helprace - en to ru_RU translation catalogue (1232 entries)

en: Nothing here
ru_RU: Здесь пока ничего нет

en: Teams
ru_RU: Команды

en: Default Team
ru_RU: Команда по умолчанию

en: Name
ru_RU: Имя

en: Description
ru_RU: Описание

en: User participates in auto-assign
ru_RU: Пользователь участвует в автоназначении

en: User excluded from auto-assign
ru_RU: Пользователь исключён из автоназначения

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Team
ru_RU: Команда

en: Members
ru_RU: Пользователи

en: Created
ru_RU: Создано

en: Updated
ru_RU: Обновлено

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: It's a collection of your agents. Use Teams to restrict agent access to tickets, content (Spaces) in the portal or use them in ticket business rules.
ru_RU: Это коллекция ваших агентов. Используйте команды для ограничения доступа агентов к заявкам, контенту (пробелам) на портале или используйте их в бизнес-правилах тикета.

en: Learn more
ru_RU: Подробнее

en: Agents
ru_RU: Агенты

en: Domains
ru_RU: Домены

en: Users with emails from specified domains will be assigned to the organization.
ru_RU: Пользователи с письмами из указанных доменов будут назначены для организации.

en: Ticket Restrictions
ru_RU: Ограничения тикетов

en: Notes
ru_RU: Заметки

en: Remove users with these domain(s) from organization: %s
ru_RU: Удалить пользователей с этим доменом(ами) из организации: %s

en: Last reply %s by %s
ru_RU: Последний ответ %s от %s

en: Change Groups
ru_RU: Изменить группу

en: Merge Into...
ru_RU: Объединить c...

en: Most Active Customers
ru_RU: Самые активные пользователи

en: Good
ru_RU: Хорошо

en: Bad
ru_RU: Плохо

en: Unassigned
ru_RU: Нераспределенные

en: Agent
ru_RU: Агент

note: A button, which can be clicked to add a comment
en: Comment
ru_RU: Комментировать

en: Title
ru_RU: Заголовок

note: Click this button to upgrade your subscription plan
en: Upgrade
ru_RU: Сменить план

en: Space
ru_RU: Раздел

en: Icon
ru_RU: Иконка

en: Change
ru_RU: Изменить

en: Reset to Default
ru_RU: Восстановить по умолчанию

en: Restrictions
ru_RU: Ограничения

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Spam
ru_RU: Спам

[ctx: User activity record]
en: Replied
ru_RU: Ответил на

[ctx: User activity record]
en: Marked Best
ru_RU: Отметил как "лучший ответ"

[ctx: User activity record]
en: Commented
ru_RU: Прокомментировал

[ctx: User activity record]
en: Voted
ru_RU: Проголосовал

[ctx: User activity record]
en: Unvoted
ru_RU: Отозвал голос

[ctx: User activity record]
en: Followed
ru_RU: Подписался

[ctx: User activity record]
en: Changed Status
ru_RU: Сменил статус

[ctx: User activity record]
en: Posted
ru_RU: Опубликовал

en: Marked Best %s Reply
ru_RU: Отметил лучший %s ответ

en: Changed Status
ru_RU: Изменил статус

en: Date
ru_RU: Дата

en: Editable
ru_RU: Редактирование

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Label
ru_RU: Метка

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Country
ru_RU: Страна

en: Job Title
ru_RU: Должность

en: City
ru_RU: Город

en: Social Network
ru_RU: Социальная сеть

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Organization Website
ru_RU: Веб-сайт организации

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Tag
ru_RU: Метка

en: Color
ru_RU: Цвет

en: No results found for %s
ru_RU: Ничего не найдено для %s

en: %1$s result found for %2$s | %1$s results found for %2$s
ru_RU[0]: %1$s результат найден для %2$s
ru_RU[1]: %1$s результата найдено для %2$s
ru_RU[3]: %1$s результатов найдено для %2$s

en: We have sent an email to %s. If auto-forwarding is configured correctly, the mailbox will be validated. Please wait.
ru_RU: Мы отправили письмо на %s. Если автопересылка настроена правильно, почтовый ящик будет проверен. Пожалуйста, подождите.

en: Connect an email address for your team to manage in Helprace.
ru_RU: Подключите адрес электронной почты для управления вашей командой в Helprace.

en: We recommend using a shared inbox like support@company.com or billing@company.com.
ru_RU: Мы рекомендуем использовать общий почтовый ящик: support@company.com или billing@company.com.

en: Company Support
ru_RU: Поддержка компании

en: Important Step to Continue
ru_RU: Важный шаг для продолжения

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Need help?
ru_RU: Нужна помощь?

en: %2$sNow%3$s, setup auto-forwarding of emails from %1$s to
ru_RU: %2$sТеперь%3$s, настройте автопересылку писем с %1$s на

en: Test
ru_RU: Тест

en: From
ru_RU: От

en: Host
ru_RU: Хост

en: Port
ru_RU: Порт

en: Login
ru_RU: Войти

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Success
ru_RU: Успешно

en: Everything's OK!
ru_RU: Все в порядке!

en: Type
ru_RU: Тип

en: No DMARC record found
ru_RU: Лес лист от э од б на УП и движения Дю э не ца э Эд Эл УВ ф мб до УП ж до рххк УП тю Эд на опт Эл п мб л фа юкр об э Эд кейс Дю ш не мы Дю Эл р об д от ожогов до нас Дж но до у со на копатель онлайн до ЖД нет л фа од э здравствуйте бу Жэнь р УП не ца вы в от нее по бэ Эл по рэк Ви о ко об Дж э до Казахстана цо Эд ок Йи ЖД д хо к шее уж дпж Эд Ви пошел э ко до вас по он Дж Энки за ца м од Элла уж х

en: Confirmed
ru_RU: Подтвержден

en: Wildcard
ru_RU: Шаблон

en: or
ru_RU: или

en: Assignee
ru_RU: Исполнитель

en: Live preview of condition match
ru_RU: Динамический просмотр выполнения условий

en: Requester
ru_RU: Инициатор

en: Received
ru_RU: Получено

en: Status
ru_RU: Статус

en: Hide preview
ru_RU: Скрыть предварительный просмотр

en: Remove Condition
ru_RU: Удалить условие

en: Remove Action
ru_RU: Удалить действие

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: Add Condition
ru_RU: Добавить условие

en: Preview match for the conditions above
ru_RU: Посмотреть совпадения для указанных выше условий

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Add Action
ru_RU: Добавить действие

en: Inactive Rules
ru_RU: Неактивные правила

en: There are no active rules
ru_RU: Нет активных правил

en: Active Rules
ru_RU: Активные правила

en: Triggers
ru_RU: Триггеры

en: Automations
ru_RU: Автоматизации

en: Skip
ru_RU: Пропустить

en: more
ru_RU: еще

en: Best Reply
ru_RU: Лучший ответ

en: This reply is marked as best
ru_RU: Этот ответ был отмечен как лучший

note: Space, channel and category of a topic as shown in feedback widget. E.g. "Posted in General > Knowledge Base > Getting Started"
en: Posted in
ru_RU: Опубликовано в

note: e.g. Posted [11 months ago]
en: Posted %s
ru_RU: Опубликовано %s

en: Updated %s
ru_RU: Обновлено %s

en: Following
ru_RU: Подписан

en: Category
ru_RU: Категория

en: Triggers perform an action when a ticket is created or updated. For example, a trigger can send an email notification to CEO an urgent ticket has been received. The order of triggers is important. A trigger can change one ticket's property, activating another trigger in the process. You can change the order of triggers by dragging them.
ru_RU: Триггеры совершают какое-либо действие при создании или изменении тикета. Например, триггер может отправлять email уведомление исполнительному директору если был получен срочный тикет. Очередность триггеров очень важна. Триггер может изменить свойство тикета, тем самым запуская другой триггер. Вы можете изменить очередность триггеров перетаскивая их.

en: Automations perform an action after a specified amount of time after a ticket has been created or updated. An automation can close a ticket four days after it has been marked as Solved. The order of automations is important. An automation can change one ticket's property, activating another automation in the process. You can change the order of automations by dragging them.
ru_RU: Автомации совершают какое-либо действие через заданное время после создания или изменения тикета. Например, автомация может закрывать тикет через четыре дня после того, как он быть отмечен как решенный. Очередность автомаций очень важна. Автомация может изменить свойство тикета, тем самым запуская другую автомацию. Вы можете изменить очередность автомаций перетаскивая их.

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Ticket type
ru_RU: Тип тикета

en: Organization
ru_RU: Организация

en: This is a sample ticket created by you
ru_RU: Это пример тикета, созданного вами

en: This is the first ticket message.
ru_RU: Это первое сообщение в тикете.

en: This is the first reply. Ticket status has also been changed to Open.
ru_RU: Это первый ответ. Статус тикета при этом был изменен на "Открытый".

en: This is a private comment added on your behalf. It is visible to employees only. Ticket priority has also been changed to Urgent. You can view a ticket's complete history by clicking the All Events in the ticket.
ru_RU: Это приватный комментарий, добавленный от вашего имени. Он виден только вам и вашим коллегам. Кроме того,  приоритет тикета был изменен на "Срочный". Кнопка "Все события" покажет полную историю изменений тикета.

en: This is the latest reply for this ticket.
ru_RU: Это самый последний ответ на тикет.

en: My Topics
ru_RU: Мои темы

en: Hot Topics
ru_RU: Горячие темы

en: New Topics
ru_RU: Новые темы

en: Top Topics
ru_RU: Лучшие темы

en: Activity
ru_RU: Активность

en: Activity in All Topics
ru_RU: Активность во всех темах

en: Updates
ru_RU: Новости

en: My Questions
ru_RU: Мои вопросы

en: Hot Questions
ru_RU: Горячие вопросы

en: New Questions
ru_RU: Новые вопросы

en: Frequently Asked Questions
ru_RU: Часто задаваемые вопросы

en: Answered Questions
ru_RU: Вопросы с ответами

en: Unanswered Questions
ru_RU: Вопросы без ответа

en: Activity in Questions
ru_RU: Активность в вопросах

en: My Problems
ru_RU: Мои проблемы

en: Hot Problems
ru_RU: Горячие проблемы

en: New Problems
ru_RU: Новые проблемы

en: Common Problems
ru_RU: Распространенные проблемы

en: Acknowledged Problems
ru_RU: Признанные проблемы

en: Problems in Progress
ru_RU: Проблемы в процессе решения

en: Solved Problems
ru_RU: Решенные проблемы

en: Activity in Problems
ru_RU: Активность в проблемах

en: My Ideas
ru_RU: Мои идеи

en: Hot Ideas
ru_RU: Горячие идеи

en: Top Ideas
ru_RU: Популярные идеи

en: New Ideas
ru_RU: Новые идеи

en: Accepted Ideas
ru_RU: Принятые идеи

en: Closed Ideas
ru_RU: Закрытые идеи

en: Activity in Ideas
ru_RU: Активность в идеях

en: Praise
ru_RU: Благодарности

[ctx: Topic filter]
en: My
ru_RU: Мои

[ctx: Topic filter]
en: Hot
ru_RU: Горячие

[ctx: Topic filter]
en: New
ru_RU: Новые

[ctx: Topic filter]
en: Top
ru_RU: Лучшие

[ctx: Topic filter]
en: Frequently Asked
ru_RU: Часто задаваемые

[ctx: Topic filter]
en: Answered
ru_RU: Отвеченные

[ctx: Topic filter]
en: Unanswered
ru_RU: Неотвеченные

[ctx: Topic filter]
en: Common
ru_RU: Распространенные

[ctx: Topic filter]
en: Acknowledged
ru_RU: Признанные

[ctx: Topic filter]
en: In Progress
ru_RU: В процессе

[ctx: Topic filter]
en: Solved
ru_RU: Решенные

[ctx: Topic filter]
en: Accepted
ru_RU: Принятые

[ctx: Topic filter]
en: Closed
ru_RU: Закрытые

en: Auto-assign ticket on agent's reply
ru_RU: Автоматически назначать агента исполнителем при ответе

en: Auto Reply
ru_RU: Автоответчик

en: To add additional comments, reply to this email.
ru_RU: Чтобы добавить комметарий - ответьте на это письмо.

en: Notify requester about public reply
ru_RU: Уведомить инициатора о публичном ответе

en: Notify agent about any reply
ru_RU: Уведомить агента о любом ответе

en: You're an agent. You have received a new reply on the ticket (#{$ticket.id}).
ru_RU: Вы агент. Вы получили новый ответ на тикет (#{$ticket.id}).

en: Notify agent of assignment
ru_RU: Уведомить агента о назначении

en: You have been assigned to this ticket (#{$ticket.id}).
ru_RU: Вы назначены ответственным по этому тикету (#{$ticket.id}).

en: Here's the full ticket thread:
ru_RU: Полный текст обсуждения из тикета:

en: Notify all agents of received request
ru_RU: Уведомить всех агентов о новом запросе

en: A ticket (#{$ticket.id}) by {$ticket.requester.name} has been received. It is unassigned.
ru_RU: Получен тикет (#{$ticket.id}) от {$ticket.requester.name}. Исполнитель не назначен.

en: Close ticket 4 days after it has been solved
ru_RU: Закрыть тикет через 4 дня после того, как он был решен

en: This is an email to remind you that your request (#{$ticket.id}) is pending and awaits your feedback.
ru_RU: Мы напоминаем вам, что ваш запрос (#{$ticket.id}) находится в ожидании и ждет вашего ответа.

en: Here's a reminder of what your request was about:
ru_RU: Напоминаем о чем был ваш запрос:

en: This is an email to remind you that your request (#{$ticket.id}) has been pending for 5 days and awaits your feedback.
ru_RU: Мы напоминаем вам, что ваш запрос (#{$ticket.id}) находится в ожидании 5 дней и ждет вашего ответа.

en: Request customer satisfaction rating
ru_RU: Запрос рейтинга удовлетворенности у клиента

en: How would you rate the support you received?
ru_RU: Как бы вы оценили уровень оказанной поддержки?

en: Hello {$ticket.requester.name},
ru_RU: Здравствуйте, {$ticket.requester.name},

en: We'd love to know what you thought! Please rate your customer service experience by clicking on the appropriate link:
ru_RU: Мы хотели бы узнать что вы думаете! Пожалуйста оцените свой опыт обслуживания нажав на соответствующую ссылку:

[ctx: Sample automation (send a follow-up to the requester of a pending ticket after 24 hours)]
en: Pending notification 24 hours
ru_RU: Напоминание об ожидании ответа спустя 24 часа

[ctx: Sample automation (send a follow-up to the requester of a pending ticket after 5 days)]
en: Pending notification 5 days
ru_RU: Напоминание об ожидании ответа спустя 5 дней

en: All Unsolved
ru_RU: Все нерешенные

en: My Unsolved
ru_RU: Мои нерешенные

en: Recently Updated
ru_RU: Недавно обновленные

en: Recently Solved
ru_RU: Недавно решенные

en: Pending
ru_RU: В ожидании

en: Ticketing System
ru_RU: Тикет система

en: Allows you to keep track and of all your customer's requests, whether they originate from email or your user portal. Collect, manage and respond to tickets in a feature-packed help desk. Feels like regular email, but with added shortcuts, productivity and collaboration tools.
ru_RU: Позволяет вам отслеживать запросы всех ваших клиентов, вне зависимости того, поступают ли они из электронных писем, или пользовательского портала. Получайте тикеты, управляйте и отвечайте на них, используя систему обработки запросов наполненную функциями под завязку. Работать с ней так же просто, как и с обычной электронной почтой. При этом она содержит удобные инструменты для продуктивной совместной работы.

en: Tackle support requests with a helpdesk
ru_RU: Решайте запросы в тех поддержку с Helprace

en: <p>Assign tickets to team members, close tickets after a period of inactivity following resolution or send follow-ups automatically when certain conditions are met. Save time with macros: they allow agents to insert saved replies and change multiple ticket properties with one click. Enhance agent productivity with custom case rules. Service Level Agreements (SLA) allow you to track your team's performance and meet support goals.</p><p>You can even use our helpdesk interface or your own email client to manage or respond to tickets.</p>
ru_RU: <p>Назначайте тикеты членам команды, закрывайте тикеты спустя определенное время отсутствия активности после того, как тикет решен, или отправляйте напоминания автоматически при определенных условиях. Экономьте время при помощи макросов: они позволяют агентам вставлять сохраненные ответы и изменять несколько параметров тикета одновременно. Повышайте продуктивность агентов, используя произвольные триггеры и автоматизации. Соглашение об уровне услуг (SLA) позволит оценивать производительность вашей команды и добиваться высоких результатов.</p><p>Вы даже можете управлять тикетами и отвечать на них просто отвечая на письма, когда это более удобно, чем пользоваться панелью администратора.</p>

en: Tickets management in the admin panel
ru_RU: Управление тикетами на панели администратора

en: Customer sees all his requests in their private area
ru_RU: Клиент видит все свои запросы в приватной области

en: Smart suggestions are displayed when customer is composing a ticket
ru_RU: В то время как клиент пишет тикет, справа динамически обновляется список топиков, которые могут быть полезными

en: Customer Community
ru_RU: Сообщество клиентов

en: Let your customers be heard. Build a branded platform for crowd-sourced support. Listen to ideas, address concerns and engage users right on your website. Make your community either public, visible to internal staff or to registered users only. Create separate communities for multiple products.
ru_RU: Дайте возможность вашим клиентам быть услышанными. Постройте фирменную платформу с сообществом поддержки. Прислушивайтесь к идеям, решайте проблемы и вовлекайте клиентов прямо на вашем сайте. Сделайте ваше сообщество публичным, доступным зарегистрированным пользователям или же открытым только для сотрудников компании. Создавайте отдельные сообщества для разных продуктов.

en: Collect feedback from your user base
ru_RU: Собирайте отзывы от ваших пользователей

en: <p>Understand what your customers want and build a better product. Allow users to ask and answer questions, report and solve problems, suggest and vote for ideas, and share their love for your product. Votes draw attention to the most frequently asked questions, the top popular ideas and most useful replies. Agents can mark user replies as best and have them show up at the top. Extremely useful for busy topics with many responses.</p><p>Also, users can search the user portal and submit feedback without leaving your site.</p>
ru_RU: <p>Поймите чего хотят ваши клиенты и создайте лучший продукт. Позвольте пользователям задавать и отвечать на вопросы, сообщать о проблемах и решать их, предлагать идеи и голосовать за них, а также делиться словами благодарности о вашем продукте. Голоса привлекают внимание к наиболее часто задаваемым вопросам, самым популярным идеям и наиболее полезным ответам. Агенты могут отмечать ответы пользователей как лучшие и тогда они будут показаны выше других. Это особенно полезная возможность для топиков с высокой активностью пользователей.</p><p>Также, пользователи могут искать информацию на портале и отправлять отзывы не покидая вашего сайта.</p>

en: Community management in the admin panel
ru_RU: Управление сообществом на панели администратора

en: Community channels on the main User Portal page
ru_RU: Каналы сообщества на главной странице пользовательского портала

en: Knowledge Base
ru_RU: База знаний

en: Centralize company literature in one place. Share documentation with staff members and build a self-service portal for your users. Say it all with rich text, cloud-hosted images, powerful search, attached files and videos.
ru_RU: Соберите все документы в одном месте. Делитесь документацией с сотрудниками и постройте портал самообслуживания для ваших пользователей. Используйте форматированный текст, хранящиеся в облаке изображения, мощный поиск, прикрепленные файлы и видео.

en: A place for all your company literature
ru_RU: Лучшее место для документации вашей компании

en: <p>The Helprace Knowledge Base gives your company a platform to upload articles, white papers, user guides or compile an FAQ database. This is a searchable knowledge base with a visual article editor, categories, tags, feedback and discussions. Article usefulness rating and voting lets you gauge the quality of your knowledge base content.</p><p>With a knowledge base your customers are given an opportunity to benefit from a full self-service experience before they are forced to call support or submit &amp; open a ticket.</p>
ru_RU: <p>База знаний Helprace предоставляет вашей компании платформу для публикации статей, технических документов, руководств пользователя или составления базы ЧаВо. Это база знаний с возможностью поиска, визуальным редактором статей, категориями, тэгами, обратною связью и дискуссиями. Рейтинг полезности статей и голосование позволяют вам оценивать качество содержимого вашей базы знаний.</p><p>С базой знаний ваши клиенты получают возможность решить свои вопросы самостоятельно и быстро до того как им приходится звонить в техническую поддержку или открывать тикет.</p>

en: User Portal with a knowledge base
ru_RU: Пользовательский портал с базой знаний

en: Managing knowledge base in the admin panel
ru_RU: Управление базой знаний из панели администратора

en: Acknowledge and solve
ru_RU: Признать и решить

en: Thanks for contacting us! If you have any questions, feel free to reply. I'll be happy to help!
ru_RU: Спасибо за обращение к нам! Если у вас есть какие-либо вопросы, не стесняйтесь ответить. Я буду рад помочь!

en: Request more details
ru_RU: Запросить подробную информацию

en: I'm afraid I need more information regarding your issue. Could you please provide more details? I'll get on it right away.
ru_RU: Мне понадобится дополнительная информация по поводу вашей проблемы. Не могли бы вы описать ее подробней? Я сразу же займусь поиском решения.

en: High priority incident
ru_RU: Инцидент с высоким приоритетом

en: Thank you for bringing this to my attention! This is a high priority issue for our team. I'll personally see to it that it gets resolved and report to you as soon as possible.
ru_RU: Спасибо за то, что вы сообщили мне об этом. Эта задача является приоритетной для нашей команды. Я лично прослежу за решением этой задачи и сообщу вам как можно скорее.

en: Customer reminder
ru_RU: Напоминание клиенту

en: Sorry, but I haven't heard from you for some time. Would you like us to consider this request solved? In either case, I hope to hear back from you.
ru_RU: Извините, но я не получал от вас ответа в течении некоторого времени. Можно ли считать этот запрос решенным? Я буду рад получить ваш ответ, в любом случае.

en: Welcome to our new user portal!
ru_RU: Добро пожаловать на наш новый портал пользователя!

en: Welcome to our brand-new user portal! Here, you can submit private requests directly to our help desk, ask a question or share your ideas in our community. You can report problems or give praise, too!
ru_RU: Добро пожаловать на наш новый пользовательский портал! Здесь вы можете отправлять приватные запросы непосредственно в нашу службу поддержки, задавать вопросы и делиться идеями в нашем сообществе. Также вы можете сообщать о проблемах и оставлять отзывы!

en: First knowledge base article.
ru_RU: Первая статья базы знаний.

en: This is your first knowledge base article. You and your colleagues can create knowledge base articles with rich text, images, videos, tables, etc. here.
ru_RU: Это первая статья в вашей базе знаний. Вы и ваши коллеги могут создавать статьи базы знаний используя форматирование, изображения, видео, таблицы и многое другое.

en: Questions
ru_RU: Вопросы

en: Feel free to ask your questions
ru_RU: Пожалуйста, задавайте любые вопросы

en: Have a question? Let us know. You will be provided with a list of possible matches and might find your answer. If not, your question will be submitted and answered.
ru_RU: Есть вопрос? Дайте нам знать. Вам будет представлен список возможных совпадений и, возможно, вы найдете нужный ответ. Если же нет, ваш вопрос будет отправлен и отвечен.

en: Ideas
ru_RU: Идеи

en: You are welcome to share your ideas
ru_RU: Приглашаем вас поделиться своими идеями

en: Feel free to suggest improvements to our product or service. Users can discuss your suggestion and vote for and against it. We'll look at it, too.
ru_RU: Не стесняйтесь предлагать идеи для улучшения нашей продукции или услуг. Пользователи могут обсуждать ваши предложения и голосовать за или против них. Мы также их активно читаем и обновляем.

en: Problems
ru_RU: Проблемы

en: Have a problem? Please share it with us and we will do our best to solve it!
ru_RU: Есть проблема? Пожалуйста, поделитесь с нами и мы сделаем все возможное, чтобы решить ее!

en: Looking for a solution to your problem? Start by writing it here. Chances are someone has experienced it in the past and will help you resolve it.
ru_RU: Ищете решение вашей проблемы? Опишите ее здесь. Скорее всего, кто-то сталкивался с ней в прошлом и поможет вам с решением.

en: Enjoying our service? Tell everyone about it!
ru_RU: Нравится наш сервис? Расскажите всем!

en: Share your love and appreciation of our work through Praises. Have we answered your questions and addressed your concerns in a timely manner? Leave us a praise!
ru_RU: Оцените нашу работу публикацией благодарного отзыва. Мы ответили на ваши вопросы и решили проблемы своевременно? Оставьте свой отзыв!

en: Emails
ru_RU: Электронные адреса

en: Notifications
ru_RU: Уведомления

en: Tags
ru_RU: Теги

en: Tickets
ru_RU: Тикеты

en: Macros
ru_RU: Макросы

en: Manage Macros
ru_RU: Управление макросами

en: Satisfaction Rating
ru_RU: Рейтинг удовлетворенности

en: Email Templates
ru_RU: Шаблоны электронной почты

en: HTML Template
ru_RU: HTML-шаблон

en: News
ru_RU: Новости

en: Blog Posts
ru_RU: Записи блога

en: Announcements
ru_RU: Объявления

en: Community
ru_RU: Сообщество

en: Forums
ru_RU: Форумы

en: Product
ru_RU: Продукт

en: Service
ru_RU: Сервис

en: Department
ru_RU: Отдел

en: Products
ru_RU: Продукты

en: Spaces
ru_RU: Разделы

en: Voting
ru_RU: Голосование

en: Was this article helpful?
ru_RU: Была ли эта статья полезной?

en: Change Order
ru_RU: Изменить порядок

en: User Portal
ru_RU: Портал пользователя

en: Branding
ru_RU: Брендинг

en: User Portal Title
ru_RU: Заголовок пользовательского портала

en: Home Page
ru_RU: Главная страница

en: Customization
ru_RU: Оформление

en: We are Here to Help
ru_RU: Мы здесь, чтобы помочь

en: New Members
ru_RU: Новые участники

en: Domain Alias
ru_RU: Собственный домен

en: Employees
ru_RU: Сотрудники

en: Admins
ru_RU: Администраторы

en: Owners
ru_RU: Владельцы

en: Authentication
ru_RU: Авторизация

en: Social Authentication
ru_RU: Социальная авторизация

en: Anonymous Access
ru_RU: Анонимный доступ

en: Access Restrictions
ru_RU: Ограничения доступа

en: Apps
ru_RU: Приложения

en: API Keys
ru_RU: API ключи

en: Rate Limit
ru_RU: Ограничение запросов

en: Feedback Widget
ru_RU: Виджет обратной связи

en: Language
ru_RU: Язык

en: Localization
ru_RU: Локализация

en: Subscription & Billing
ru_RU: Подписка и Оплата

en: Update Payment Details
ru_RU: Обновить данные оплаты

en: Credit Card
ru_RU: Кредитная карта

en: Invoices
ru_RU: Счета

en: Close Account
ru_RU: Закрыть аккаунт

en: Delete Account
ru_RU: Удалить аккаунт

en: Incidents with priority less than Urgent must be assigned to an agent within 24 hours and solved within 120 hours
ru_RU: Несрочные инциденты должны быть назначены агенту в течении 24 часов и решены в течении 120 часов

en: Tickets with priority less than Urgent must be assigned to an agent immediately and solved within 1 hour
ru_RU: Несрочные тикеты должны быть назначены агенту немедленно и решены в течении 1 часа

en: Urgent tickets must be assigned to an agent immediately and solved within 1 hour
ru_RU: Срочные тикеты должны быть назначены агенту немедленно и решены в течении 1 часа

en: All tickets must be assigned to an agent within 1 hour and solved within 2 hours
ru_RU: Все тикеты должны быть назначены агенту в течение 1 часа и решены в течение 2 часов

note: e.g. _43 votes_ from 21 people
en: %s vote | %s votes
ru_RU[0]: %s голос
ru_RU[1]: %s голоса
ru_RU[3]: %s голосов

en: You found this helpful
ru_RU: Вы сочли это полезным

en: You found this unhelpful
ru_RU: Вы сочли это бесполезным

en: change vote
ru_RU: изменить голос

en: Select Channel
ru_RU: Выберите канал

en: This topic will be posted publicly.
ru_RU: Эта тема будет опубликована в сообществе.

en: This request will be submitted privately.
ru_RU: Этот запрос приватный и не будет опубликован.

en: Submit a Request
ru_RU: Отправить запрос

en: Select Category
ru_RU: Выберите категорию

en: Uncategorized
ru_RU: Без категории

en: Post
ru_RU: Опубликовать

en: Attachments
ru_RU: Вложения

en: Select %s your post relates to
ru_RU: Выберите %s, к которому относится ваш топик

[ctx: Selecting how many votes give to a new topic]
en: Votes
ru_RU: Голоса

en: %s Attachment | %s Attachments
ru_RU[0]: %s вложение
ru_RU[1]: %s вложения
ru_RU[3]: %s вложений

en: Confirmation
ru_RU: Подтверждение

en: Share by Email
ru_RU: Отправить по email

en: Stop following this and unsubscribe from email notifications
ru_RU: Отписаться от уведомлений по электронной почте

en: Follow this and subscribe to email notifications
ru_RU: Отслеживать и подписаться на уведомления по email

en: Follow
ru_RU: Подписаться

en: Topic not found.
ru_RU: Тема не найдена.

[ctx: Topic unfollow button]
en: Following
ru_RU: Вы подписаны

[ctx: Response button]
en: Reply
ru_RU: Ответить

en: Replies with the most votes first
ru_RU: Сначала ответы с наибольшим кол-вом голосов

en: New replies first
ru_RU: Сначала новые ответы

en: Replies in the order they were provided
ru_RU: Ответы в хронологическом порядке

[ctx: Replies sorting]
en: Votes
ru_RU: Голоса

[ctx: Replies sorting]
en: Newest
ru_RU: Сначала новые

[ctx: Replies sorting]
en: Oldest
ru_RU: Сначала старые

en: %s reply | %s replies
ru_RU[0]: %s ответ
ru_RU[1]: %s ответа
ru_RU[3]: %s ответов

en: Best
ru_RU: Лучший

en: Unmark as Best
ru_RU: Снять отметку "лучший ответ"

en: Mark as Best
ru_RU: Отметить как лучший ответ

en: You like this
ru_RU: Вам это нравится

en: you may not vote for your replies
ru_RU: вы не можете голосовать за свои ответы

en: You and %s person like this | You and %s people like this
ru_RU[0]: Вам и %s человеку это нравится
ru_RU[1]: Вам и %s людям это нравится
ru_RU[3]: Вам и %s людям это нравится

en: %s person likes this | %s people like this
ru_RU[0]: %s человеку это нравится
ru_RU[1]: %s людям это нравится
ru_RU[3]: %s людям это нравится

en: Like
ru_RU: Нравится

en: Don't Like
ru_RU: Не нравится

en: You don't like this
ru_RU: Вам это не нравится

en: You and %s person don't like this | You and %s people don't like this
ru_RU[0]: Вам и %s человеку это не нравится
ru_RU[1]: Вам и %s людям это не нравится
ru_RU[3]: Вам и %s людям это не нравится

en: %s person doesn't like this | %s people don't like this
ru_RU[0]: %s человеку это не нравится
ru_RU[1]: %s людям это не нравится
ru_RU[3]: %s людям это не нравится

en: Your Reply
ru_RU: Ваш ответ

en: Voting is closed
ru_RU: Голосование закрыто

en: You support this
ru_RU: Вы поддерживаете это

en: You voted against this
ru_RU: Вы проголосовали против

en: %s vote from You | %s votes from You
ru_RU[0]: %s голос от вас
ru_RU[1]: %s голоса от вас
ru_RU[3]: %s голосов от вас

note: e.g. 43 votes _from 21 people_
en: from %s person | from %s people
ru_RU[0]: от %s человека
ru_RU[1]: от %s людей
ru_RU[3]: от %s людей

note: e.g. Last reply [10 days ago] by [John Smith]
en: Last reply %1$s by %2$s
ru_RU: Последний ответ %1$s от %2$s

en: + %s more
ru_RU: + еще %s

en: Categories
ru_RU: Категории

en: All Topics
ru_RU: Все темы

en: Email addresses, separated by comma, space or semicolon.
ru_RU: Email адреса, разделенные запятыми, пробелами или точкой с запятой.

en: Role
ru_RU: Роль

en: Full URL
ru_RU: Полный URL

en: Primary
ru_RU: Основной

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Personal
ru_RU: Личный

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Work
ru_RU: Рабочий

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Other
ru_RU: Другой

en: Stats
ru_RU: Статистика

en: Company Participation
ru_RU: Участие компании

en: Supporters
ru_RU: Поддержавшие

en: People participating
ru_RU: Участники обсуждения

en: Employees helping
ru_RU: Помогающие сотрудники

[ctx: Activity filter]
en: Replies
ru_RU: Ответы

en: Related Topics
ru_RU: Похожие темы

en: Manage in Admin Panel
ru_RU: Открыть в панели администратора

en: Are you sure you want to mark this as spam?
ru_RU: Вы уверены, что хотите пометить это как спам?

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: Sign Up
ru_RU: Регистрация

en: Open a ticket with us.
ru_RU: Откройте тикет с вашим вопросом или проблемой.

en: A confirmation code has been sent to your email. To associate this email with your user account, copy-paste the confirmation code below.
ru_RU: Мы отправили вам email с кодом подтверждения. Скопируйте его в поле ниже, чтобы связать этот email адрес с вашим аккаунтом.

en: Enter your registered email and we'll send you password reset instructions.
ru_RU: Введите свой email адрес и мы вышлем вам инструкции для сброса пароля.

en: Forgot your password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Please, enter your email below. We need it only during your first sign in.
ru_RU: Пожалуйста, введите ваш имейл ниже. Это нужно только при первой авторизации.

en: Search
ru_RU: Поиск

[ctx: Topic status (question)]
en: Answered
ru_RU: Отвеченный

[ctx: Topic status (idea)]
en: Under Review
ru_RU: Рассматривается

[ctx: Topic status (idea)]
en: Planned
ru_RU: Планируется

[ctx: Topic status (idea)]
en: Started
ru_RU: Начата

[ctx: Topic status (idea)]
en: Completed
ru_RU: Завершена

[ctx: Topic status (idea)]
en: Declined
ru_RU: Отклонена

[ctx: Topic status (problem)]
en: Acknowledged
ru_RU: Признана

[ctx: Topic status (problem)]
en: In Progress
ru_RU: В процессе

[ctx: Topic status (problem)]
en: Solved
ru_RU: Решена

[ctx: Topic status]
en: Unanswered
ru_RU: Неотвеченный

note: Activity entry when someone added a comment to another user reply. e.g. [Commented] Peter Jackson's reply to.
en: %s's reply to
ru_RU: ответ %s на

[ctx: Topic status (KB article)]
en: Published
ru_RU: Опубликована

[ctx: Topic status (KB article)]
en: Unpublished
ru_RU: Не опубликована

[ctx: Topic status]
en: No Status
ru_RU: Нет статуса

en: What's New?
ru_RU: Что нового?

en: We've found some topics that might be helpful to you. Do they help?
ru_RU: Мы нашли несколько тем, которые могут быть вам полезны. Что скажете?

en: Continue Posting...
ru_RU: Продолжить публикацию...

en: Request
ru_RU: Запрос

en: Search...
ru_RU: Поиск...

en: Submit Ticket
ru_RU: Создать тикет

en: Nothing found
ru_RU: Ничего не найдено

en: Posted %1$s about %2$s
ru_RU: Добавлено %1$s о %2$s

en: Authorization Required
ru_RU: Требуется авторизация

en: Please login to access.
ru_RU: Пожалуйста, авторизуйтесь чтобы получить доступ.

en: Forbidden
ru_RU: Запрещено

en: Under Maintenance
ru_RU: Проходят технические работы

en: Please try one of the following suggestions
ru_RU: Полезные советы

en: Use more general search terms
ru_RU: Используйте более общие фразы

en: If you are using a filter, try clearing or adjusting the filter
ru_RU: Если вы используете фильтр, попробуйте настроить или очистить его

en: Add Email
ru_RU: Добавить Email

en: Current Password
ru_RU: Текущий пароль

en: New Password
ru_RU: Новый пароль

en: State / Province
ru_RU: Штат / Область

[ctx: Topic filter]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: Topic filter]
en: Under Review
ru_RU: Рассматриваются

[ctx: Topic filter]
en: Planned
ru_RU: Планируются

[ctx: Topic filter]
en: Started
ru_RU: Начаты

[ctx: Topic filter]
en: Completed
ru_RU: Завершены

[ctx: Topic filter]
en: Declined
ru_RU: Отклонены

[ctx: Topic filter]
en: No Status
ru_RU: Нет статуса

[ctx: Activity filter]
en: All Actions
ru_RU: Все действия

[ctx: Activity filter]
en: Posted
ru_RU: Опубликовал

[ctx: Activity filter]
en: Replied
ru_RU: Ответил

[ctx: Activity filter]
en: Commented
ru_RU: Прокомментировал

[ctx: Activity filter]
en: Voted
ru_RU: Проголосовал

[ctx: Activity filter]
en: Following
ru_RU: Подписки

en: Make Primary
ru_RU: Сделать основным

en: Verification Email Sent
ru_RU: Отправлено письмо подтверждения

en: Resend
ru_RU: Отправить повторно

en: Verified
ru_RU: Подтвержден

en: Email Notifications
ru_RU: Email-уведомления

en: Send me emails to my primary email address about new replies on topics I have posted, replied to, or followed.
ru_RU: Я хочу получать на мой основной email уведомления о новых ответах к моим темам, а также к темам, на которые я отвечал или отслеживаю.

en: Send as a digest email once a day (rather than an immediate notification for a single event).
ru_RU: Присылать один email-дайджест за весь день (вместо отдельного уведомления о каждом событии).

en: Email Notifications for Employees
ru_RU: Email-уведомления для сотрудников

en: Send me emails to my primary email address about:
ru_RU: Присылайте уведомления на мой основной email-адрес про:

en: All new topics (including status changes)
ru_RU: Все новые темы (включая изменения статуса)

en: All new replies and comments (including status changes)
ru_RU: Все новые ответы и комментарии (включая изменения статуса)

en: %s Team
ru_RU: Команда %s

note: 4 employees helping 32 users
en: %s employee helping | %s employees helping
ru_RU[0]: %s сотрудник помогает
ru_RU[1]: %s сотрудника помогают
ru_RU[3]: %s сотрудников помогают

note: 4 employees helping 32 users
en: %s user | %s users
ru_RU[0]: %s пользователю
ru_RU[1]: %s пользователям
ru_RU[3]: %s пользователям

en: If you authorized your social media accounts to login to this portal, you can remove these associations here.
ru_RU: Если вы разрешали авторизацию в этом портале при помощи ваших социальных аккаунтов, то вы можете отозвать разрешения на этой странице.

[ctx: Activity filter]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: Activity filter]
en: Topics
ru_RU: Темы

[ctx: Activity filter]
en: Comments
ru_RU: Комментарии

[ctx: Activity filter]
en: Votes
ru_RU: Голоса

[ctx: Activity filter]
en: Followed
ru_RU: Подписки

en: Profile
ru_RU: Профиль

[ctx: User stats]
en: Topics
ru_RU: Темы

[ctx: User stats]
en: Replies
ru_RU: Ответы

[ctx: User stats]
en: Following
ru_RU: Подписан

en: Emails & Notifications
ru_RU: Email-адреса и уведомления

en: Change Password
ru_RU: Смена пароля

en: External Accounts
ru_RU: Внешние учетные записи

en: Upload
ru_RU: Загрузить

en: Use Gravatar
ru_RU: Использовать Gravatar

en: + %s more employee | + %s more employees
ru_RU[0]: + еще %s сотрудник
ru_RU[1]: + еще %s сотрудника
ru_RU[3]: + еще %s сотрудников

en: + %s community member | + %s community members
ru_RU[0]: + %s участник сообщества
ru_RU[1]: + %s участника сообщества
ru_RU[3]: + %s участников сообщества

note: e.g. Joined [25 days ago]
en: Joined %s
ru_RU: Присоединился %s

en: Not a member yet?
ru_RU: Вы еще не с нами?

en: Join the Community to
ru_RU: Присоединяйтесь к сообществу чтобы

en: Get your questions answered
ru_RU: Получить ответы на ваши вопросы

en: Learn from others' experience
ru_RU: Учиться на опыте других

en: Track topics of your interest
ru_RU: Отслеживать интересные темы

en: Receive the latest news
ru_RU: Получать последние новости

en: Engage in discussions
ru_RU: Участвовать в дискуссиях

en: Use your knowledge to help others
ru_RU: Использовать свои знания, чтобы помочь другим

en: Join Community
ru_RU: Присоединиться!

en: Channel
ru_RU: Канал

en: All Channels
ru_RU: Все каналы

en: All Categories
ru_RU: Все категории

en: Content
ru_RU: Контент

en: Replies and Comments
ru_RU: Ответы и комментарии

en: Time
ru_RU: Время

en: Any Date
ru_RU: Любая дата

en: Last 24 Hours
ru_RU: Последние 24 часа

en: Last 48 Hours
ru_RU: Последние 48 часов

en: Last Week
ru_RU: Последняя неделя

en: Last Month
ru_RU: Последний месяц

en: Last 6 Months
ru_RU: Последние 6 месяцев

en: Last Year
ru_RU: Последний год

en: Last 2 Years
ru_RU: Последние 2 года

note: Description for the Time field on the user portal search results page.
en: Created or edited within the range.
ru_RU: Создано или изменено в течении указанного времени.

en: Filter
ru_RU: Фильтровать

en: Clear
ru_RU: Очистить

[ctx: General use]
en: Topics
ru_RU: Темы

en: Refine Your Search
ru_RU: Параметры поиска

[ctx: Ticket filter]
en: Open
ru_RU: Открытые

[ctx: Ticket filter]
en: Answered
ru_RU: Содержат ответ

[ctx: Ticket filter]
en: Solved
ru_RU: Решенные

[ctx: Ticket filter]
en: All
ru_RU: Все

en: Participation
ru_RU: Участие

en: Go back and try to login again
ru_RU: Вернуться назад и попробовать войти снова

en: Select an image area for your avatar.
ru_RU: Выберите область изображения для вашего аватара.

en: Enter page number and hit Enter
ru_RU: Введите номер страницы и нажмите Enter

en: Page %1$s of %2$s
ru_RU: Страница %1$s из %2$s

en: There are no topics of this kind. Be the first to %1$spost%2$s
ru_RU: Таких тем пока нет. Будьте первым - %1$sдобавьте%2$s

en: Avatar
ru_RU: Аватар

en: Displaying: %1$s-%2$s of %3$s
ru_RU: Показано: %1$s-%2$s из %3$s

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Yesterday
ru_RU: Вчера

en: Older than a week
ru_RU: Старше недели

[ctx: Topic activity record]
en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: Signed in as...
ru_RU: Вы вошли как...

en: Logout
ru_RU: Выход

note: New Helprace account registration.
en: Account Registration
ru_RU: Регистрация аккаунта

en: Export Ready for Download
ru_RU: Экспорт готов для скачивания

en: You can download the exported file here:
ru_RU: Вы можете скачать экспортируемый файл здесь:

en: Confirm Your Email Address
ru_RU: Подтвердите ваш email адрес

en: To confirm your email please click this link (or copy and paste the URL into your browser):
ru_RU: Для подтверждения вашей электронной почты, пожалуйста, нажмите эту ссылку (или скопируйте и вставьте URL в вашем браузере):

en: You've recently added a new email address into your account in %s.
ru_RU: Вы недавно добавили новый адрес электронной почты в свой аккаунт в %s.

[ctx: Ticket]
note: Private ticket note visible to agents only
en: Note
ru_RU: Заметка

en: You are an agent. Add a comment by replying to this email or %1$sview ticket in admin panel%2$s.
ru_RU: Вы являетесь агентом. Добавьте комментарий, ответив на этот email или %1$sоткройте этот тикет в панели администратора%2$s.

en: Your Email Verification Code
ru_RU: Ваш код подтверждения email

en: Please copy and paste this code into the "Confirmation Code" box on the email verification screen to confirm your email.
ru_RU: Скопируйте и вставьте этот код в поле «Код подтверждения» на странице проверки электронной почты, чтобы подтвердить ваш email адрес.

en: Invitation to %s
ru_RU: Приглашение в %s

en: You have been invited to %s. To accept the invitation click this link (or copy and paste the URL into your browser):
ru_RU: Вы были приглашены на сайт %s. Чтобы принять приглашение, нажмите эту ссылку (или скопируйте и вставьте текст ссылки в адресную строку вашего браузера):

en: Please save it for your records.
ru_RU: Пожалуйста, сохраните его для учета.

en: The invoice for time period of %1$s - %2$s is attached to this email.
ru_RU: Счет за период времени между %1$s - %2$s прилагается к этому сообщению.

en: Your payment for Helprace %s subscription came through.
ru_RU: Ваша оплата за подписку на Helprace %s прошла успешно.

en: Your recent payment for your Helprace subscription didn't go through, unfortunately.
ru_RU: Последняя оплата по вашей подписке на Helprace, к сожалению, не прошла.

en: Please update your payment details at your earliest convenience to receive uninterrupted service.
ru_RU: Пожалуйста, обновите платежную информацию при первой возможности, чтобы продолжить работу без перебоев.

en: Thank you!
ru_RU: Спасибо!

en: You can do that on the %1$sSubscription & Billing%2$s page of your Helprace account.
ru_RU: Вы можете сделать это на странице %1$sПодписка и Оплата%2$s вашего аккаунта Helprace.

en: Hi %s
ru_RU: Здравствуйте, %s

en: <p>Hi there! You've just added this email address to your Helprace account.</p>
    <p>Now you need to setup email forwarding. Please check the settings of your email program or service and set up automated email forwarding to your Helprace account (i.e. %1$s). If you need further assistance, check our %2$semail forwarding guide%3$s or reply to this email and we'll get back to you.</p>
ru_RU: <p>Приветствуем! Вы только что добавили этот email адрес в свой Helprace аккаунт.</p>
    <p>Теперь вам нужно настроить пересылку писем. Пожалуйста, проверьте настройки своей email программы или сервиса и настройте автоматическую пересылку писем на ваш Helprace аккаунт (т.е. %1$s). Если вам нужна помощь, взгляните на %2$sинструкцию%3$s (или ответьте на это письмо - мы всегда рады помочь).</p>

en: Password Reset Request
ru_RU: Восстановление доступа

en: If you did not ask to reset your password, simply ignore this email.
ru_RU: Если вы не просили сменить пароль, просто проигнорируйте это письмо.

en: We've received a request to reset the password for your %s account. To reset your password please click this link (or copy and paste the URL into your browser):
ru_RU: Мы получили запрос на изменение пароля для вашего аккаунта %s. Чтобы сменить пароль, пожалуйста, нажмите эту ссылку (или скопируйте и вставьте текст ссылки в адресную строку вашего браузера):

note: You're seeing this within an email when someone has shared a topic with you. e.g. "John Doe (john@doe.com) shared this with you"
en: %1$s (%2$s) shared this with you
ru_RU: %1$s (%2$s) поделился с вами этим

en: Admin
ru_RU: Администратор

en: Unsubscribe
ru_RU: Отписаться

en: Confirm Your Registration
ru_RU: Подтвердите регистрацию

en: To confirm your registration on %s website please click this link (or copy and paste the link text into your web browser address bar):
ru_RU: Чтобы подтвердить регистрацию на сайте %s, пожалуйста, нажмите эту ссылку (или скопируйте и вставьте текст ссылки в адресную строку вашего браузера):

en: Yes
ru_RU: Да

en: No
ru_RU: Нет

note: This is a checkbox available to the end-user on a request page. If it is checked, the request (ticket) will be solved after the end-user submits a reply to the ticket.
en: Consider this request solved
ru_RU: Мой запрос решен и может быть закрыт

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Home
ru_RU: Домашний

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Mobile
ru_RU: Мобильный

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Fax
ru_RU: Факс

[ctx: Label, e.g. for a phone number or email]
en: Pager
ru_RU: Пейджер

en: ZIP / Postal Code
ru_RU: Почтовый индекс

[ctx: User profile]
en: Note
ru_RU: Заметки

en: Send Invite
ru_RU: Отправить приглашение

en: User has been blocked and cannot login to User Portal
ru_RU: Пользователь был заблокирован и не может войти в пользовательский портал

en: Blocked
ru_RU: Заблокирован

en: User was invited but haven't joined the community yet
ru_RU: Пользователь был приглашен, но еще не присоединился к сообществу

en: Invited
ru_RU: Приглашен

en: User
ru_RU: Пользователь

en: File
ru_RU: Файл

en: People
ru_RU: Пользователи

en: Your message will be sent to the ticket requester
ru_RU: Ваше сообщение будет отправлено инициатору тикета

en: Your note will be visible to agents only
ru_RU: Ваша заметка будет видна только агентам

en: CC
ru_RU: Копия

en: Attach File
ru_RU: Прикрепить файл

[ctx: Response message]
en: Reply
ru_RU: Ответ

en: Search Query
ru_RU: Поисковый запрос

en: Sort by
ru_RU: Сортировать по

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Descending
ru_RU: По убыванию

en: Drop Here
ru_RU: Перетащите сюда

en: Tags: Add
ru_RU: Теги: Добавить

en: Tags: Set
ru_RU: Теги: Задать

en: Tags: Remove
ru_RU: Теги: Удалить

en: To
ru_RU: Кому

en: Cause
ru_RU: Причина

en: Next
ru_RU: Вперед

en: Ticket #%1$s has been deleted by %2$s
ru_RU: Тикет №%1$s был удален агентом %2$s

en: Ticket #%s has been deleted
ru_RU: Тикет №%s был удален

note: Reason for email suspension
en: Detected as spam
ru_RU: Распознается как спам

en: Not Spam
ru_RU: Не спам

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Via
ru_RU: Через

en: Draft saved
ru_RU: Черновик сохранен

en: You need to submit the ticket to save your changes
ru_RU: Отправьте тикет чтобы сохранить изменения

en: Got it
ru_RU: Ясно

en: Question
ru_RU: Вопрос

en: Problem
ru_RU: Проблема

en: Incident
ru_RU: Инцидент

en: Task
ru_RU: Задача

en: Delete All
ru_RU: Удалить все

en: Insert Link
ru_RU: Вставить ссылку

en: View
ru_RU: Просмотреть

en: Access to this topic is restricted
ru_RU: Доступ к этой теме ограничен

en: This topic is not visible on your user portal
ru_RU: Эта тема не отображается на пользовательском портале

en: Show Original
ru_RU: Показать оригинал

en: CCs
ru_RU: Копии

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: Trigger
ru_RU: Триггер

en: Automation
ru_RU: Автоматизация

en: Offered
ru_RU: Предложен

en: Unoffered
ru_RU: Не предложен

en: via
ru_RU: через

en: Header
ru_RU: Хэдер

en: Email notification
ru_RU: Email уведомление

en: Current User
ru_RU: Текущий пользователь

en: Non Restricted Agents
ru_RU: Не ограниченные агенты

en: Size
ru_RU: Размер

en: No Restrictions
ru_RU: Без ограничений

en: Staff & Registered Users
ru_RU: Сотрудники и зарегистрированные пользователи

en: No data for selected period
ru_RU: Нет данных за выбранный период

en: Select All
ru_RU: Выбрать все

en: New Users
ru_RU: Новые пользователи

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Keep Working
ru_RU: Продолжить редактирование

en: Discard Changes
ru_RU: Отменить изменения

en: Unsaved Changes
ru_RU: Несохраненные изменения

en: Editing
ru_RU: Редактирует

en: Complete Solution
ru_RU: Полное решение

en: Enter a valid email address
ru_RU: Введите правильный email

en: Enter your name
ru_RU: Введите свое имя

en: Password must be at least 6 characters
ru_RU: Пароль должен содержать не менее 6 символов

en: Enter your company name
ru_RU: Введите название вашей компании

en: Use only letters, numbers or dash. 63 chars max
ru_RU: Используйте только буквы, цифры или дефис. Не более 63 символов

en: Value is required and can't be empty
ru_RU: Поле является обязательным и не может быть пустым

en: Your vote has been saved. You can also add a comment about the quality of service you received
ru_RU: Ваш голос сохранен. Вы также можете добавить комментарий о качестве обслуживания

en: Ask your question...
ru_RU: Задайте свой вопрос...

en: Share your idea...
ru_RU: Поделитесь своей идеей...

en: Report your problem...
ru_RU: Сообщите о вашей проблеме...

en: Give your praise...
ru_RU: Ваша благодарность...

en: File size has to be less than %s.
ru_RU: Размер файла должен быть меньше, чем %s.

en: You do not have sufficient privileges
ru_RU: У вас недостаточно прав

en: Preview
ru_RU: Просмотреть

en: OK
ru_RU: ОК

en: Copied
ru_RU: Скопировано

en: All Events
ru_RU: Все события

en: Copy link
ru_RU: Копировать ссылку

en: Followers
ru_RU: Подписчики

en: Related
ru_RU: Близкие темы

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Attachment with same name already exists. Do you want to replace it with this file?
ru_RU: Вложение с таким же именем уже существует. Вы хотите заменить его?

en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Company
ru_RU: Компания

en: Text
ru_RU: Текст

en: Search Guide
ru_RU: Руководство по поиску

en: All Users
ru_RU: Все пользователи

en: End-user, e.g. your customer. Cannot see the admin panel.
ru_RU: Конечный пользователь, например ваш клиент. Не может видеть панель администратора.

en: Owner
ru_RU: Владелец

en: Previous Period
ru_RU: Предыдущий период

[ctx: Button]
note: Button that reloads current page with new settings
en: Update
ru_RU: Обновить

[ctx: General use]
en: All
ru_RU: Все

en: Mon
ru_RU: Пн

en: Tue
ru_RU: Вт

en: Wed
ru_RU: Ср

en: Thu
ru_RU: Чт

en: Fri
ru_RU: Пт

en: Sat
ru_RU: Сб

en: Sun
ru_RU: Вс

en: Is
ru_RU: Равно

en: Is not
ru_RU: Не равно

en: Admin Panel
ru_RU: Панель администратора

en: Sorry..
ru_RU: Извините..

en: Icon size must not exceed 32x32 pixels
ru_RU: Размер иконки не должен превышать 32 x 32 пикселей

en: All Spaces
ru_RU: Все разделы

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Back
ru_RU: Назад

en: Continue
ru_RU: Далее

en: Send Test Email
ru_RU: Отправить тестовое сообщение

en: Agent Name
ru_RU: Имя агента

en: Make Default
ru_RU: Установить по умолчанию

en: %s ticket found | %s tickets found
ru_RU[0]: Найден %s тикет
ru_RU[1]: Найдено %s тикета
ru_RU[3]: Найдено %s тикетов

en: Done!
ru_RU: Готово!

en: Disabled in the current plan
ru_RU: Не доступно в текущем тарифном плане

en: Invalid
ru_RU: Недопустимый

en: Other
ru_RU: Другое

en: You and %s person support this | You and %s people support this
ru_RU[0]: Вы и %s человек поддерживаете это
ru_RU[1]: Вы и %s человек поддерживают это
ru_RU[2]: Вы и %s человек поддерживают это
ru_RU[3]: Вы и %s человек поддерживают это

en: %s person supports this | %s people support this
ru_RU[0]: %s человек поддерживает это
ru_RU[1]: %s человек поддерживают это
ru_RU[2]: %s человек поддерживают это
ru_RU[3]: %s человек поддерживают это

note: A percentage, e.g. "74% of people found this article helpful"
en: %s of people found this article helpful
ru_RU: %s людей считают эту статью полезной

en: %s person found this helpful | %s people found this helpful
ru_RU[0]: %s человек считает это полезным
ru_RU[1]: %s людей считают это полезным
ru_RU[3]: %s людей считают это полезным

en: %s person found this unhelpful | %s people found this unhelpful
ru_RU[0]: %s человек считает это бесполезным
ru_RU[1]: %s людей считают это бесполезным
ru_RU[3]: %s людей считают это бесполезным

en: You and %s person voted against this | You and %s people voted against this
ru_RU[0]: Вы и %s человек проголосовали против этого
ru_RU[1]: Вы и %s людей проголосовали против этого
ru_RU[3]: Вы и %s людей проголосовали против этого

en: %s person voted against this | %s people voted against this
ru_RU[0]: %s человек проголосовал против этого
ru_RU[1]: %s людей проголосовали против этого
ru_RU[3]: %s людей проголосовали против этого

en: End-user
ru_RU: Конечный пользователь

[ctx: Ticket status]
en: New
ru_RU: Новый

[ctx: Ticket status]
en: Open
ru_RU: Открытый

en: On-hold
ru_RU: Отложенный

[ctx: Ticket status]
en: Solved
ru_RU: Решенный

[ctx: Ticket status]
en: Closed
ru_RU: Закрытый

en: Waiting for the requester to reply
ru_RU: Ожидание ответа от инициатора

en: Waiting for a third party
ru_RU: В ожидании третьей стороны

en: The ticket has been closed
ru_RU: Тикет закрыт

note: Submits the ticket and sets it status to New
en: Submit as %1$sNew%2$s
ru_RU: Отправить как %1$sновый%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Open
en: Submit as %1$sOpen%2$s
ru_RU: Отправить как %1$sоткрытый%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Pending
en: Submit as %1$sPending%2$s
ru_RU: Отправить как %1$sв ожидании%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to On-hold
en: Submit as %1$sOn-hold%2$s
ru_RU: Отправить как %1$sотложенный%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Solved
en: Submit as %1$sSolved%2$s
ru_RU: Отправить как %1$sрешенный%2$s

note: Submits the ticket and sets it status to Closed
en: Submit as %1$sClosed%2$s
ru_RU: Отправить как %1$sзакрытый%2$s

en: Low
ru_RU: Низкий

en: Normal
ru_RU: Обычный

en: High
ru_RU: Высокий

en: Urgent
ru_RU: Срочный

en: Ticket
ru_RU: Тикет

en: Not rated
ru_RU: Рейтинг не указан

en: Bad with comment
ru_RU: Плохо, с комментарием

en: Good with comment
ru_RU: Хорошо, с комментарием

en: Would you like to restore defaults? All changes will be lost.
ru_RU: Вы хотели бы восстановить настройки по умолчанию? Все изменения будут потеряны.

en: Contains at least one of the following words
ru_RU: Содержит хотябы одно из следующих слов

en: Contains none of the following words
ru_RU: Не содержит ни одного из следующих слов

en: Contains the following string
ru_RU: Содержит следующую строку

en: Does not contain the following string
ru_RU: Не содержит следующую строку

en: Less than
ru_RU: Меньше чем

en: Greater than
ru_RU: Больше чем

en: Changed
ru_RU: Изменено

en: Changed to
ru_RU: Изменено на

en: Changed from
ru_RU: Изменено с

en: Not changed
ru_RU: Не изменилось

en: Not changed to
ru_RU: Не изменено на

en: Not changed from
ru_RU: Не изменилось с

en: Ticket: Status
ru_RU: Тикет: Статус

en: Ticket: Type
ru_RU: Тикет: Тип

en: Ticket: Priority
ru_RU: Тикет: Приоритет

en: Ticket: Assignee
ru_RU: Тикет: Исполнитель

en: Ticket: Requester
ru_RU: Тикет: Инициатор

en: Ticket: Tags
ru_RU: Тикет: Теги

en: Ticket: Received at
ru_RU: Тикет: Получен на

en: Ticket: Is
ru_RU: Тикет: Был

en: Ticket: Reply is
ru_RU: Тикет: Ответ

en: Ticket: Reply text
ru_RU: Тикет: Текст ответа

en: Ticket: Reopens
ru_RU: Тикет: Кол-во повторных открытий

en: Ticket: Agent replies
ru_RU: Тикет: Кол-во ответов от агентов

en: Ticket: Assignee stations
ru_RU: Тикет: Кол-во исполнителей

en: Ticket: Channel
ru_RU: Тикет: Канал

en: Ticket: Update via
ru_RU: Тикет: Обновление через

en: Ticket: Last updated by
ru_RU: Тикет: Последнее обновление

en: Ticket: Satisfaction
ru_RU: Тикет: Рейтинг удовлетворенности

en: Current Agent
ru_RU: Текущий агент

en: Public
ru_RU: Общий

en: Private
ru_RU: Приватный

en: Present (public or private)
ru_RU: Присутствует (публичный или приватный)

[ctx: Condition in automations and triggers]
en: Added
ru_RU: Добавлен

[ctx: Condition in automations and triggers]
en: Updated
ru_RU: Изменен

en: Title is required
ru_RU: Необходимо указать заголовок

en: Email subject is required
ru_RU: Необходимо указать тему письма

en: Email message is required
ru_RU: Необходимо указать текст письма

en: Ticket: Set tags
ru_RU: Тикет: Задать теги

en: Ticket: Add tags
ru_RU: Тикет: Добавить теги

en: Ticket: Remove tags
ru_RU: Тикет: Удалить теги

en: All text fields are required
ru_RU: Все текстовые поля являются обязательными

en: Start typing for users...
ru_RU: Начните вводить для поиска пользователя...

en: Contains at least one of the following
ru_RU: Содержит хотябы один из следующих элементов

en: Contains none of the following
ru_RU: Не содержит ни одного из следующих элементов

en: Ticket: Hours since created
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента создания

en: Ticket: Hours since opened
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента открытия

en: Ticket: Hours since pending
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента в ожидании

en: Ticket: Hours since on-hold
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента как отложен

en: Ticket: Hours since solved
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента как решен

en: Ticket: Hours since closed
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента как закрыт

en: Ticket: Hours since assigned
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента как был назначен

en: Ticket: Hours since update
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента обновления

en: Ticket: Hours since requester update
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента обновления инициатором

en: Ticket: Hours since assignee update
ru_RU: Тикет: Время в часах с момента обновления исполнителем

en: Clone
ru_RU: Клонировать

en: Deactivate
ru_RU: Отключить

en: Activate
ru_RU: Включить

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Add Category
ru_RU: Добавить категорию

en: Rename
ru_RU: Переименовать

en: Article
ru_RU: Статья

note: "Update" in Helprace is a synonym to "News post" or "Blog post".
en: Update
ru_RU: Новость

en: Idea
ru_RU: Идея

en: Invite
ru_RU: Пригласить

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Page
ru_RU: Страница

en: First Page
ru_RU: Первая страница

en: Previous Page
ru_RU: Предыдущая страница

en: Next Page
ru_RU: Следующая страница

en: Last Page
ru_RU: Последняя страница

en: Items per Page
ru_RU: Элементов на странице

en: Bulk actions on selected
ru_RU: Массовые действия над выбранными элементами

en: Bulk Actions
ru_RU: Массовые действия

en: Select all items on this page
ru_RU: Выбрать все элементы на этой странице

en: Oops, something went wrong. Please refresh the page or try again later.
ru_RU: Ой! Какие-то неполадки. Пожалуйста, обновите страницу или повторите попытку позже.

en: Space Page
ru_RU: Страница раздела

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Integrations
ru_RU: Интеграции

en: Security
ru_RU: Безопасность

en: Logs
ru_RU: Журналы событий

en: API Log
ru_RU: Журнал API

en: Single Sign-On (SSO) Log
ru_RU: Журнал Single Sign-On (SSO)

en: New Macro
ru_RU: Новый макрос

en: CC: Set
ru_RU: Копия: Задать

en: CC: Add
ru_RU: Копия: Добавить

en: CC: Remove
ru_RU: Копия: Удалить

en: Monthly
ru_RU: Ежемесячно

en: Annual
ru_RU: Ежегодно

en: Please fill in title and details
ru_RU: Пожалуйста, введите заголовок и детали

en: The Helprace server cannot be contacted. This may be a temporary glitch or your internet connection may be down. Please refresh the browser page.
ru_RU: Не удается связаться с сервером Helprace. Это может быть временный сбой приложения или подключения к Интернету. Пожалуйста, обновите страницу браузера.

en: Reload
ru_RU: Обновить

[ctx: Number of replies]
en: Reply | Replies
ru_RU[0]: Ответ
ru_RU[1]: Ответа
ru_RU[3]: Ответов

note: Topic importing screen. Topic content format could be Plain text or HTML.
en: Topic content format:
ru_RU: Формат содержимого для тем:

en: Plain text
ru_RU: Обычный текст

en: Upload a spreadsheet (.csv) file.
ru_RU: Загрузите файл электронной таблицы (.csv).

en: Download CSV Template
ru_RU: Скачать шаблон CSV

en: Please select a channel on the left before importing
ru_RU: Пожалуйста, выберите канал слева перед импортом

en: Please select a file to import
ru_RU: Выберите файл для импорта

en: You will receive an email shortly with a download link to the exported file
ru_RU: Мы вскоре отправим вам письмо со ссылкой для скачивания экспортируемого файла

en: Helpful
ru_RU: Полезна

en: Unhelpful
ru_RU: Бесполезна

en: Support this
ru_RU: Поддержать

en: Vote against this
ru_RU: Голосовать против

en: Set Status
ru_RU: Изменить статус

en: New Folder
ru_RU: Новая папка

en: All macros in this folder will also be deleted.
ru_RU: Все макросы в этой папке будут также удалены.

en: New Category
ru_RU: Новая категория

en: No Reply
ru_RU: Без ответов

en: No Staff Reply
ru_RU: Без ответов сотрудников

en: I Created
ru_RU: Которые я создал

en: I Replied to
ru_RU: На которые я отвечал

en: I Voted for
ru_RU: За которые я голосовал

[ctx: Topic filter]
en: Unpublished
ru_RU: Неопубликовано

[ctx: Topic filter]
en: Published
ru_RU: Опубликовано

note: e.g. [John Doe] added [Topic Name]
en: %1$s added %2$s
ru_RU: %1$s добавил %2$s

note: e.g. [John Doe] replied to [Topic Name]
en: %1$s replied to %2$s
ru_RU: %1$s ответил в %2$s

note: e.g. [John Doe] commented on reply by [Peter Smith] to [Topic Name]
en: %1$s commented on reply by %2$s to %3$s
ru_RU: %1$s прокомментировал ответ от %2$s в %3$s

en: Created %s
ru_RU: Создано %s

en: Print
ru_RU: Печать

en: Posted in %s
ru_RU: Опубликовано в %s

en: %s is editing this topic. Making any changes will overwrite their work.
ru_RU: %s редактирует эту тему. Результаты их труда будут потеряны, если вы внесете какие-либо изменения.

en: Your changes to this topic were saved as a draft
ru_RU: Черновик ваших изменений этой темы сохранен

en: Resume Editing
ru_RU: Продолжить редактирование

en: Save & Publish
ru_RU: Сохранить и опубликовать

en: Save Unpublished
ru_RU: Сохранить неопубликованным

en: Publish to the user portal.
ru_RU: Опубликовать на портале для пользователей.

en: Save as draft.
ru_RU: Сохранить как черновик.

en: Follow Us
ru_RU: Подписывайтесь

en: Helprace Blog
ru_RU: Блог Helprace

en: Meet ALL of the following conditions:
ru_RU: Соответствует ВСЕМ следующим условиям:

en: Meet ANY of the following conditions:
ru_RU: Выполняется ЛЮБОЕ из следующих условий:

en: Perform these actions:
ru_RU: Выполнить следующие действия:

en: SLA Target
ru_RU: SLA цель

note: SLA target setup. E.g. [Ticket] with a priority [Equal to] [High]
en: with a priority
ru_RU: с приоритетом

note: SLA target setup. E.g. must be assigned to an agent [within 2 hours]
en: %1$s must %2$s be assigned to an agent
ru_RU: %1$s должен %2$s быть назначен агенту

note: SLA target setup. E.g. and solved [within 2 days (48 hours)]
en: %1$s and %2$s solved
ru_RU: %1$s и %2$s решен

en: Any
ru_RU: Любое

en: Equal to
ru_RU: Равно

en: any priority
ru_RU: любой приоритет

en: immediately
ru_RU: немедленно

en: within %d hour | within %d hours
ru_RU[0]: в течение %d часа
ru_RU[1]: в течение %d часов
ru_RU[3]: в течение %d часов

en: within %d day | within %d days
ru_RU[0]: в течение %d дня
ru_RU[1]: в течение %d дней
ru_RU[3]: в течение %d дней

en: %d hour | %d hours
ru_RU[0]: %d час
ru_RU[1]: %d часа
ru_RU[3]: %d часов

en: Add SLA Target
ru_RU: Добавить SLA цель

en: Empty
ru_RU: Пустой

en: Method
ru_RU: Метод

en: Result
ru_RU: Результат

en: Code
ru_RU: Код

en: IP Address
ru_RU: IP-адрес

en: Response
ru_RU: Ответ

en: Fault
ru_RU: Сбой

en: Decoded Token
ru_RU: Расшифрованный токен

en: Unable to decode token
ru_RU: Не удалось расшифровать токен

en: Reason
ru_RU: Причина

en: Received Token
ru_RU: Полученный токен

en: User portal title is displayed on the portal header, in email notifications and RSS feeds.
ru_RU: Заголовок пользовательского портала отображается в шапке портала, в email уведомлениях и RSS подписках.

en: This title does not affect the URL of your user portal home page, which is %1$s.
ru_RU: Этот заголовок не влияет на адрес главной страницы пользовательского портала, т.е. %1$s.

en: Website URL
ru_RU: URL-адрес сайта

en: Clicking on your logo in the User Portal takes users to this page. If left empty, it points to the main page of your User Portal.
ru_RU: Нажатие на ваш логотип на пользовательском портале откроет эту страницу. Если оставить это поле пустым, то нажатие на логотип будет открывать главную страницу пользовательского портала.

en: Logo
ru_RU: Логотип

en: Favicon
ru_RU: Значок

en: Disable if you would like users to access your site only after login or registration.
ru_RU: Отключите, если вы хотите чтобы у пользователей был доступ к сайту только после входа в систему или регистрации.

en: Helprace Login
ru_RU: Helprace Логин

en: Allow users to sign in with their Helprace accounts. When Helprace login is disabled, agents can login at this page in case of emergency: %1$s. There is no way to get to this page from the user portal.
ru_RU: Разрешить пользователям авторизоваться при помощи их учетных записей, созданных в Helprace. Если Helprace Логин отключен, агенты смогут авторизоваться на странице запасного входа: %1$s. Эта страница не видна из портала пользователя.

en: Allow new users registration
ru_RU: Разрешить регистрироваться новым пользователям

en: Allow your users to sign in using their favorite social account.
ru_RU: Предоставьте пользователям возможность входа с использованием их любимых социальных аккаунтов.

en: Single sign-on is a mechanism that allows you to authenticate users in your system and subsequently log them in to your Helprace portal. Single sign-on is based on JWT, a widely adopted open standard.
ru_RU: Single sign-on это механизм, позволяющий вашим пользователям автоматически входить в ваш портал Helprace после авторизации в вашей системе. Single sign-on основан на JWT - широко распространенном открытом стандарте.

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Regenerate
ru_RU: Сгенерировать новый

en: Remote Login URL
ru_RU: URL-адрес удаленного входа

en: This is the URL that Helprace will invoke to attempt remote authentication, e.g. %s
ru_RU: Helprace будет перенаправлять пользователей на этот адрес для удаленной авторизации. Пример адреса: %s

en: Remote Logout URL
ru_RU: URL-адрес удаленного выхода

en: This is the URL that Helprace will return your users to after they log out, e.g. %s
ru_RU: Helprace будет направлять пользователей по этому адресу после того, как они выйдут из системы. Пример адреса: %s

en: Open Remote Login URL in a New Window
ru_RU: Открывать URL-адрес удаленного входа в новом окне

en: If the Feedback Widget doesn't work properly when you're logged out, turn this option on. %1$sLearn more%2$s
ru_RU: Если виджет обратной связи работает некорректно когда вы неавторизованы, включите эту опцию. %1$sПодробнее%2$s

en: Restrict by IP
ru_RU: Ограничение по IP

en: Only requests from these IP ranges will be allowed. Others will see the "Access Denied" message. Specify the IP range using asterisk (*) wild cards in n.n.n.n format (where n is a number or an asterisk) or using the IP subnet mask syntax n.n.n.n/n. Separate multiple IP ranges with a comma.
ru_RU: Разрешаются запросы только из этих диапазонов IP-адресов. Остальные увидят сообщение "Доступ запрещен". Укажите диапазон IP-адресов с помощью знаков подстановки-звездочек (*) в формате n.n.n.n (где n – число или звездочка) или используя синтаксис n.n.n.n/n маски подсети IP. Отдельные диапазоны разделяются запятыми.

en: Your current IP address is: %s
ru_RU: Ваш текущий IP-адрес: %s

en: This channel contains site news and updates published by your team. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page with the list of updates and set commenting options.
ru_RU: Этот канал содержит новости, опубликованные вашей командой. Вы можете показать или скрыть его из портала пользователя, изменить внешний вид страницы со списком новостей и параметры комментирования.

en: This channel is for organizing your company literature. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of articles, set commenting and voting options.
ru_RU: Этот канал поможет систематизировать документацию вашей компании. Вы можете показать или скрыть его из портала пользователя, изменить внешний вид страницы со списком статей, а также изменить параметры голосования и комментирования.

en: This channel allows users to ask questions about your brand. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of questions, set commenting and voting options.
ru_RU: Этот канал позволяет пользователям задавать вопросы о вашем бренде. Вы можете показать или скрыть его из портала пользователя, изменить внешний вид страницы со списком вопросов, а также изменить параметры голосования и комментирования.

en: This channel allows users to suggest ideas and track their progress. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of ideas, set commenting and voting options.
ru_RU: Этот канал позволяет пользователям предлагать идеи и следить за их развитием. Вы можете показать или скрыть его из портала пользователя, изменить внешний вид страницы со списком идей, а также изменить параметры голосования и комментирования.

en: This channel allows users to report issues with your product. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of problems, set commenting and voting options.
ru_RU: Этот канал позволяет пользователям сообщать о проблемах. Вы можете показать или скрыть его из портала пользователя, изменить внешний вид страницы со списком проблем, а также изменить параметры голосования и комментирования.

en: This channel allows users to leave a good word about your work. You can show or hide it in the user portal, change the look of the page showing the list of praise, and set commenting options.
ru_RU: Этот канал позволяет пользователям похвалить вашу работу. Вы можете показать или скрыть его из портала пользователя, изменить внешний вид страницы со списком благодарностей и параметры комментирования.

en: Adjust the look of your user portal's "All Topics" page which aggregates all channels into a sortable list
ru_RU: Настройте внешний вид страницы «Все темы» вашего портала пользователя, которая объединяет темы из всех каналов в один список

en: Enable This Channel
ru_RU: Включить этот канал

en: Make this channel available in the User Portal.
ru_RU: Сделать этот канал доступным на портале для пользователей.

en: Default Filter
ru_RU: Фильтр по умолчанию

en: Show Preview
ru_RU: Показывать превью

en: Show short content preview in the topics list.
ru_RU: Показывать короткое превью содержимого в списке тем.

en: Show Additional Info
ru_RU: Показывать дополнительную информацию

en: Show additional details (like the author name or total replies) in the topics list.
ru_RU: Показывать дополнительную информацию в списке тем (например: имя автора или кол-во ответов).

[ctx: Voting type]
en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: User can give a positive vote (+1).
ru_RU: Пользователь может проголосовать положительно (+1).

en: User can vote either positive or negative (+1 or -1).
ru_RU: Пользователь может проголосовать либо положительно, либо отрицательно (+ 1 или -1).

en: User can vote on a scale from +1 to +3.
ru_RU: Пользователь может проголосовать по шкале от + 1 до + 3.

en: User can vote on a scale from -3 to +3.
ru_RU: Пользователь может проголосовать по шкале от -3 до + 3.

en: Commenting
ru_RU: Комментирование

en: Allow users to post new comments and replies.
ru_RU: Разрешить пользователям добавлять новые комментарии и ответы.

[ctx: Replies sorting]
en: Date: Oldest First
ru_RU: Дата: Сначала старые

[ctx: Replies sorting]
en: Date: Newest First
ru_RU: Дата: Сначала новые

[ctx: Turned off feature or setting]
en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Address Line 1
ru_RU: Адрес, строка 1

en: Address Line 2
ru_RU: Адрес, строка 2

en: App is Installed
ru_RU: Приложение установлено

en: Uninstall
ru_RU: Удалить

en: Install App
ru_RU: Установить приложение

en: You can use the API to access functions such as ticket and topic creation, or knowledge base and community searches. This enables you to integrate Helprace functions in your own website or applications.
ru_RU: Вы можете использовать API для доступа к таким функциям как создание новой темы или тикета, поиск в сообществе или базе знаний. Это позволяет вам интегрировать функции Helprace с вашим сайтом или приложениями.

en: Turn API on
ru_RU: Включить API

en: Turn API server on and allow remote connections.
ru_RU: Включить сервер API и разрешить удаленные подключения.

en: Allowed IPs
ru_RU: Разрешённые IP адреса

en: Generate New API Key
ru_RU: Сгенерировать новый API ключ

en: No API keys generated yet
ru_RU: Пока нет сгенерированных API ключей

en: Here you can change the UI language of both your admin panel and user portal. Our localization tools allow you to suggest improvements or submit new translations for approval.
ru_RU: Здесь мы можете изменить язык пользовательского интерфейса для панели администратора и портала пользователя. Наши инструменты для локализации позволяют вам предлагать улучшения или добавлять новые переводы для рассмотрения.

en: Changing this setting will trigger your account re-indexing to make the search more accurate for the language you've selected. Re-indexing takes some time (normally no longer than an hour) and you may be experiencing some search glitches until it is done.
ru_RU: Изменение этой настройки вызовет переиндексацию вашего аккаунта. Это нужно для того, чтобы сделать поиск более точным для языка, который вы выберете. Переиндексация занимает некоторое время (обычно, не больше часа) и вы можете заметить неточности в работе поиска, до полного завершения переиндексации.

en: Want to help translate Helprace into your language?
ru_RU: Хотите помочь перевести Helprace на ваш язык?

en: Go to Translation Portal
ru_RU: Перейти к порталу переводчика

en: Enter Translation Mode
ru_RU: Войти в режим перевода

en: Show Block
ru_RU: Показывать блок

en: Show Facebook Like Box on the home page.
ru_RU: Показывать блок Facebook Like на главной странице.

en: Facebook Page URL
ru_RU: URL-адрес страницы Facebook

en: The easiest way to integrate your user portal with your website is by using a feedback widget. The feedback widget can be called up by clicking a tab or custom link.
ru_RU: Виджет обратной связи это наиболее легкий способ интегрировать ваш портал пользователя с вашим веб-сайтом. Виджет обратной связи может быть вызван кликом на табе или произвольной ссылке.

en: Intergration Type
ru_RU: Тип интеграции

en: Tab
ru_RU: Таб

en: Display the feedback tab on your page.
ru_RU: Показывать таб обратной связи на вашей странице.

en: Own Link
ru_RU: Собственная ссылка

en: Users would open the widget by clicking your custom link. You might need basic JavaScript knowledge.
ru_RU: Пользователи будут открывать виджет нажимая на вашу ссылку. Могут потребоваться базовые знания JavaScript.

en: The tab will display on the side of your customers browser window. You can type here what the tab would say.
ru_RU: Таб будет отображаться с краю в окне браузера вашего клиента. Здесь вы можете задать текст таба.

en: Position
ru_RU: Позиция

en: Left
ru_RU: Слева

en: Right
ru_RU: Справа

en: Bottom-Left
ru_RU: Снизу слева

en: Bottom-Right
ru_RU: Внизу справа

en: Top-Left
ru_RU: Сверху слева

en: Top-Right
ru_RU: Сверху справа

en: Background Color
ru_RU: Цвет фона

en: A hex code starting with # (e.g. %1$s) or a color name (e.g. %2$s or %3$s).
ru_RU: Шестнадцатеричный код, начинающийся с # (например, %1$s) или имя цвета (например, %2$s или %3$s).

en: Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Open in a New Tab
ru_RU: Открыть в новой вкладке

en: Open Feedback Widget in a new window or tab.
ru_RU: Открывать виджет обратной связи в новом окне или вкладке.

en: Copy and paste the following code into your HTML just before the closing %s tag:
ru_RU: Скопируйте и вставьте следующий код в ваш HTML непосредственно перед закрытием тега %s:

en: Insert this link on your page. You can modify it, just make sure to keep the onClick handler:
ru_RU: Добавьте эту ссылку на вашу страницу. Вы можете изменять её, просто убедитесь, что onClick обработчик остается на месте:

en: Generate Code
ru_RU: Сгенерировать код

en: Ticket Settings
ru_RU: Настройки тикетов

en: Allow users to submit tickets via the user portal. If disabled, the "Submit a Request" button in the user portal will be unavailable and users will have to write to your account email address to create a ticket. If you wish to turn off the Tickets module altogether, consider uninstalling the Tickets app.
ru_RU: Разрешить пользователям отправлять тикеты через портал пользователя. Если эта настройка отключена, кнопка "Отправить запрос" в портале пользователя будет недоступна и пользователи смогут создавать тикеты только отправляя письма на email адрес вашего аккаунта. Если вы хотите отключить модуль с тикетами полностью, мы рекомендуем вам удалить приложение Тикеты.

en: Enable rich text formatting in tickets.
ru_RU: Включить форматирование текста в тикетах.

en: WYSIWYG will be available to agents as well as to end-users. Also allows inserting images, videos, etc.
ru_RU: WYSIWYG будет доступен агентам и конечным пользователям. Кроме прочего, он позволяет загружать картинки, видео, и т.д.

en: Offer end-users the ability to rate their customer service experience on a ticket.
ru_RU: Предлагать конечным пользователям возможность оценить свой опыт обслуживания.

en: You can customize the look of these notifications and when customers receive them.
ru_RU: Вы можете настроить внешний вид этих уведомлений и когда клиенты их получают.

en: Carbon Copies
ru_RU: Копии

en: CCs on Tickets
ru_RU: Копии в тикетах

en: Allow agents add CCs to a ticket.
ru_RU: Разрешить агентам добавлять получателей копий тикетов (CC).

en: Only Agents Can Add CCs
ru_RU: Добавлять получателей копий могут только агенты

en: Ignore CCs from end-users' emails.
ru_RU: CC поля из писем конечных пользователей будут игнорироваться.

en: Blacklist
ru_RU: Черный список

en: List of emails that cannot be CCed. Separate multiple email addresses with a space.
ru_RU: Список адресов email, которые нельзя добавлять в копию (CC). Адреса следует разделять пробелом.

en: Edit these email templates to customize the text and layout of email notifications. Do not remove &lt;body&gt; tag and {$content} placeholder.
ru_RU: Чтобы изменить текст и макет писем, отредактируйте эти шаблоны. Не удаляйте тег &lt;body&gt; и переменную {$content}.

en: Space Type
ru_RU: Тип раздела

en: Your goods and services can be separated into isolated areas - we call them "spaces". Pick a name for these areas that better match your business profile.
ru_RU: Вы можете распределить ваши товары и услуги по нескольким изолированным разделам. Выберите как эти разделы должны называться, чтобы максимально соответствовать профилю вашего бизнеса.

en: Manage Spaces
ru_RU: Управление разделами

en: Got a question or need help? Please %1$scontact support%2$s.
ru_RU: У вас есть вопросы или нужна помощь? Пожалуйста, %1$sсвяжитесь с нами%2$s.

en: You can %1$sdelete your Helprace account%2$s. Forever.
ru_RU: Вы можете %1$sудалить ваш аккаунт Helprace%2$s. Навсегда.

en: Change your subscription plan, biling cycle or agents.
ru_RU: Изменение тарифного плана подписки, периодичности оплаты или кол-ва агентов.

en: You currently have %s agent in Helprace. | You currently have %s agents in Helprace.
ru_RU[0]: Сейчас у вас в Helprace %s агент.
ru_RU[1]: Сейчас у вас в Helprace %s агента.
ru_RU[3]: Сейчас у вас в Helprace %s агентов.

en: Your current subscription has a limit of %s agent. | Your current subscription has a limit of %s agents.
ru_RU[0]: Ваша текущая подписка ограничена %s агентом.
ru_RU[1]: Ваша текущая подписка ограничена %s агентами.
ru_RU[3]: Ваша текущая подписка ограничена %s агентами.

en: Upgrade your subscription to ensure uninterrupted service.
ru_RU: Пожалуйста, обновите подписку, чтобы продолжить работу без перебоев.

en: Turn on Google Analytics.
ru_RU: Включить Google Analytics.

note: Unique Google Analytics ID for your Helprace portal (e.g. UA-000000-01)
en: Tracking ID
ru_RU: Трекинг ID

en: If you wish to receive invoices by email, add your address here. Additional addresses must be separated by commas.
ru_RU: Если вы хотите получать счета по электронной почте, добавьте свой адрес здесь. Дополнительные адреса должны быть разделены запятыми.

en: Show this block on the space home page.
ru_RU: Показывать этот блок на главной странице раздела.

en: Records to Show
ru_RU: Кол-во выводимых записей

en: Show this block on the home page.
ru_RU: Показывать этот блок на главной странице.

en: Show Description
ru_RU: Показывать описание

en: Show space descriptions.
ru_RU: Показывать описания разделов.

en: Free plan is limited to 3 agents
ru_RU: Бесплатный план имеет ограничение в 3 агента

en: We recommend you select at least %s agent to ensure uninterrupted service. | We recommend you select at least %s agents to ensure uninterrupted service.
ru_RU[0]: Мы рекомендуем вам выбрать по крайней мере %s агента, чтобы продолжить работу без перебоев.
ru_RU[1]: Мы рекомендуем вам выбрать по крайней мере %s агента, чтобы продолжить работу без перебоев.
ru_RU[3]: Мы рекомендуем вам выбрать по крайней мере %s агентов, чтобы продолжить работу без перебоев.

en: Since the Free plan has a cap of 3 agents, we recommend you select the %1$s plan with at least %2$s agent to ensure uninterrupted service. | Since the Free plan has a cap of 3 agents, we recommend you select the %1$s plan with at least %2$s agents to ensure uninterrupted service.
ru_RU[0]: Поскольку бесплатный тарифный план имеет ограничение на 3 агента, мы рекомендуем вам выбрать тарифный план %1$s и, по крайней мере, %2$s агента, чтобы продолжить работу без перебоев.
ru_RU[1]: Поскольку бесплатный тарифный план имеет ограничение на 3 агента, мы рекомендуем вам выбрать тарифный план %1$s и, по крайней мере, %2$s агента, чтобы продолжить работу без перебоев.
ru_RU[3]: Поскольку бесплатный тарифный план имеет ограничение на 3 агента, мы рекомендуем вам выбрать тарифный план %1$s и, по крайней мере, %2$s агентов, чтобы продолжить работу без перебоев.

en: per year
ru_RU: в год

en: per month
ru_RU: в месяц

en: compare plans
ru_RU: сравнить тарифные планы

en: Total number of staff members with access to your Helprace.
ru_RU: Общее количество сотрудников, имеющих доступ к вашему аккаунту Helprace.

en: What's an agent?
ru_RU: Что такое агент?

en: Total
ru_RU: Сумма

en: Here you can customize the look and feel of your user portal. Add custom style sheets and HTML codes to the header, footer and <head> section below. These changes will apply to all pages in your portal.
ru_RU: Здесь вы можете настроить внешний вид вашего пользователя портала. Добавьте сюда ваши CSS стили, HTML-код для хэдера, футера и раздела <head>. Эти изменения применяются ко всем страницам вашего портала.

en: Add your CSS via URL, as a file or by pasting the code below. Styles will be applied in the same order as they appear on this page.
ru_RU: Добавьте ваш CSS, указав прямой URL, загрузив файл или скопировав код в поле ниже. Стили применяются в том же порядке, что и на этой странице.

en: HTML Header & Footer
ru_RU: HTML хэдер и футер

en: Footer
ru_RU: Футер

en: HTML Code for &lt;head&gt;
ru_RU: HTML-код для &lt;head&gt;

en: Need Help?
ru_RU: Нужна помощь?

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Chat Now
ru_RU: Начать чат

en: Contact Support
ru_RU: Обратиться в поддержку

en: %s day left on trial | %s days left on trial
ru_RU[0]: %s день до конца пробного периода
ru_RU[1]: %s дня до конца пробного периода
ru_RU[3]: %s дней до конца пробного периода

en: Click to select your plan
ru_RU: Нажмите, чтобы выбрать подходящий план

en: Contact Owner of this account for plan or payment details
ru_RU: Свяжитесь с владельцем этого аккаунта по поводу тарифного плана или оплаты

en: Billing Problem
ru_RU: Проблема с оплатой

en: You're subscribed to less agents than you already have. Please resolve this to receive uninterrupted service.
ru_RU: Ваш тарифный план включает меньшее количество агентов, чем уже добавлено в систему. Пожалуйста, решите это чтобы продолжить работу без перебоев.

en: Select Plan
ru_RU: Выбрать тарифный план

en: There is a problem with your Helprace account billing. Please resolve.
ru_RU: Существует проблема с оплатой вашего аккаунта Helprace. Пожалуйста, решите её.

en: There is a problem with your Helprace account billing. Please contact your Account Owner(s) for resolution.
ru_RU: Существует проблема с оплатой вашего аккаунта Helprace. Пожалуйста, свяжитесь с владельцем вашего аккаунта чтобы решить её.

en: Reload Required
ru_RU: Требуется перезагрузка страницы

en: The application has been updated. Please reload the page to continue.
ru_RU: Приложение было обновлено. Пожалуйста, перезагрузите страницу, чтобы продолжить.

en: Reload Page
ru_RU: Перезагрузить страницу

en: Add Folder
ru_RU: Добавить папку

en: Add Macro
ru_RU: Добавить макрос

en: %1$sLearn more about macros%2$s and how they speed up ticketing.
ru_RU: %1$sПодробнее о макросах%2$s и о том, как они ускоряют работу с тикетами.

en: Macro
ru_RU: Макрос

en: Macros are commands that save your time by performing multiple ticket actions at once. These can include setting a ticket's status, priority, tags and inserting canned responses. Macros improve productivity and simplify ticket management.
ru_RU: Макросы — это команды, экономящие ваше время, позволяя вам совершать несколько действий с тикетом одновременно. Эти действия включают в себя смену статуса и приоритета тикета, добавление тегов и вставку готовых ответов. Макросы повышают вашу продуктивность и упрощают работу с тикетами.

en: Select a macro on the left to edit it or %1$screate a new one%2$s.
ru_RU: Выберите макрос слева, чтобы изменить его или %1$sсоздайте новый%2$s.

en: Filters
ru_RU: Фильтры

[ctx: Number of replies (always plural)]
en: Replies
ru_RU: Ответы

en: No Data
ru_RU: Нет данных

en: Please upgrade your Helprace plan to enable this feature.
ru_RU: Пожалуйста, смените тарифный план Helprace чтобы включить эту функцию.

en: Please ask the account Owner to upgrade Helprace plan to enable this feature.
ru_RU: Пожалуйста, попросите владельца аккаунта сменить тарифный план Helprace для включения этой функции.

en: This feature is not available in your current plan.
ru_RU: Эта функция не доступна в вашем текущем тарифном плане.

en: You can only have one space in your plan.
ru_RU: В вашем текущем тарифном плане может быть только один раздел.

en: Please upgrade to unlock more spaces.
ru_RU: Смените ваш тарифный план, чтобы иметь возможность добавлять больше разделов.

en: Please ask account Owner to upgrade plan in order to add more spaces.
ru_RU: Пожалуйста, попросите владельца аккаунта сменить тарифный план, чтобы иметь возможность добавлять больше разделов.

note: This exception is shown if user tries to save a topic to a space, which has been disabled due to a plan downgrade
en: No changes allowed in this space. It is disabled because there can only be one space in your plan.
ru_RU: Вы не можете изменять этот раздел. Он отключен так как в вашем текущем тарифном плане может быть только один раздел.

en: Please upgrade.
ru_RU: Пожалуйста, смените план.

en: This space is disabled. You can only have one space in your plan.
ru_RU: Этот раздел отключен. Ваш тарифный план позволяет иметь только один раздел.

note: a very short time ago (a few seconds).
en: just now
ru_RU: только что

en: a minute | %d minutes
ru_RU[0]: минуту
ru_RU[1]: %d минуты
ru_RU[3]: %d минут

en: an hour | %d hours
ru_RU[0]: час
ru_RU[1]: %d часа
ru_RU[3]: %d часов

en: a day | %d days
ru_RU[0]: день
ru_RU[1]: %d дня
ru_RU[3]: %d дней

en: a month | %d months
ru_RU[0]: месяц
ru_RU[1]: %d месяца
ru_RU[3]: %d месяцев

en: a year | %d years
ru_RU[0]: год
ru_RU[1]: %d года
ru_RU[3]: %d лет

note: Part of a phrase, which specifies a moment of time in the past. E.g. '[13 days] ago' or '[2 months] ago'
en: ago
ru_RU: назад

en: Multiple Selection
ru_RU: Множественный выбор

en: All Types
ru_RU: Все типы

en: Insert Image
ru_RU: Вставить изображение

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Please select an image or insert an image URL first
ru_RU: Сначала выберите изображение или вставьте его URL-адрес

en: From the Web
ru_RU: Из интернета

en: Image URL
ru_RU: URL изображения

en: Please, enter at least %s character | Please, enter at least %s characters
ru_RU[0]: Пожалуйста, введите по крайней мере %s символ
ru_RU[1]: Пожалуйста, введите по крайней мере %s символа
ru_RU[3]: Пожалуйста, введите по крайней мере %s символов

en: Resize image to a specific width (keep aspect ratio)
ru_RU: Изменение размера изображения до заданной ширины (с сохранением пропорций)

en: Hotkeys that work with Ctrl or &#8984;
ru_RU: Горячие клавиши, которые работают с Ctrl или &#8984;

note: Short form for Sunday
en: SU
ru_RU: ВС

note: Short form for Monday
en: MO
ru_RU: ПН

note: Short form for Tuesday
en: TU
ru_RU: ВТ

note: Short form for Wednesday
en: WE
ru_RU: СР

note: Short form for Thursday
en: TH
ru_RU: ЧТ

note: Short form for Friday
en: FR
ru_RU: ПТ

note: Short form for Saturday
en: SA
ru_RU: СБ

en: January
ru_RU: Январь

en: February
ru_RU: Февраль

en: March
ru_RU: Март

en: April
ru_RU: Апрель

[ctx: Long form (same as the short form in English, but may be different in other languages)]
en: May
ru_RU: Май

en: June
ru_RU: Июнь

en: July
ru_RU: Июль

en: August
ru_RU: Август

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: October
ru_RU: Октябрь

en: November
ru_RU: Ноябрь

en: December
ru_RU: Декабрь

en: Next month
ru_RU: Следующий месяц

en: Prev month
ru_RU: Предыдущий месяц

note: Part of a phrase, which specifies a moment of time in the future. E.g. '[13 days] from now' or '[2 months] from now'
en: from now
ru_RU: с этого момента

note: Short version of 'January'
en: Jan
ru_RU: янв

note: Short version of 'February'
en: Feb
ru_RU: февр

note: Short version of 'March'
en: Mar
ru_RU: март

note: Short version of 'April'
en: Apr
ru_RU: апр

[ctx: Short form (same as the long form in English, but may be different in other languages)]
en: May
ru_RU: Май

note: Short version of 'June'
en: Jun
ru_RU: июнь

note: Short version of 'July'
en: Jul
ru_RU: июль

note: Short version of 'August'
en: Aug
ru_RU: авг

note: Short version of 'September'
en: Sep
ru_RU: сент

note: Short version of 'October'
en: Oct
ru_RU: окт

note: Short version of 'November'
en: Nov
ru_RU: нояб

note: Short version of 'December'
en: Dec
ru_RU: дек

en: Attention!
ru_RU: Внимание!

en: %1$s of %2$s
ru_RU: %1$s из %2$s

en: Files Failed to Upload
ru_RU: Не удалось загрузить файлы

en: File of this type is not allowed for upload. Here is the list of allowed file types:
ru_RU: Файл этого типа загружать нельзя. Вот список разрешенных типов файлов:

en: Your browser doesn't support drag'n'drop file uploads. Please upgrade.
ru_RU: Ваш браузер не поддерживает загрузку файлов при помощи перетаскивания. Пожалуйста, обновите его.

en: Minimal field length is %s
ru_RU: Минимальная длина поля: %s

en: Maximal field length is %s
ru_RU: Максимальная длина поля: %s

en: Pattern does not match
ru_RU: Шаблон не соответствует

en: Invalid email
ru_RU: Некорректный email

en: Invalid site URL
ru_RU: Недопустимый URL-адрес сайта

en: Item is not selected
ru_RU: Элемент не выбран

en: Invalid phone number
ru_RU: Некорректный номер телефона

en: Value must be not empty
ru_RU: Значение не может быть пустым

en: Invalid number
ru_RU: Недопустимое число

en: Action
ru_RU: Действие

en: There is no data to display
ru_RU: Нет данных для отображения

en: Selected:
ru_RU: Выбрано:

en: Create
ru_RU: Создать

en: Invite Users
ru_RU: Пригласить пользователей

en: Change Role
ru_RU: Изменить роль

en: Block
ru_RU: Заблокировать

en: Unblock
ru_RU: Разблокировать

en: Search or view suggestions (Ctrl+/)
ru_RU: Поиск или просмотр предложений (Ctrl +/)

en: Saved Replies / Macros
ru_RU: Сохраненные ответы / макросы

en: Recover Automatically
ru_RU: Востановить автоматически

en: Submit
ru_RU: Отправить

en: Assign to Me
ru_RU: Назначить мне

en: Edit & Recover
ru_RU: Изменить и Восстановить

en: Empty Reply
ru_RU: Пустой ответ

en: Would you like to send attachment(s) with an empty reply?
ru_RU: Вы желаете отправить вложение с пустым ответом?

en: Automate repeat ticket actions and quickly respond to common requests.
ru_RU: Автоматизируйте повторяющиеся действия над тикетом и быстро отвечайте на стандартные запросы.

en: CC:
ru_RU: Копия:

en: Enter a message for an internal note...
ru_RU: Введите текст внутренней заметки...

en: Enter a message to send a reply...
ru_RU: Введите сообщение, чтобы отправить ответ...

en: Add Filter
ru_RU: Добавить фильтр

en: My Filters
ru_RU: Мои фильтры

en: SLA Violations
ru_RU: Нарушения SLA

en: The free plan allows a single public space only. The space cannot be internal. Please upgrade plan to add restricted or additional spaces.
ru_RU: Бесплатный тарифный план позволяет иметь только один публичный раздел. Это раздел не может быть только для внутреннего использования. Пожалуйста смените ваш тарифный план чтобы добавлять больше разделов, в т.ч. разделов для внутреннего использования.

en: Access denied
ru_RU: Доступ запрещен

en: Login failed
ru_RU: Ошибка входа

en: Forum
ru_RU: Форум

en: Unrated
ru_RU: Без рейтинга

en: Ticket #
ru_RU: Номер тикета

en: All tickets
ru_RU: Все тикеты

en: %1$s with priority %2$s
ru_RU: %1$s с приоритетом %2$s

note: Hover hints for SLA on Tickets page, e.g.: "Incidents with priority < Urgent: Must be assigned to an agent within 24 hours and must be solved within 120 hours", "Tickets: Must be assigned to an agent immediately and must be solved within 1 hour"
en: %1$s: Must be assigned to an agent %2$s and must be solved %3$s
ru_RU: %1$s: Должны быть назначены агентам %2$s и должны быть выполнены %3$s

[ctx: Activity filter]
en: Added
ru_RU: Добавил

en: Home
ru_RU: Главная

[ctx: Default first name]
note: If, for whatever reason, Helprace is unable to retrieve user's first name, this one will be used
en: New
ru_RU: Новый

en: Fields To and Subject are required
ru_RU: Поля Кому и Тема должны быть обязательно заполнены

en: Your account is not yet activated. For activation follow the link in the confirmation email we've sent you. Can't find the email? %1$sResend confirmation email%2$s.
ru_RU: Ваш аккаунт не активирован. Для активации, пожалуйста, откройте ссылку из письма подтверждения, которое мы вам отправили. Не можете найти письмо? %1$sОтправить подтверждение снова%2$s.

en: Email or password you entered is incorrect
ru_RU: Вы ввели неверный email или пароль

en: Please enter valid email address
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный адрес

en: This Helprace account has been suspended. Please contact your Account Owner(s) to resolve the issue.
ru_RU: Этот Helprace аккаунт был заблокирован. Пожалуйста свяжитесь с владельцем вашего аккаунта для решения этого вопроса.

en: The Helprace trial has expired. Please contact your Account Owner(s) to subscribe.
ru_RU: Ваша пробная версия Helprace истекла. Пожалуйста свяжитесь с владельцем вашего аккаунта для выбора тарифного плана.

en: This email is not yet activated. For activation follow the link in the confirmation email we've sent you. Can't find the email? %1$sResend confirmation email%2$s.
ru_RU: Этот email не активирован. Для активации, пожалуйста, откройте ссылку из письма подтверждения, которое мы вам отправили. Не можете найти письмо? %1$sОтправить подтверждение снова%2$s.

en: Authorization failed
ru_RU: Ошибка авторизации

en: Check your email for password reset instructions
ru_RU: Проверьте свою электронную почту для получения инструкций по смене пароля

en: We were unable to find an account with that email address
ru_RU: Мы не смогли найти аккаунт с таким адресом электронной почты

en: Unexpected error: %s
ru_RU: Непредвиденная ошибка: %s

en: Please check your email to activate your account and login
ru_RU: Пожалуйста, проверьте вашу электронную почту, чтобы активировать ваш аккаунт и войти

en: Your account is activated. Welcome aboard!
ru_RU: Ваш аккаунт активирован. Добро пожаловать на борт!

en: Your account is not activated. Check the activation URL.
ru_RU: Аккаунт не активирован. Проверьте URL-адрес активации.

en: Successful registration! You have been logged in.
ru_RU: Успешная регистрация! Вы вошли.

en: You cannot delete your primary or the last email address
ru_RU: Нельзя удалить свой основной или последний адрес электронной почты

en: Email deleted successfully
ru_RU: Письмо удалено успешно

en: Invalid verification code.
ru_RU: Неверный код подтверждения.

en: Email verified.
ru_RU: Email подтвержден.

en: Emails address was set as primary
ru_RU: Адрес электронной почты был установлен как основной

en: You are not logged in or this is not your account
ru_RU: Вы не залогинены или это не ваша учетная запись

en: Email not found.
ru_RU: Email не найден.

en: Sad to see you go. Your account was cancelled.
ru_RU: Жаль, что вы уходите. Ваш аккаунт был удален.

en: No File Provided
ru_RU: Не указан файл

en: Failed adding subscription
ru_RU: Не удалось добавить подписку

en: Unsubscribe failed
ru_RU: Отписаться не удалось

en: Incorrect code
ru_RU: Неверный код

en: Account Info
ru_RU: Учетная запись

en: subdomain
ru_RU: поддомен

en: Enable these modules by default
ru_RU: Включите эти модули по умолчанию

en: Make my Helprace in...
ru_RU: Переведите мой Helprace на...

en: CREATE MY ACCOUNT
ru_RU: СОЗДАТЬ МОЙ АККАУНТ

en: Your Name
ru_RU: Ваше имя

en: Create Your Profile
ru_RU: Создайте свой профиль

en: Your Email
ru_RU: Ваш email

en: Current password is not correct
ru_RU: Текущий пароль не правильный

en: '%value%' is not valid. Characters allowed: A-Z, a-z, 0-9, ~ (tilde), _ (underscore), - (hyphen).
ru_RU: «%value%» недопустимо. Разрешенные символы: A-Z, a-z, 0-9, ~ (тильда), _ (подчеркивание), - (дефис).

en: This email is already registered
ru_RU: Такой email уже существует

en: Date is in the past
ru_RU: Дата находится в прошлом

en: Confirmation Code
ru_RU: Код подтверждения

en: Please add at least one condition and action
ru_RU: Пожалуйста, добавьте по крайней мере одно условие и действие

en: Suspended Tickets
ru_RU: Заблокированные тикеты

en: Emails that failed to be converted into tickets end up here
ru_RU: Письма, которые не смогли быть преобразованы в тикеты

en: Email address is required.
ru_RU: Необходимо указать email.

en: Email address is invalid.
ru_RU: Некорректный адрес электронной почты.

en: %s - email already exists
ru_RU: %s - этот email уже существует

en: You can't change your own role
ru_RU: Вы не можете изменить вашу собственную роль

en: You can't block yourself
ru_RU: Вы не можете заблокировать себя

en: Primary space can not be deleted
ru_RU: Основной раздел не может быть удален

en: Invalid vote value. These values are allowed by the current settings: %s
ru_RU: Недопустимое значение для голоса. Текущие настройки разрешают такие значения: %s

en: Voting for topics in this channel is disabled.
ru_RU: Голосование за темы в этом канале отключено.

en: %s tag must be present
ru_RU: %s - этот тег должен присутствовать

en: %s placeholder must be present
ru_RU: %s - эта переменная должна присутствовать

en: %1$s tag must be placed before %2$s placeholder
ru_RU: Тег %1$s должен находиться до переменной %2$s

en: This address already exists
ru_RU: Такой адрес уже существует

en: IP range is invalid
ru_RU: Недопустимый диапазон IP-адресов

en: Your current IP address is outside the IP range you're trying to save. It hasn't been saved to prevent you from blocking yourself.
ru_RU: Ваш текущий IP-адрес находится вне диапазона IP, который вы пытаетесь сохранить. Он не был сохранен, чтобы предотвратить самоблокировку.

en: You can import no more than %1$s users at a time. Your file contains %2$s users. No users have been imported.
ru_RU: Одновременно можно импортировать не более чем %1$s пользователей. Загруженный файл содержит %2$s пользователей. Пользователи не были импортированы.

en: %s user invited | %s users invited
ru_RU[0]: %s пользователь приглашен
ru_RU[1]: %s пользователя приглашены
ru_RU[3]: %s пользователей приглашены

en: We are testing your email address
ru_RU: Мы тестируем ваш email адрес

[ctx: Default space name]
en: General
ru_RU: Общий

en: Email address does not exist
ru_RU: Email не существует

en: This email address haven't been verified yet. Only verified email can be primary. Please check your inbox for a verification message.
ru_RU: Этот email не был подтвержден. Только подтвержденный имейл можно сделать основным. Пожалуйста, проверьте почту.

en: This email address already exists
ru_RU: Такой email уже существует

en: Edit Category
ru_RU: Редактировать категорию

en: New Topic
ru_RU: Новая тема

en: Ask a Question
ru_RU: Задать вопрос

en: Report a Problem
ru_RU: Сообщить о проблеме

en: Share an Idea
ru_RU: Предложить идею

en: Give Praise
ru_RU: Поблагодарить

en: Post an Update
ru_RU: Опубликовать новость

en: Post an Article
ru_RU: Опубликовать статью

en: All Questions
ru_RU: Все вопросы

en: All Problems
ru_RU: Все проблемы

en: All Articles
ru_RU: Все статьи

en: All Ideas
ru_RU: Все идеи

en: All Praise
ru_RU: Все благодарности

[ctx: User activity record]
en: Deleted
ru_RU: Удалил

[ctx: User activity record]
en: Edited
ru_RU: Отредактировал

[ctx: User activity record]
en: Enabled
ru_RU: Включил

[ctx: User activity record]
en: Disabled
ru_RU: Отключил

[ctx: User activity record]
en: Unmarked Best
ru_RU: Снял отметку "лучший ответ"

[ctx: User activity record]
note: User activity. Shown when a user had added or replied to a topic, and thus was automatically subscribed to the topic acitivity (i.e. he started to follow it automatically)
en: Auto Followed
ru_RU: Автоподписка

en: Services
ru_RU: Сервисы

en: Departments
ru_RU: Отделы

en: All Products
ru_RU: Все продукты

en: All Services
ru_RU: Все сервисы

en: All Forums
ru_RU: Все форумы

en: All Departments
ru_RU: Все отделения

en: Select Space
ru_RU: Выбрать раздел

en: Select Product
ru_RU: Выбрать продукт

en: Select Service
ru_RU: Выбрать сервис

en: Select Forum
ru_RU: Выбрать форум

en: Select Department
ru_RU: Выбрать отдел

[ctx: Ticket status]
en: Answered
ru_RU: Отвеченный

en: We are working on a response for you
ru_RU: Мы работаем над ответом для вас

en: We are waiting for you to respond
ru_RU: Мы ждем вашего ответа

en: This request has been solved
ru_RU: Этот запрос решен

en: Tasks
ru_RU: Задачи

en: Incidents
ru_RU: Инциденты

en: Guest
ru_RU: Гость

en: Daily Summary for %s
ru_RU: Ежедневный дайджест для %s

note: Reason for email suspension
en: Automatic email processing failed
ru_RU: Сбой автоматической обработки почты

note: Reason for email suspension
en: Validation errors
ru_RU: Ошибки при валидации

en: Not implemented
ru_RU: Не реализовано

en: Your account is already activated
ru_RU: Ваш аккаунт уже активирован

en: Unauthorized
ru_RU: Не авторизован

en: Unknown file format
ru_RU: Неизвестный формат файла

en: Object or page not found. It might have been removed. Please, go back and refresh the page.
ru_RU: Объект или страница не найдена. Возможно, он удален. Пожалуйста вернитесь назад и обновите страницу.

en: API Rate limit exceeded
ru_RU: Превышено ограничение API запросов

en: Too Many Requests
ru_RU: Слишком много запросов

en: The alias doesn't seem to be working yet. Domain Alias setting on this page haven't been saved. You would need to enter it again later. Please check your DNS records if it isn't working for more than 48 hours.
ru_RU: Похоже, что ваш собственный домен пока не работает. Настройка "Собственный домен" на этой странице не была сохранена. Вам нужно будет сохранить её позже. Пожалуйста, проверьте DNS записи, если в течение 48 часов он не заработает.

en: This alias is reserved (already in use)
ru_RU: Этот псевдоним зарезервирован (уже используется)

en: Add Topic
ru_RU: Добавить тему

en: Edit Topic
ru_RU: Редактировать тему

en: The file is not valid. There is an error in the row %s.
ru_RU: Этот файл не является допустимым. Строка %s содержит ошибку.
