione pelo menos uma condição e ação

en: Suspended Tickets
pt_PT: Tickets Suspensos

en: Emails that failed to be converted into tickets end up here
pt_PT: Os emails que não puderam ser convertidos para Tickets aparecem aqui

en: %s - email already exists
pt_PT: %s - o email já existe

en: You can't change your own role
pt_PT: Não pode alterar a sua própria função

en: You can't block yourself
pt_PT: Não se pode bloquear a si mesmo

en: Primary space can not be deleted
pt_PT: O Espaço principal não pode ser removido

en: %s tag must be present
pt_PT: A tag %s tem de estar presente

en: %s placeholder must be present
pt_PT: O espaço reservado %s tem de estar presente

en: %1$s tag must be placed before %2$s placeholder
pt_PT: A tag %1$s tem de ser colocada antes do espaço reservado %2$s

en: This address already exists
pt_PT: Este endereço já existe

en: IP range is invalid
pt_PT: O intervalo de IPs é inválido

en: Your current IP address is outside the IP range you're trying to save. It hasn't been saved to prevent you from blocking yourself.
pt_PT: O endereço do seu IP atual está fora do intervalo de IPs que está a tentar guardar. Não foi guardado de forma a prevenir que se bloqueie a si mesmo.

en: %s user invited | %s users invited
pt_PT[0]: %s utilizador convidado
pt_PT[1]: %s utilizadores convidados

en: We are testing your email address
pt_PT: Estamos a testar o seu endereço de email

[ctx: Default space name]
en: General
pt_PT: Geral

en: Email address does not exist
pt_PT: O endereço de email não existe

en: This email address haven't been verified yet. Only verified email can be primary. Please check your inbox for a verification message.
pt_PT: Este endereço de email ainda não foi verificado. Somente um email verificado pode ser o principal. Por favor procure na sua caixa de entrada por uma mensagem de verificação.

en: This email address already exists
pt_PT: Este endereço de email já existe

en: Edit Category
pt_PT: Editar Categoria

en: New Topic
pt_PT: Novo Tópico

en: Ask a Question
pt_PT: Fazer uma Pergunta

en: Report a Problem
pt_PT: Reportar um Problema

en: Share an Idea
pt_PT: Compartilhar uma Ideia

en: Give Praise
pt_PT: Elogiar

en: Post an Update
pt_PT: Publicar uma Atualização

en: Post an Article
pt_PT: Publicar um Artigo

en: All Questions
pt_PT: Todas as Perguntas

en: All Problems
pt_PT: Todos os Problemas

en: All Articles
pt_PT: Todos os Artigos

en: All Ideas
pt_PT: Todas as Ideias

en: All Praise
pt_PT: Todos os Elogios

[ctx: User activity record]
en: Deleted
pt_PT: Removido

[ctx: User activity record]
en: Edited
pt_PT: Alterado

[ctx: User activity record]
en: Enabled
pt_PT: Ativado

[ctx: User activity record]
en: Disabled
pt_PT: Desativado

[ctx: User activity record]
en: Unmarked Best
pt_PT: Desmarcado Como o Melhor

[ctx: User activity record]
note: User activity. Shown when a user had added or replied to a topic, and thus was automatically subscribed to the topic acitivity (i.e. he started to follow it automatically)
en: Auto Followed
pt_PT: Seguido Automaticamente

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Departments
pt_PT: Departamentos

en: All Products
pt_PT: Todos os Produtos

en: All Services
pt_PT: Todos os Serviços

en: All Forums
pt_PT: Todos os Fóruns

en: All Departments
pt_PT: Todos os Departamentos

en: Select Space
pt_PT: Selecionar Espaço

en: Select Product
pt_PT: Selecionar Produto

en: Select Service
pt_PT: Selecionar Serviço

en: Select Forum
pt_PT: Selecionar Fórum

en: Select Department
pt_PT: Selecionar Departamento

[ctx: Ticket status]
en: Answered
pt_PT: Respondido

en: We are working on a response for you
pt_PT: Estamos a trabalhar numa resposta para si

en: We are waiting for you to respond
pt_PT: Estamos à espera que você responda

en: This request has been solved
pt_PT: Este pedido foi resolvido

en: Tasks
pt_PT: Tarefas

en: Incidents
pt_PT: Incidentes

en: Guest
pt_PT: Convidado

en: Daily Summary for %s
pt_PT: Resumo Diário para %s

note: Reason for email suspension
en: Automatic email processing failed
pt_PT: Falha no processamento de email automático

note: Reason for email suspension
en: Validation errors
pt_PT: Erros de validação

en: Your account is already activated
pt_PT: A sua conta já foi ativada

en: Unknown file format
pt_PT: Formato de ficheiro desconhecido

en: Object or page not found. It might have been removed. Please, go back and refresh the page.
pt_PT: Página ou objeto não encontrado. Poderá ter sido removido. Por favor volte atrás e atualize a página.

en: The alias doesn't seem to be working yet. Domain Alias setting on this page haven't been saved. You would need to enter it again later. Please check your DNS records if it isn't working for more than 48 hours.
pt_PT: O alias ainda não parece estar a funcionar. A configuração do Alias de Domínio nesta página não foi guardada. Terá de a inserir novamente mais tarde. Por favor verifique os registos de DNS se ainda não estiver a funcionar dentro de 48 horas.

en: This alias is reserved (already in use)
pt_PT: O alias está reservado (já está em uso)

en: Add Topic
pt_PT: Adicionar Tópico

en: Edit Topic
pt_PT: Alterar Tópico

en: The file is not valid. There is an error in the row %s.
pt_PT: O ficheiro não é válido. Há um erro na linha %s.
